Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Prago Union dezorientovali Lucernu a pokřtili nové album

Redakce

Redakce

5. 5. 2010

Nová deska Prago Union Dezorient Express se dočkala svého křtu v Music Baru Lucerna. Pražské uskupení se v úterý 4. května na pódiu představilo v sestavě Kato a DJ Maro a lyrika hiphopové trueskoolové klasiky si podmanila během večera celý sál.

Křest desky Prago Union v pražské Lucerně, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Nový videoklip a starý Prago Union

Křest desky začal stylově představením nového videoklipu ke skladbě Myšlenkovej pochod, což je vůbec jedna z nejpovedenějších písní na čerstvém albu. Videoklip byl překvapením pro všechny příchozí a sklidil obrovský aplaus. Bratři Zachové, kteří na něm pracovali, klip pojali jako smršť za sebou jdoucích slov z textu, které v různých grafických obměnách doplňují Katův rap. Takže slovo minulo slovo nejen v hudbě, ale také na patnácti plazmových televizorech, ke kterým měli všichni přítomní zvědavě nakloněné hlavy.

Na křtu si bylo možné koupit CD Dezorient Express nebo tričko Prago Union, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Prago Union vzápětí nato nastoupili před diváky se svým novým repertoárem, který spousta lidí slyšela vůbec poprvé. Pod pódiem se to stejně houpalo a bylo vidět, že materiál, který si pro diváky Prago připravili, naplňuje všechna očekávání. Tihle pražští floutci za posledních pět let neztratili nic ze své přidrzlosti a stále jsou naladěni na stejné frekvence. Jakmile se navíc Lucernou ozval první beat Pecky s Kurtem, vybouchl sál ještě větším nadšením a při refrénu nebylo těžké rozeznat, že z reprobeden nezněli jen Prago Union, ale i stovky zpívajících fanoušků. Všichni byli spokojení a šťastní, že Prago Union jsou zpět a opět tankují to nejlepší, co mají.

DJ Maro občas Katovi posloužil i jako hype man, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Pět let pauza a návrat v Dezorient Expressu

,,Musel jsem si něco nažít, abych měl do svých textů z čeho čerpat,” vysvětluje dlouhou pauzu ve vystupování Deph aka Kato. Ten je známý především díky působení v kapele Chaozz, která v devadesátých letech patřila mezi nejvýraznější české hiphopové průkopníky. V roce 2002 založil Kato uskupení Prago Union, ve kterém ještě tehdy hrál DJ Skupla, jenž si mimochodem také zahrál i během křtícího večera. Album HDP z roku 2005 patří dnes už mezi kultovní záležitosti české scény a Kato vysvětluje, co ho přimělo k nahrávání druhého alba: ,,Potom, co jsme objeli s HDP dvakrát celou Českou republiku, už nešlo nic jinýho, než udělat nový pecky, abychom mohli lidi zase bavit o něco víc.” A tak se zrodilo album Dezorient Express.

Křest ohněm 

V polovině koncertu přišel na řadu samotný křest dlouho očekávané desky. Kato se ujal mikrofonu a na pódium pozval fanoušky z předních řad, kteří následně desku nejprve zapálili a poté polili Plzeňským prazdrojem. Pokřtěná placka letěla do davu a Kato do mikrofonu utrousil: ,,Tak jsem se toho konečně zbavil.” V lepším stylu se nemohli Prago Union vrátit na hip hopovou scénu.

Album se křtilo pivem, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Začala druhá půlka koncertu a Kato opět rozjel záplavu lyrických vodopádů. Zazněly i klasické oposlouchané pecky typu Zvyřátka, Bestiář nebo Verbální atentát, které spolehlivě zafungovaly na dav pod pódiem. Naopak v nových písních, které se s těmi starými střídaly, bylo občas znát, že deska byla dokončována narychlo a souhra DJ Mara a Kata není ještě úplně perfektní. Pár menších výpadků na pódiu ale vystoupení nijak výrazně neovlivnilo a fanoušci oblíbeného lyrika vždy vydatně podpořili. Když Kato poprvé ukončil vystoupení, diváci byli proti a hlasitým potleskem a pískotem ho vrátili zpět. Odměnou jim ještě byla jedna nová píseň a především Kandidát Vět. Dojel beat a Kato definitivně položil mikrofon na zem a zmizel v útrobách Lucerny. Tou se jednohlasně ozývalo: ,,Prago-Prago-Prago-Prago!” Volání už ale nebylo vyslyšeno, mixáku se chopil DJ Bu2s a bar se začal znovu rychle zaplňovat.

Kato si svůj návrat na pódiu užíval, Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Můj inzerát? Podvědomě se hledám sám.

,,Já sem si to užil maximálně, ale mám pocit že to mohlo bejt lepší,” poznamenal Kato v backstage a dodal, že nečekal tolik lidí a že z toho byl zezačátku trochu zmatený. Když jsem se ho zeptal, o čem je nové album, které dnes pokřtil, odpověděl: ,,Promlouvají z toho poslední čtyři roky mýho života. Jedna holka mi teď říkala, že všechny moje písničky jsou o hledání sebe sama. A asi má pravdu. Pořád se nějak podvědomě hledám, což je momentálně můj inzerát,” smál se Kato a dodal: ,,Snad jsem ten koncert dnes moc neposral.” Naopak, zážitek to byl jako při cestě s Dezorient Expressem. Jen místo Hercula Poirota tomu šéfovali Prago Union.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prago Union dezorientovali Lucernu a pokřtili nové album