Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Praha zažila při koncertě Erika Truffaze bouřlivou jazzovou fusion

Martin Faix

Martin Faix

4. 10. 2011

Erik Truffaz!Recenze!Koncert jazzového experimentátora Erika Truffaze přilákal v pondělí 3. října večer do Paláce Akropolis velké množství zvědavců. Francouzský trumpetista je znám v hudbě svými multižánrovými pokusy, které přijel předvést včera i do Prahy.

Erik Truffaz

Erik Truffaz při koncertě v Paláci Akropolis, Foto: Marie Kozmová, Topzine.cz

Erik Truffaz v České republice vystupuje poměrně často. Již skoro přes rok totiž trvá jeho turné k zatím poslední desce s názvem In Between, na níž se podílela i švýcarská písničkářka Sophie Hunger, které, jako mladému talentu, chtěl Truffaz pomoci.

Čtěte také: Erik Truffaz upustil na albu In Between od jazzových experimentů

V současné době s ním vystupuje jiná písničkářka ze Švýcarska – zpěvačka Anna Aaaron. A právě ona zahájila pár minut před osmou hodinou koncert v Paláci Akropolis.

Koncert zahájila písničkářka Anna Aaron

Její vystoupení však upřímně řečeno nenavozovalo dojem, že by se ten večer měl konat jazzový koncert. Popové písně, které zpívala a při kterých se doprovázela na klávesy, nebyly sice vyloženě špatné, ale pro jazzového fanouška, který přišel na koncert Erika Truffaze, to nebylo nic, z čeho by se stavěl na hlavu.

Abych nebyl nespravedlivý, Anna Aaron měla opravdu nádherný hlas a její písně nezněly nijak špatně, ale protože koncerty v Akropolis musejí končit v deset hodin večer, nezbývalo než úzkostlivě sledovat hodinky, kolik času zbyde na samotného trumpetistu.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_hudba_praha_erik_truffaz_03_10_2011_marie_kozmova/]

Naštěstí aparatura kapely byla připravená, a tak po zhruba třičtvrtěhodinovém koncertu Anny Aaron mohla okamžitě nastoupit hlavní hvězda večera – francouzský trumpetista Erik Truffaz.

Kromě skladeb z alba In Between na koncertě zazněly i starší písně

Erik Truffaz zahájil svoji část koncertu novější skladbou The Secret of Dead Sea, která pomalejším tempem navodila úžasnou atmosféru a téměř okamžitě rozvlnila posluchače do rytmu této meditativní skladby. Koncert se poté nesl i nadále v duchu skladeb z alba In Between, došlo však i na starší osvědčené kousky.

Když přišla řada například na píseň Miss Kaba z desky Arkhangelsk, ukázalo se, že klávesista Benoit Corboz je skutečně rovnocenným nástupcem svého předchůdce Patricka Mullera. Jeho efekty upravený zvuk fender piana umocňoval rytmická kouzla basisty Marcella Giulianiho a bubeníka Marca Erbetty.

[Youtube]WybWirCFXfg[/Youtube]

Do meditativně klidných písní vstupoval procítěně Erik Truffaz a nechával užaslé posluchače doslova hltat každý jemný tón své trubky. Melancholické pasáže však uměl Truffaz odhodit při naopak divočejších kouscích. Například tak učinil při skladbě Bending New Corners ze stejnojmenného alba z roku 1999, při které připomněl svoje psychedelicky acid jazzovější časy.

Anna Aaron vystoupila na koncertě jako host při písni Let Me Go

Ze starších věcí pak ještě zazněla skladba Tic Toc, ale víceméně se koncertní setlist skládal z písní z nového alba In Between. Nemohla tak chybět i zpívaná část koncertu, při které opět nastoupila na pódium zpěvačka Anna Aaron s písní Let Me Go.

Ačkoli je tato skladba spojená hlavně s hlasem Sophie Hunger, Anna Aaron ji svým nezaměnitelným stylem dokázala podat velmi věrohodně. Díky divákovi, který tuto píseň včera natočil, si ji i vy můžete poslechnout v následující ukázce.

Erik Truffaz – Let Me Go (zpívá Anna Aaron)

[Youtube]HtVz3wELvEc[/Youtube]

To se již blížil závěr večera a skupina tak rozjela další a divokou skladbu Lost In Bogota, jež divokým funkovým groovem roztančila publikum. Benoit Corboz si v této části střihl úžasné sólo na fender piano a opět tak předvedl, že není jen zvukový inženýr, který léta stál v pozadí za Erikem Truffazem, ale že je i technicky zdatným hráčem na klávesy.

Po této skladbě skupina opustila za mohutných ovací pódium, aby po vytleskání ještě zahrála další dvě písně. Erik Truffaz opět předvedl, jak úžasnou atmosféru a show umí na koncertech rozjet. A přestože jeho poslední deska již zdaleka není tak revoluční, svým koncertním nadšením a energií stále dokazuje, že ho rozhodně není radno ještě podceňovat.

Erik Truffaz 4tet s Annou Aaron

3. října 2011

Palác Akropolis, Praha

Délka koncertu: 90 minut

+ vynikající zvuk
+ bezchybné výkony muzikantů
+ atmosféra koncertu
+ kontakt s publikem

neshodující se hudba  Anny Aaron jako předkapely s hudbou Erika Truffaze
zaplněnost klubu

Hodnocení: 90%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Praha zažila při koncertě Erika Truffaze bouřlivou jazzovou fusion