Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Pracovní pohovor nemusí být horor

Redakce

Redakce

23. 7. 2010

Personální zástupce firmy vás pozval na pohovor, to znamená, že váš životopis ho zaujal natolik, že stojí o bližší poznání vás a vašich schopností. Jak správně vystupovat a co si člověk musí ujasnit před pohovorem? Jak dobře zkušenosti, dovednosti prezentovat?

Pohovor není noční můra, připrav se!, Zdroj: careerbuilder.typepad.com

Spousta lidí má slovo pohovor jako synonymum k noční můře, ale je důležité si uvědomit, že tento proces neslouží k tomu, aby vás budoucí zaměstnavatel dokonale proklepl a objevil vaše slabiny. Ale je to také prostor pro vás, abyste mohli klást otázky ohledně společnosti, zaměstnanců nebo náplně práce.

Krok číslo jedna je zjistit si o dané firmě co nejvíce informací z dosažitelných zdrojů. Dále se připravit na otázky typu:

Myslíte si, že jste vhodným kandidátem/vhodnou kandidátkou a proč?

Kde se vidíte za pět let?

Proč zrovna naše firma?

Proč jste odešel/odešla z předchozího zaměstnání?

„Kandidát, který pomluví svého předchozího zaměstnavatele, jistě práci nedostane, za dva měsíce bude pomlouvat i naši firmu,“ říká Iva, personální manažerka firmy zabývající se maloobchodním prodejem.

Pracovní pohovor je každopádně zkušenost, Zdroj: thecampussocialite.com

Personalista rád používá metodu ticha, kdy vy mluvíte a on mlčí. Tím vás chce motivovat k samostatnému plynulému projevu. Zde je prostor, kde prezentujete hlavně sebe, ale neopomeňte také na otázku o společnosti, abyste ukázal/a zájem. Dejte si však pozor, jestliže nechcete z osobních důvodů mluvit o jistých oblastech, raději téma ani nezmiňujte. Personalista pozvedne levé obočí a zákeřně se vás optá na ono neradostné téma.

Důležité maličkosti

Jestliže chcete přijít včas, zjistěte si předem místo pohovoru a pořadně si promyslete trasu a čas, případně alternativní řešení, ať vás pak ve vašem pracovním úsilí nezastaví pouhá maličkost, jako jsou sebevrazi v metru nebo kolony.

Důležitý je samozřejmě estetický dojem. Proto kovbojské klobouky a minisukně raději nechejte ve skříni. Provokace jakýmkoliv způsobem se nevyplácí, zvolte raději formální, slušný oděv. A nezapomeňte na sladění doplňků a čisté boty. Personalista by neměl odhalit, co jste měl/a k snídani a jaké zvíře doma chováte. Zkrátka mák v zubech a kočičí chlupy na rukávě jsou body dolů, přestože se to zdá jako zcela nedůležitá drobnost.

Vždy je to jen o lidech, Zdroj: howtopics.com

Buďte sami sebou

Zdravé sebevědomí je to, co se dnes prodává, avšak zdravé sebevědomí a nadutost jsou dva rozdílné pojmy. Jestliže patříte mezi ostýchavé typy, jimž matka příroda nenadělila herecké vlohy, nemá cenu dělat ze sebe suveréna. Okaté chování mají personalisté v oku. Rozhodně se ale snažte samostatně mluvit a nenechat nad vámi vyzrát nervy, ty nechte doma v kyblíku.

Vše je o lidech, může se stát, že osobní antipatie zvítězí před profesními přednostmi, když si dva lidé nesednou.

Buďte sami sebou. Jestliže opravdu chcete danou práci dělat a dokážete říct proč, formálně oblečeni, s trochou charisma, nadšením a špetkou štěstí uspějete.

Motto Jiřího žáčka zní „Neztrácejte hlavu! Kdo to má po vás uklízet?“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pracovní pohovor nemusí být horor