Menu
TOPZINE.cz
Sport

Praha podruhé za sebou uspořádá ME v jojování

Martin Slabý

Martin Slabý

23. 1. 2011

Fanoušci známé hračky jojo budou mít 29. a 30. ledna o zábavu postaráno. V Praze se totiž uskuteční mistrovství Evropy v jojování. Jojeři z celého kontinentu poměří své síly v prostorách Divadla Archa.

Jojo

Na loňském mistrovství Evropy v jojování byly v Praze k vidění pozoruhodné triky Zdroj: yoyo.cz

Před rokem se Česká Yoyo Asociace (CYA) odhodlala k odvážnému kroku, když po sedmapadesáti letech uspořádala evropský šampionát. Potvrdilo se však úsloví, že štěstí přeje odvážným. Na mistrovství se sjeli účastníci z dvaceti evropských zemí a navštívily jej stovky nadšenců z celého kontinentu. Po těchto úspěších chtějí letos organizátoři loňská čísla ještě překonat.

„Všichni známe jojo (dnes se již používá spíše termín „yoyo“) jako hračku, se kterou jsme si hráli jako malé děti. Ale málokdo už ví, že se dá v hraní s yoyem i soutěžit a vymýšlet stále nové a zajímavé triky. Jde v podstatě o to, že každý yoyer předvede za hudebního doprovodu svoji sestavu, která se skládá ze sady jednotlivých triků. Vítěze pak určí odborná, mezinárodní porota, která vystoupení oboduje podle kvality provedení a obtížnosti jednotlivých triků,“ vysvětluje Jan Kordovský, předseda CYA. „Princip této soutěže by se dal velmi vzdáleně přirovnat např. ke krasobruslení.“, dodává.

Víkend započnou sobotní kvalifikace všech kategorií a finále obtížné 3A divize, kdy má hráč jojo přivázané na obou rukách. Neděle pak nabídne vyvrcholení šesti disciplín. Pro návštěvníky bude k dispozici několik stánků, kde bude k sehnání vše, co se současným jojem souvisí.

Kromě závodníků a diváků se do Prahy sjedou i slavné osobnosti tohoto sportu. „Můžeme se například těšit na Kentara Kimuru, mistra světa v 3A kategorii, který  přiletí až z Japonska, na Pata Cuartera, majitele největší firmy prodávájící profesionální yoya a zároveň komentátora celé akce, na Miguela Correu, trojnásobného vítěze v 5A kategorii v USA nebo také na Patricka Mitchella, mistra USA 2009 ve své 2A kategorii.“ uzavírá předseda CYA.

Akce začíná oba dny v 11 hodin, závěrečné vyhlášení výsledků bude pak v neděli 30. ledna okolo 18. hodiny. Vstupné je 80 Kč na oba dny, 50 Kč na jeden den.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Praha podruhé za sebou uspořádá ME v jojování