Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Poznáš, až to přijde? na DVD: S rozpačitostí nejdál nedojdeš

Eliška Nová

Eliška Nová

10. 6. 2011

How do you know, v češtině Poznáš, až to přijde se žánrově řadí někam mezi komedii, romantický film a drama. Je to pravda, není totiž ani jedním, ani druhým, natožpak třetím (k tomu má nejdále), ale zvláštním mixem všech tří, ze kterých si však bere jen povrchní prvky.

Poznáš, až to přijde, Zdroj: distributor filmu

Film

Dalo by se říci, že je snímkem více než rozpačitým. A to nejen co se žánru týče. Podobného žánrového zasazení se dočkal i jiný snímek režiséra Jamese L. Brookse, a to Lepší už to nebude. Skvěle zahraný, skvěle napsaný, se skvělým Jackem Nicholsonem, který se na serveru csfd.cz dostal dokonce do top 200.

Jacka Nicholsona se Brooksovi podařilo získat i pro svůj poslední film Poznáš, až to přijde?, tentokrát do role vedlejší. Tu hlavní sehrála Reese Witherspoon, což také nebylo šlápnutí vedle, nicméně nutno dodat, že se nabízí otázka, jestli jeden jak druhý vůbec četli scénář. Ten by totiž nepozdvihl ani herecký bůh. Natožpak další z herců Owen Wilson a Paul Rudd. Nedá se říct, že by to herecky nezvládli, ale ať se na mě milí dva pánové nezlobí, jejich místo je opravdu jen v romantických komediích.

Paul se svým filmovým taťkou Jackem

Tímto se dostáváme k další rozporuplnosti, kterou ústřední herecká čtveřice (z níž Nicholson dostal nejméně prostoru) tvoří. Jaksi se k sobě nehodí, už z toho důvodu, že Nicholson slibuje něco víc, zatímco Wilson dává tušit propadák.

Lisa je odmala sportovkyní. Příběh začíná ve chvíli, kdy Lisu vyhodí z jejího týmu, protože už přeci jen není nejmladší. Lisa, která nezná nic jiného, tak najednou neví, co se sebou. Začne chodit s Mattym, profesionálním hráčem baseballu. Ještě před tím se však seznámí s Georgem, obchodníkem, který je obviněn z finančního podvodu přesto, že nic neudělal.

Jenže co teď s takovou zápletkou. George miluje Lisu, ale Lisa chodí s Mattym. Hlavním plusem snímku je, že se snaží být jiný než všechny ostatní romantické komedie. Nejede podle stejně naučeného tušeného mustru. Jenže sám pořádně neví, kudy vlastně jet, a tak nakonec zůstává někde na půli cesty. Děj je mdlý, ale ne tak okoukaný. Problém je, že na konci pomalu ani nevíte, co se tam ty dvě hodiny dělo, maximálně tak to, že vás Owen šíleně štval svým neutuchajícím optimismem. Okoukanost neokoukanost.

Naštěstí se finále neuchyluje k horkokrevným závěrům, a konečný dojem tak o to málo, o co to jde, vyzdvihuje. Jenže nepřehnaný konec, jakkoli nepředvídatelný, nezachrání dvě umorousané hodiny ani Jacka Nicholsona v jeho malé roli.

Optimismus Owena Wilsona je k nevydržení

DVD

Disk obsahuje poměrně dost bonusů, některé z nich jsou i opatřené anglickými titulky. Pro pobavení přináší nepovedené záběry ale i vynechané scény s komentářem režiséra. Nabízí nekýčovité menu, to samé platí pro obal. Zvuk 5.1. je dnes běžnou záležitostí. Obraz 16:9 je také už standardem.

Poznáš, až to přijde? (How do you know)

Komedie/Romantický/Drama
USA, 2010, 116 min

Režie: James L. Brooks
Hrají: Reese Witherspoon, Paul Rudd, Owen Wilson, Jack Nicholson

Zvuk: český 5.1, anglický 5.1, polský 5.1 VO, maďarský 5.1, ruský 5.1
Titulky: české, slovenské, anglické, arabské, řecké, hebrejské, hindské, portugalské, bulharské, chorvatské, estonské, maďarské, islandské, litevské, polské, rumunské, srbské, slovinské, turecké
Bonusy:
Komentář tvůrců, Vybrané a vynechané scény s komentářem Jamese L. Brookse, Nepovedené záběry, Směny navíc

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poznáš, až to přijde? na DVD: S rozpačitostí nejdál nedojdeš