Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Prague Proms oživí Cimrmanovu operetu Proso. Sledujte ji i v kinech

Multižánrový hudební festival Prague Proms letos zabrousí do českého divadla. Spolu s duchovními otci Járy Cimrmana uvede 13. července koncertní výběr jeho operety Proso.

Foto: Dirigent Libor Pešek

Cimrmanovu operetu světu představí dirigent Libor Pešek. Zdroj: Prague Proms

Pražský Obecní dům se třetí červencovou sobotu stane místem historické události. Po 120 letech se světové premiéry dočká opereta Proso z pera Járy Cimrmana. Zaslouží se o to část letošního 9. ročníku festivalu Českého národního symfonického orchestru  Prague Proms.

Sedmihodinové dílo se nekoná

Hudební dílo českého všeuměla vzniklo pro soutěž o nejlepší operetu, která se vyhlašovala u příležitosti zahájení provozu vídeňského „Riesenradu“. Jára Cimrman se přihlásil se svým sedmihodinovým Prosem.

Notový zápis ale do Vídně neposlal doporučeně, což se mu stalo osudným. Členové poroty, mezi nimiž nechyběli Franz Lehár, Johann Strauss nebo Oskar Nedbal, si operetu rozebrali do posledního taktu.

Cílem vědeckého týmu českých Cimrmanologů bude 14. července dokázat, že proslulé melodie z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších slavných operet zkomponoval Čech Jára Cimrman.

Foto: Cimrman v říši hudby

Hudební čísla nechybí ve spoustě cimrmanovských představení. Zdroj: ŽDJC

Možnost vidět a slyšet koncertní provedení operetního veledíla ale budou mít nejen diváci v Obecním domě. Nechcete-li si tuto kulturní událost nechat ujít, můžete zajít do 50 českých kin, kde se bude Proso od 20 hodin promítat v přímém přenosu.

Proso, Prague Proms 2013, Obecní dům v Praze a 50 českých kin, autor: Jára Cimrman, dirigent: Libor Pešek, hraje: Český národní symfonický orchestr, zpívají: Adriana Kohútková (soprán), Tomáš Černý (tenor), účinkují: Zdeněk Svěrák, Miloň Čepelka, Petr Brukner a Robert Bárta

Světová premiéra: 13. července

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prague Proms oživí Cimrmanovu operetu Proso. Sledujte ji i v kinech