Po úspěšném absolvování přijímacího řízení hrdě vstupujete do dveří budovy vašeho budoucího pracoviště a myslíte si, že už vás nemůže nic překvapit? Máte před sebou však ještě poslední úkol, a to podpis pracovní smlouvy. Topzine.cz teď upozorňuje, na co si dát pozor, abyste i tento úkol zvládli na jedničku.
Ilustrační foto
Pokud podepisujete vaši první pracovní smlouvu, je dobré se před tím poradit s někým, kdo se touto problematikou zabývá a rozumí tomu. „Pojmy, které v pracovní smlouvě nesmí chybět, jsou stanoveny zákoníkem práce. Velmi důležité jsou datum vzniku pracovního poměru a datum nástupu do zaměstnání, název pozice a její náplň, místo výkonu zaměstnání, doba, na kterou se pracovní poměr uzavírá, a samozřejmě mzda, kterou budete za práci dostávat,“ říká personalista Jiří Žáček.
Ach ty pojmy
Jako místo výkonu práce nemusí vždy být uvedeno město, ale může být napsáno jen jméno firmy. V tomto případě vás může zaměstnavatel poslat do jakéhokoliv města, kde je pobočka firmy. Datum vzniku pracovního poměru a datum nástupu do zaměstnání se nemusí vždy shodovat. Datum vzniku pracovního poměru může vyjít na sobotu nebo na svátek, ale datum nástupu do zaměstnání bude až pondělí.
Název pozice je např. sekretářka, personální ředitel, učitelka… Protože si pod názvem pozice může každý představit něco jiného, je dobré specifikovat pracovní náplň pozice. To se uvádí buď přímo v pracovní smlouvě, nebo, což je firmami často využíváno, v popisu pracovního místa, který je také podepsán jak zaměstnancem, tak zaměstnavatelem. Dobou, na kterou se pracovní poměr uzavírá, se rozumí doba určitá či neurčitá. V případě doby určité zaměstnanec předem ví, od kdy do kdy se pracovní poměr uzavírá. U doby neurčité je pouze datum vzniku, nikoliv datum ukončení.
Ani se mzdou to není jednoduché
Mzda se může stanovit přímo v pracovní smlouvě, poté se dá změnit dodatkem pracovní smlouvy, nebo samostatným mzdovým výměrem, na který se pracovní smlouva odvolává. Konstrukce mzdy nemusí být v některých případech jednoduchá – fixní, pevná mzda, pohyblivá složka závislá na plnění pracovních povinností, mzda závislá na výkonu se používá např. při prodeji některých produktů. Takže sečteno a podtrženo, mzda na papíře může vypadat zajímavě, ale pokud je většina mzdy tvořena pohyblivými složkami, které jsou závislé na určitých podmínkách, zajímejte se o tyto podmínky, abyste přesně zjistili, co opravdu reálně můžete získat, aby vám při výplatě nezůstaly jen oči pro pláč.
„V pracovní smlouvě se můžete setkat se spoustou dalších termínů, jako zkušební doba, dovolená nebo výpovědní lhůta. Tyto termíny jsou ovšem exaktnější a nebývají problémy s jejich porozuměním,“ dodává Jiří Žáček.
Pokud si stále nejste čímkoliv jistí, nebojte se při podpisu smlouvy na cokoliv zeptat. Není také od věci mít přítele na telefonu neboli někoho, kdo těmto záležitostem rozumí a bude ochotný vám v případě nouze poradit. Vždyť žádný učený z nebe nespadl.