Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Práce s počítačem může ohrozit náš zrak. Vyhněte se syndromu počítačového vidění!

Redakce

Redakce

19. 4. 2011

Práci na počítači již dnes vyžaduje skoro každé zaměstnání. I když si to neuvědomujeme, záření, které monitor vydává, může být velice nebezpečné pro náš zrak. Jak poznat, jestli trpíte právě tímto syndromem? A jak se mu vyhnout? V následujícím článku se vše dovíte!

Monitorové záření škodí našemu zraku, Zdroj: sxc.hu

Počítače se staly nedílnou součástí našeho života. Postupem času se začaly více a více rozmáhat jako velice užitečný pomocník do všech běžných kanceláří, až na nich někteří museli začít trávit celé hodiny a dny. S tím přišlo i zjištění, že počítače jsou v mnoha ohledech škodlivé pro naše zdraví. Problémy se zády, zápěstím, prsty a v neposlední řadě i problémy se zrakem.

Kvůli zaměstnání, které vyžaduje celodenní koncentraci zraku na monitor, se zvyšuje pravděpodobnost, že bude mít i své následky. Problémy se zrakem způsobené dlouhou prací na počítači již trápí 50 – 90 % lidí. Tyto problémy se navíc netýkají pouze dospělých, ale i dětí. Ty využívají počítače k zábavě či studiu. I tyto činnosti negativně ovlivňují náš zrak.

Jak se syndrom projevuje?

Prozatím neexistuje žádný důkaz, že by syndrom počítačového vidění vedl k vážnému nebo trvalému poškození našeho zraku, ale je samozřejmé, že bychom se monitorovému záření měli vyhýbat. Jaké problémy syndrom způsobuje?

  • Suché a zarudlé oči
  • Dvojité vidění
  • Rozmazané vidění
  • Podrážděné oči
  • Bolest hlavy
  • Bolest krční páteře a zad

Pokud se vám vidění rozmazává, je třeba si odpočinout

Jestli si říkáte, že nejde o nic vážného, tak máte pravdu. Musíte si ale uvědomit, že tyto problémy velice znepříjemňují každodenní život i pracovní činnost. Navíc se projevy syndromu mohou postupem času zhoršovat.

Jak uchránit zrak před zářením monitoru?

Nabízí se nám několik drobných změn, které můžeme udělat pro náš lepší a kvalitnější zrak. Vaše pracovní prostředí zbavíme alespoň pár negativních vlivů ohrožujících váš zrak.

Nastavení osvětlení našeho pracovního prostoru může hodně změnit. Lesk, který se odráží do monitoru, by měl být co nejmenší, aby se zrak co nejméně namáhal. Na monitor by nemělo dopadat přímé světlo z okna ani umělého osvětlení. Světlo vhodné pro práci na počítači je spíše tlumenější.

Vzdálenost monitoru od očí by měla podle odborníků být asi 55 až 65 cm. Při této vzdálenosti nebudete natahovat krk ani napínat oči.

Dopřejte svým očím pauzu. Přibližně každých dvacet minut by si naše oči měly na nejméně 20 sekund odpočinout. Jednoduše odvraťte pohled od monitoru, zadívejte se z okna nebo se porozhlédněte po místnosti.

Nastavení monitoru by se nemělo podceňovat. Například správným nastavením jasu, kontrastu a vhodné velikosti písma se dá docílit lepších podmínek pro náš zrak.

Tyto čtyři kroky nejsou nijak složité, upravte si tedy vše podle svých potřeb a uvidíte, že k lepšímu zraku stačí jen tak málo!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Práce s počítačem může ohrozit náš zrak. Vyhněte se syndromu počítačového vidění!