Menu
TOPZINE.cz
Technologie

Praktické tipy, jak vybrat sekeru na štípání dřeva: Rozhoduje nejen hmotnost a provedení, ale i švih

Říká se, že i mistr tesař se někdy utne. Avšak se správně zvolenou sekerou se vám to nestane – tnete přesně tam, kam potřebujete. Správný sekáč se z vás ale stane jen tehdy, pokud vám sekera padne dobře do ruky, bude tak akorát těžká, vyrobená z vhodného materiálu, s dostatečně ostrým ostřím a švih s ní vám půjde takzvaně od ruky. Jak tedy poznat tu pravou?

Není sekera jako sekera aneb na dřevo tu štípací

Říká se, že i mistr tesař se někdy utne. Avšak se správně zvolenou sekerou se vám to nestane – tnete přesně tam, kam potřebujete. Správný sekáč se z vás ale stane jen tehdy, pokud vám sekera padne dobře do ruky, bude tak akorát těžká, vyrobená z vhodného materiálu, s dostatečně ostrým ostřím a švih s ní vám půjde takzvaně od ruky. Jak tedy poznat tu pravou?

Jakmile začnete pátrat po správném pomocníkovi na štípání dřeva, vždy hledejte pouze v kategorii štípacích seker. Ty jediné jsou přímo navrženy k dělení dřeva a štípání polen. Kromě nich najdete na trhu například:

  • teslice, hlavatky či širočiny spadající pod tesařské sekery, jež mají vykrojené topůrko a ostří prodloužené do takzvané brady a jsou pro sekání dřeva naprosto nevhodné;
  • kempingové sekery , které většinou vynikají výbornou skladností a přenositelností díky hmotnosti do 1 kg a rozměrům kolem 30–40 cm. Vhodné jsou pro outdoorové aktivity – třísky na podpal ohně s nimi naštípete, dřevo na zimu s nimi však nasekat nezvládnete ;
  • multifunkční sekery, které standardně bývají nabízeny v délce kolem 70 cm a s hmotností do 2 kg, jsou určeny k univerzálním činnostem na zahradě či chalupě. Polena s nimi sice rozštípat zvládnete, pokud ale plánujete zpracovávat větší množství špalků, pak si vyberte štípací sekeru, která bude odpovídat vašim potřebám;
  • kalače, což je nejtěžší typ seker (standardně více než 3 kg) s klínovitým ostřím na jedné straně a zploštělou zadní stranou, do které můžete bušit kladivem, pokud nejde špalek rozštípnout. Kalače jsou určeny na štípání mohutných špalků a vyžadují velkou sílu.

Jen taková hmotnost, kterou dlouhodobě ovládnete

Abyste mohli sekeru efektivně využívat, hraje velkou roli její hmotnost – tu byste měli zvolit takovou, jakou zvládnete dlouhodobě ovládat bez pocitu, že vám po třech švizích upadne celá ruka. Nejčastěji narazíte na sekery o hmotnosti v rozmezí 1–5 kilogramů. Můžete-li si ji osahat, pak proveďte jednoduchý test:

  • Spusťte volně podél trupu ruku, kterou běžně sekáte.
  • Druhou rukou podepřete volně svěšenou ruku v oblasti loketní jamky.
  • Uchopte sekeru za rukojeť a zkuste ji zvednout o 180 ° – pokud se vám to podaří, má sekera správnou hmotnost. V opačném případě sáhněte po lehčím modelu.
Jak vybrat sekyru

Velikosti S–XXL platí nejen u oblečení

Při výběru oblečení už jste asi zvyklí, že si volíte velikost dle písmenného označení. A u štípacích seker na dřevo je to podobné. I ony jsou značeny velikostmi od S až po XXL, což odpovídá přibližně délce topůrka v rozmezí od 35 do 95 cm. Delší topůrko je obecně vhodné pro vyšší osoby či pro štípání silnějších polen, menší osoby či ty, kterým chybí zkušenosti se štípáním dřeva, ocení spíše kratší topůrko.

A jaká velikost je ta správná? Opět stačí provést jednoduchý test:

  • Postavte se rovně a uchopte sekeru těsně pod čepelí.
  • Sekeru zvedejte rovnoběžně s rukou a kolmo k trupu (předpažte).
  • Při správně zvolené velikosti by měl konec topůrka sahat mezi rameno a loket. Dosahuje-li až k rameni, je sekera dlouhá, pokud končí u lokte, je krátká.

Pro začátečníky doporučujeme zvolit o něco kratší topůrko, které umožní pracovat přesněji a snadněji. Při výběru sekery byste si s ní měli zkusit i několikrát švihnout, abyste zjistili, kolik úsilí budete muset vynaložit a zda vám sekera v ruce vyhovuje.

Jak vybrat sekyru

Čím větší číslo, tím tvrdší čepel

Kromě velikosti a hmotnosti se při výběru štípací sekery nezapomeňte informovat také o materiálu a tvrdosti čepele. Ostří byste měli ideálně volit z kované, případně kalené a broušené oceli, vyhněte se broušenému kovu. Tvrdost čepele se standardně pohybuje v rozmezí 47–55 HRC a obecně platí, že čím větší číslo je u sekery uvedené, tím tvrdší čepel je.

U ostří pak hraje roli také jeho šířka – na měkké dřevo, jako je smrk či borovice, vám postačí úzké ostří, u tvrdšího dřeva, jako je buk či dub, oceníte široké ostří a delší topůrko.

Materiál a ergonomie topůrka ovlivní výkon

V neposlední řadě hraje roli při výběru štípací sekery na dřevo také materiál, z kterého je vyrobeno topůrko.

  • Klasické dřevěné topůrko může při troše nešikovnosti prasknout. A ani z hlediska ergonomie není optimální.
  • Moderní modely seker jsou již vyráběny z poměrně lehkého laminátu nebo kompozitu , plasty bývají vyztuženy skelnými vlákny, aby topůrko bylo odolné a mělo dlouhou výdrž. Tento typ rukojeti vyniká také dobrou ergonomií a často protiskluzovou úpravou, takže se vám sekera při štípání dobře drží v ruce a neprokluzuje.
Jak vybrat sekyru

Rada na závěr

Dobře zvolená štípací sekera je základem nejen pro dosažení kvalitních výsledků při štípání dřeva, ale také pro vaši bezpečnost a pohodlnou manipulaci. Vyberte si proto sekeru na dřevo, která bude plně odpovídat vašim potřebám a nezapomeňte se o ni také správně starat – nejdůležitější je bez pochyby ostření, protože jen s dobře nabroušenou sekerou můžete pracovat přesně, bezpečně a s co nejmenší námahou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Praktické tipy, jak vybrat sekeru na štípání dřeva: Rozhoduje nejen hmotnost a provedení, ale i švih