Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

Pozor na půjčky od podvodníků: co si prověřit

Komerční sdělení

Komerční sdělení

19. 10. 2021

Získat úvěr je dnes poměrně snadné, ačkoliv zorientovat se na trhu s nebankovními půjčkami už může být složitější. Nabízí je totiž nejenom společnosti s licencí ČNB, ale stejně tak podvodníci, jejichž jednání vás může přijít hodně draho. Ovšem ne každý si udrží v zoufalé situaci čistou hlavu a dokáže správně vyhodnotit, od koho si nebankovní půjčku vzít a komu je lepší se vyhnout.

Poskytovatelé nebankovních půjček musí mít licenci ČNB

Jelikož dříve nehrály některé společnosti fér a kladly na své klienty přehnané nároky, vstoupila do hry Česká národní banka, aby vykonávala dohled nad poskytovateli bankovních i nebankovních půjček. Díky tomu zmizely tisíce podvodných firem i soukromníků, jejichž cíl býval obvykle jediný – žádat od klienta extrémní úrok a pokud nezaplatí, udělit mu pokuty nebo vzít majetek.

Dnes tak musí mít zmíněnou licenci ČNB každý poskytovatel jak nebankovních půjček, tak těch bankovních. Zákazník coby spotřebitel tím získává jistotu, že se jedná o prověřenou společnost a nehrozí u ní nemilá překvapení. Pokud někdo toto osvědčení nemá, úvěry jednoduše nabízet nemůže a raději se takové společnosti obloukem vyhněte, i kdyby nabízela „modré z nebe“.

Férová společnost nic netají a je vidět

Každý poskytovatel by o sobě měl prozradit co nejvíce informací, aby klient věděl, s kým vlastně jedná. Představit se a uvést na sebe kontakt je naprostým základem, u podvodných půjček však často najdete pouze e-mail, případně formulář bez možnosti přímého oslovení. Pokud má navíc firma sídlo v zahraničí a chybí jí české zastoupení, může jít opět o nekalou praktiku.

Solidní společnost před vámi nic netají a hodně vám napoví i její historie: působí-li na trhu už řadu let, není se de facto čeho bát, neboť ji pravidelně kontroluje ČNB a sama obvykle zastává zásady bezpečného půjčování. Neměla by tak peníze poskytovat lidem bez práce či se špatnou finanční stránkou, ani čerstvými zápisy v registrech dlužníků.

Vyhněte se soukromníkům a raději i rodině

Ačkoliv se může zdát žádost o peníze u rodiny či kamaráda jako jistota, není to nejlepší volba. Pokud se totiž vaše finanční situace zhorší a vy nebudete schopni splácet, můžete i kvůli několika tisícům pohřbít dlouholeté přátelství či rodinné vazby. Řešením však nejsou ani lichváři či jiní soukromníci, kteří zkrátka nehrají fér a jejich úroky i praktiky jsou za hranicemi zákona.

V praxi se bohužel stává, že i kvůli malému úvěru od soukromého poskytovatele přichází lidé o cenný majetek, případně čelí obrovským pokutám. Oproti tomu nebankovní půjčka nabízí jistotu solidního přístupu a mnohdy i vstřícné řešení v případě nějakých problémů. Než někam zadáte své údaje, ujistěte se, že znáte dopředu důležité informace, podle nichž posoudíte výhodnost půjčky.

Patří k nim zejména výše úrokové sazby, za jaké období je počítána, a RPSN, stejně jako jiné poplatky. Transparentní poskytovatelé vám nebudou nic tajit ani skrývat za procenta a kromě nich vám vyjádří i v českých korunách, na kolik vás nebankovní půjčka vyjde. Zároveň po vás nepožadují žádné poplatky předem, ani vám nehrozí astronomickými pokutami.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Pozor na půjčky od podvodníků: co si prověřit