Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Pozor! Viset může každý!

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

7. 7. 2010

Všichni milovníci příběhů Jakuba Vandrovce by se po dočtení této věty měli okamžitě poohlédnout po takovém množství minimálně 70% alkoholu, aby naplnil hořčičnou sklínku. Jedině tak lze skutečně adekvátně připít na oslavu návratu slavného exorcisty amatéra, opilce, nenávistného bijce všech upírů a dalších nadpřirozených šmejdů, před kterým se třese i samotný Lenin, protože ten stále ještě žije!

Andrzej Pilipik Zdroj: archiv nakladatelství Laser-books

Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Po bezmála šesti letech se do Čech konečně vrací jeden z nejúspěšnějších autorů polské fantastiky Andrzej Pilipiuk a s ním přichází také jeho nejoblíbenější hrdina Jakub Vandrovec. No, hrdina, buďme k sobě upřímní, označit Jakuba jako hrdinu se vším, co k tomu patří (gloriola slávy, úcta okolí, projevy vděku a podobně), by bylo stejně nemístné jako označit české politiky za nezkorumpované lidumilce. Jakub je prostě Jakub a díky svému mnohdy až nechutně šokujícímu přístupu k okolnímu světu je českými čtenáři milován.

Prodám chaloupku na kuří nožce s hypotékou. V ceně očkování proti ptačí chřipce

Vandrovec je totiž přesný protipól jakéhokoliv kladného hrdiny, kterého kdy čtenář potkal. I všechny ty rádoby na první pohled zlé postavy, které později vyměknou, se jen krčí v koutku při srovnání s charakterem Vandrovcova kalibru. Pálení samohonky, psí lahůdky, svébytný přístup k zákonu, vzdělání a okolnímu světu v kombinaci s temnou magií a polskou historií je takřka dokonale chutný mix, který si vychutná nejeden čtenář. Pilipiuk si ve svých povídkách nebere servítky. Alkohol teče proudem, viagra pochybné ukrajinské produkce staví, co může, násilím a magií se to v textu jenom hemží. Nakonec vždy přijde pointa, která čtenáře (pokud to už neudělal předchozí text) definitivně odstřelí.

O celé sérii čtěte v samostatném článku.

Prodám koště s vystřelovacím airbagem. Nízká spotřeba. Funkční

Vandrovec měl skutečně našlápnuto stát se konkurencí i samotnému Geraltovi (profesně určitě, prodejně pomalu také) a česky vyšly celkem čtyři svazky – Kroniky Jakuba Vandrovce, Čaroděj Ivanov, Vezmi černou slepici a Záhady Kuby Rozparovače. Všechny díly byly kvalitativně velice vyrovnané, jenže krátce po vydání čtvrtého dílu nastal problém v nakladatelství a Jakub přestal být vydáván.

Nejenom, že byli čeští čtenáři odříznuti od nového dílu, který vyšel již v roce 2006, ale zároveň tak vyschl pramen dotisků již vydaných svazků, čímž se zejména třetí díl Vezmi černou slepici stal žádaným a velice drahým artiklem, za který dychtiví čtenáři a sběratelé neváhali utratit i tisíc korun.

Magisterské diplomy jako originální. Pro zájemce o prezidentské křeslo sleva

Nyní je tedy čas skutečně odšpuntovat láhev samohonky ještě po dědovi a pořádně si zavdat, protože nakladatelství Laser-books oznámilo, že ještě v tomto roce vyjde se čtyřletým zpožděním pátý svazek Jakubových příhod se slibným názvem Viset může každý.

Příhodná obálka a pochvalné kritiky dělají z této knihy skutečně výběrovou záležitost pro všechny milovníky drsného humoru okořeněného různými narážkami a exkurzemi do historie. Doufejme tedy, že samohonka opět poteče proudem, že se konečně dozvíme, jak to nakonec skončí s Leninem a egyptskou kletbou a kdo nebo co jsou Zelení mstitelé (že by Bursík a jeho parta zavítala i do literatury?). Na čtenáře toho čeká opravdu mnoho, takže nezbývá, než s dobrou pálenkou přečkat zbytek času, který zbývá do vydání.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pozor! Viset může každý!