Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Pozitivní myšlení je základem fyzického zdraví!

Irena Siudová

Irena Siudová

31. 5. 2010

Při vyslovení jména římského satirika Juvenalise si pravděpodobně většina z vás řekne, že ho nezná. Ale jeho výrok, známý po celém světě, znát určitě budete. To on je totiž autorem věty: „Ve zdravém těle, zdravý duch.“ Jenže s tou jeho větou je to ve skutečnosti tak trochu jinak, než si možná myslíte.

Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

„Je žádoucí, aby byl ve zdravém těle zdravý duch.” Toto je skutečné znění věty, kterou často používá nejeden tělocvikář nebo sportovec. A nejen oni.

Jde o to, že tělo i duše by měly být v rovnováze. To je přirozené. Nám dobře známe heslo nám naznačuje, že díky cvičení, zdravé životosprávě a celkově zdravému přístupu ke svému tělu se budeme cítit skvěle i po stránce duševní. Tohle je zcela určitě pravda. A přitom je to naopak. Že jsem vás teď zmátla? Tak se na to pojďte podívat z jiné stránky.

Pozitivní přístup

Kvantový fyzik a odborník na veřejnou politiku Dr. John Hagelin řekl, že: „Naše tělo je opravdu produktem našich myšlenek. V lékařské vědě začínáme chápat míru, do jaké povaha myšlenek a emocí skutečně určuje fyzickou podstatu – strukturu a funkci našeho těla.“ Pokud se tedy cítíte skvěle a vaše myšlenky jsou naplněny samými krásnými vjemy a pojmy jako pozitivní myšlení jsou vám velmi blízké, pravděpodobně se cítíte skvěle i po zdravotní stránce.

Naopak, kdo si neustále stěžuje na své bolístky a kdykoli se venku ochladí začne uvažovat nad nemocemi, které zcela určitě chytí, brzy opravdu ulehne do postele s nachlazením. Nachlazení si zkrátka přitáhne do svého života. Zákon přitažlivosti pracuje neomylně a to i v lékařské vědě. Dnes existuje spousta knih, které o tom pojednávají a tak ani klasičtí lékaři nezůstávají pozadu a přiklánějí se k tomu, že myšlenka, na kterou se zaměřujeme se skutečně odrazí v našem reálném světě. Proto se stane, že kdo neustále přemýšlí se strachem nad nemocemi, nakonec onemocní. Už jen ten stres kolem takových myšlenek působí zle na vaši duševní pohodu.

„Na světě existuje obrovský počet nejrůznějších diagnóz a nemocí. Představují pouze slabý článek řetězu. Všechny jsou důsledkem jediné věci, a tou je stres. Pokud dostatečně zatížíte řetěz, potažmo systém, pak se jeden z jeho článků rozbije.“ Dr. Ben Johnson

Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

Myšlenka a vaše návyky

Na začátku tedy byla myšlenka. Negativní, smutná, zaměřená na nedostatek zdraví, na strach nebo na nemoc. Jedna špatná myšlenka má bohužel tendenci vyvolat další špatnou myšlenku a najednou je tady jedna za druhou a vy se potom skutečně necítíte dobře. Změnit myšlení z negativního na pozitivní se může zdát  banální, až směšně jednouduché. Ve skutečnosti je to práce na plný úvazek, a to až do chvíle, dokud si neosvojíte nový druh myšlení, který z vašeho ducha učiní spokojenou bytost. Neustále se hlídat a zahánět špatné myšlenky je opravdu těžké, ale existuje spousta různých cvičení a metod, které vám můžou pomoci. Pomoci vám k tomu, aby ve vašem těle skutečně byl zdravý duch a i tělo bylo zdravé,  abyste byli v rovnováze.

Jóga

Díky pravidelnému cvičení se ve vás uvolní velké množství energie a zároveň dojde ke zklidnění vaší mysli. Doslova, podle některých budhistických učitelů, je jóga ovládnutí činnosti mysli.

Meditace

Meditace patří bezesporu k těm nejúčinnějším způsobům jak se naučit zklidnit. Existuje mnoho způsobů jak meditovat a každý sám si musí zvolit tu meditaci,která mu bude nejvíce vyhovovat.

Ho´oponopono

Havajská metoda založena na principu, že neexistuje nic vně, ale vše je uvnitř.Tedy každý zodpovídá za vše, co se kolem něj děje. Díky metodě ho´oponopono převezmeme za svůj život plně zodpovědnost a očišťováním sebe očišťujeme vše kolem. K tomu dochází prostřednictvím vět, které opakujeme neustále dokola. Omlouvám se, miluji tě, odpusť mi prosím, děkuji ti. Metoda je popsána v knize Svět bez hranic.

Způsobů jak dostat do rovnováhy tělo i duši je bezpočet, není proto možné vyjmenovat všechny, ale ke každému se určitě dostanou právě ty, které jsou pro něj ty pravé. Pokud se tedy rozhodnete začít uvažovat správně a vypustit ze svého života a  ze své mysli takové myšlenky, které vás nečiní šťastným, začít s tím můžete hned teď. A pokud už nemocní jste, nezoufejte, že je pozdě  nahradit nemocné myšlenky těmi zdravými. Podle Dr. Johna Demartiniho se zjistilo, že lidská mysl je nejvýznamnějším faktorem v lékařském umění, někdy významnějším než léky samy a že neléčitelné znamená vlastně léčitelné, ale zevnitř.

Foto: Taťána Kročková, Topzine.cz

Také Dr. Beckwith, jež je pomocníkem při mezinárodních panelových diskuzích, kterých  se účastní například dalajlama, tvrdí, že  i když se u někoho projevila nemoc v jeho tělesné schránce, lze ji zvrátit silou správného myšlení. Rovnováha duševní pohody a fyzického zdraví jsou tedy dva naprosto propojené faktory, které se dříve či později v našem životě projeví. Nestačí proto jen cvičit a jíst zdravě, ale také zdravě myslet.

A na závěr ještě jedno moudro od Boba Proctora, autora mezinárodního bestselleru.

“Nemoc nemůže žít v těle, které je emocionálně zdravé. Vaše tělo zapuzuje každou sekundu miliony buněk a zároveň také miliony nových buněk tvoří.”

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pozitivní myšlení je základem fyzického zdraví!