Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Poznejte rozdíl mezi mzdou a platem. Spočívá ve vašem zaměstnavateli

Redakce

Redakce

19. 9. 2011

FOTO: PenízeNemáte jasno v tom, za jakou práci vás odmění mzdou, a kdy se naopak můžete těšit na plat? Základní rozdíl spočívá v tom, zda pracujete ve veřejném nebo soukromém sektoru.

FOTO: Peníze

Plat dostanete ve státní sféře, mzdu v soukromé, Zdroj: sxc.hu

Pracujete pro stát? Chcete být policistou, učitelem nebo úředníkem? Za odvedenou práci dostanete plat. Váš základní plat bude stále stejný, i když v práci strávíte hodiny přesčasů. Přesto může částka, která vám bude přicházet na účet, příjemně vyrůst. Tajemnou ingrediencí, která základní plat navyšuje, jsou příplatky.

Příplatky jsou v podstatě třešničkou na dortu. Představte si křehoučký korpus (základní plat neboli platový tarif). Jestliže chcete mít dokonalý dort (plat), nestačí vám jen samotný korpus, potřebujete ho nějak ozdobit (příplatky). Ať už šlehačkou s jahodami nebo malinovým želé, váš koláč bude hotový teprve teď.

Soukromý sektor vás odmění mzdou

A co třeba prodejce v autobazaru nebo prodavačka v obchodě? Jejich práce je oceněna mzdou. Prodavaččina mzda je časová, což znamená, že její výše závisí na množství odpracovaných hodin.

Když pracuje přesčas, o státních svátcích nebo si třeba vezme dovolenou z důvodu vlastní svatby, dostane ke své základní mzdě ještě příplatky nebo náhrady mzdy. Rovněž se může stát, že jí zaměstnavatel, aby motivoval ji i její kolegyně, nabídne výkonnostní prémie.

FOTO: Práce v kanceláři

V zákoníku práce se dozvíte, na co máte jako zaměstnanci právo, Foto: sxc.hu

U výrobních dělníků je tomu trochu jinak. Nezáleží na tom, jestli pracují deset hodin nebo patnáct, důležité je, kolik práce odvedou a kolik vyrobí součástek za jednu směnu. Důležitý je úkol.

Provize jako součást mzdy

Na pracovním trhu jsou ale také třeba autobazary, jejichž pracovníci se snaží, aby prodali co nejvíce aut, a předhánějí se v tom, kdo bude úspěšnější. Nemusí se předhánět zrovna kvůli prémiím, i provize dělá divy. Z prodaných aut totiž dostávají podíl na zisku, což znamená, že kousek z toho, co utrží, bude jejich.

Mzda má ale ještě další dvířka. Dvířka smíšená. Může se stát, že zaměstnanec dostane odměnu nejen na základě toho, jak dlouho pracuje, ale také s ohledem na to, kolik odpracuje. Opět se to může týkat prodavačky, která tak dostane podíl z prodaných výrobků.

Těm, kteří si chtějí zjistit něco více o problematice odměňovaní, stačí prolistovat zákoník práce. Nemusí to být jen jeho tištěná verze, v dnešní době ho hravě najdete i na internetu a rychle si tak rozšíříte svoje znalosti. Velice snadno si zjistíte, nač máte podle zákona nárok.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poznejte rozdíl mezi mzdou a platem. Spočívá ve vašem zaměstnavateli