Menu
TOPZINE.cz
Finance

Praktické finanční tipy pro podnikatele

Redakce

Redakce

1. 7. 2023

Pro úspěch každého podnikání je zásadní správná finanční strategie a uvážlivé rozhodování ve finančních otázkách. Zvláště v dnešní turbulentní době, kdy se situace na trhu rychle mění, stejně jako zákony. Proto je důležité se ve svých podnikatelských financích umět orientovat. V článku si představíme několik praktických finančních tipů pro podnikatele, které vám mohou pomoci například ke startu či rozvoji podnikání nebo snazší správě financí.

Podnikatelský úvěr

Podnikatelský úvěr je dobrým způsobem, jak rychle získat kapitál potřebný pro založení nebo rozvoj firmy. Ať už potřebujete finance na pokrytí běžných provozních nákladů, investici do nového vybavení, rozšíření působení na nové trhy, nebo pokrytí dočasných finančních propadů, úvěr je často tím nejvhodnějším řešením.

Před jeho sjednáním důkladně porovnejte podnikatelské úvěry u různých finančních institucí – zvažte úrokové sazby, poplatky, délku splatnosti, možnosti předčasného splacení a další podmínky úvěru. Dbejte také na to, aby vás splácení úvěru nezatížilo nad vaše finanční možnosti. Doporučuje se plány konzultovat s finančním poradcem nebo účetním.

Firemní bankovní účet

Správná volba firemního bankovního účtu je zásadní pro efektivní správu firemních financí. Firemní bankovní účet vám umožní oddělit osobní finance od firemních, což usnadňuje sledování příjmů a výdajů vašeho podniku.

Při výběru firemního bankovního účtu zvažte nejen s ním spojené náklady, ale také další služby, které banka k účtu nabízí. Jedná se například o online bankovnictví, možnost vedení účtu v různých měnách, služby platebních karet, podporu cash flow apod.

Některé banky nabízí speciální balíčky pro podnikatele, které zahrnují snížené poplatky nebo další výhody, jako je bezplatné vedení účtu po určitou dobu. Vždy si však důkladně přečtěte obchodní podmínky a zjistěte, jaké poplatky vám budou účtovány po skončení promo období.

Nezapomeňte vzít v úvahu rovněž kvalitu zákaznické podpory a dostupnost pobočky banky – kvalitní servis oceníte v případě, že budete potřebovat rychle vyřešit nějaký problém nebo finanční poradenství.

Tip: Prozkoumejte srovnání firemních bankovních účtů a vyberte si ten nejlepší pro své podnikání.

Vráce­ní daní ze zahraničí

Pokud vaše firma vyváží zboží do jiných zemí nebo v nich poskytuje služby, je zatížena daní, ať už je to daň z přidané hodnoty (DPH), daň z příjmů, nebo daň z firemního majetku v dané zemi. Pokud tedy podnikáte mimo Českou republiku, měli byste vědět, že můžete mít nárok na vrácení daní zaplacených v zahraničí.

Proces vrácení daní je poměrně složitý a časově náročný, zahrnuje totiž nejen znalost daňových zákonů dané země, ale také schopnost připravit a podat správné daňové přiznání. Naštěstí existují odborný daňoví poradci nebo specializované firmy, které se mezinárodním vrácením daní přímo zabývají.

Plánování cash flow

Pro úspěšné vedení podniku je klíčové efektivní plánování cash flow. Jedním z nejčastějších důvodů, proč se podniky dostávají do finančních potíží, je právě špatné řízení cash flow. Rozpočet by měl pokrývat všechny předpokládané příjmy a výdaje firmy a měl by být pravidelně aktualizován, aby se v něm vyskytovaly všechny změny. To vám umožní předvídat budoucí finanční problémy a včas na situaci zareagovat.

Plánování cash flow se soustředí na časování příjmů a výdajů. To je zvláště důležité pro podniky, které mají sezónní výkyvy, nebo pro ty, které se často setkávají s pozdními platbami od zákazníků.

Existuje mnoho nástrojů a softwarových řešení, které vám pomohou s touto činností. Některé z nich mohou být dokonce spárovány přímo s vaším firemním bankovním účtem, což usnadňuje sledování a plánování financí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Praktické finanční tipy pro podnikatele