Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Práce ve Velké Británii: Jak se na ni připravit?

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

28. 7. 2010

FOTO: LondonŘada mladých lidí jezdí za prací do zahraničí, kde si něco vydělají a zároveň se naučí cizí jazyk. Zaměstnání si často hledají prostřednictvím pracovních agentur, které ovšem mohou zneužít neznalosti svých klientů a dostat je tak do nemalých potíží. V následujících řádcích se dozvíte, co si agentury mohou a nemohou dovolit v konkrétním případě práce ve Velké Británii.

FOTO: London

Zaměstnání ve Velké Británii, Zdroj: photobucket.com

Žádné poplatky

Pokud vám práci hledá pracovní agentura, nemůže po vás chtít poplatek ani za registraci do svého seznamu, ani za to, že práci zprostředkovala. Nemůže si také podmínit vaše zaregistrování koupí nějakého výrobku nebo služby.

Bez smlouvy to nejde

Ať už vám agentura hledá dočasné, nebo trvalé zaměstnání, musíte před začátkem práce vždy dostat písemné prohlášení o smluvních podmínkách. Po jeho odsouhlasení se podmínky nesmí bez vašeho vědomí změnit. V případě dočasného zaměstnání musí smlouva obsahovat informaci, zda jste pracovník agentury, nebo pouze dodáváte nějakou službu. Musí být jasně uvedena mzda, za co dostanete zaplaceno a kdy bude mzda vyplácena (týdně, měsíčně). Nesmí chybět ani informace o délce placené dovolené.

Rizika na pracovišti

Pracovní agentura je povinna před vaším nástupem do práce zjistit od zaměstnavatele všechna zdravotní a bezpečnostní rizika, která se musí pokusit odstranit nebo alespoň omezit. O všech těchto rizicích vás musí také předem informovat.

Plat v každém případě

Nemusíte se bát, že byste za odvedenou práci nedostali zaplaceno, protože agentura vám musí vyplatit mzdu i v takovém případě, kdy společnost, pro kterou jste pracovali, peníze nevyplatila nebo nedodala záznam odpracovaných hodin.

FOTO: peníze

Mladí lidé si často vydělávají v zahraničí, Foto: Milan Horní, Topzine.cz

Můžete si stěžovat

Pokud se domníváte, že agentura nějakým způsobem porušuje zákon, můžete se obrátit na vládní službu Employment Agency Standards Inspectorate nebo na Recruitment and Employment Confederation, v případě, že je agentura členem této organizace. Pomoci vám mohou i odbory, pokud jste jejich členy, nebo různé poradenské služby, jakou je například Citizens Advice Burel. Zde vám bezplatně poradí ohledně zaměstnání, ubytování apod.

EURES

Ať už chcete vyjet za prací do jakéhokoliv státu, veškeré informace vám poskytnou školení EURES poradci na každém krajském úřadu práce nebo kontaktní osoby EURES na okresních úřadech. Další užitečné informace o práci nejen ve Velké Británii najdete také na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí v oddělení EURES.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Práce ve Velké Británii: Jak se na ni připravit?