Menu
TOPZINE.cz
Sport

Povinná výhra, fotbalisté ale proti outsiderovi nenadchli: ČR – Lichtenštejnsko – 2:0

Martin Slabý

29. 3. 2011

Čeští fotbalisté mají za sebou druhý jarní zápas kvalifikace o ME. Po těsné prohře ve Španělsku nastoupili v Českých Budějovicích proti outsiderovi z Lichtenštejnska. Povinná výhra nakonec přišla, Češi však herně příliš nepřesvědčili. Zápas navíc mezi fanoušky rozvířil opět debatu o smyslu nominace hráčů do jednadvaceti let, kteří toho příliš mnoho nenahráli…

ČR - Lichtenštejnsko - 2:0

Z gólu se česká reprezentace radovala dvakrát, předvedený výkon už tolik nadšení nepřinesl Zdroj: youtube.com

Základní sestava oproti pátečnímu utkání doznala změn, když se v záloze objevil Jan Morávek a v útoku doplnil Baroše David Lafata. Zápas začal podle představ, když už ve třetí minutě otevřel brankový účet ranou k pravé tyči Milan Baroš. Útočník Galatasaraye Istanbul dal v následujících minutách ještě dva góly, ani jeden mu však rozhodčí neuznali. Poprvé kvůli nedovolenému zákroku, podruhé kvůli údajnému ofsajdu, který ale televizní záznam neprokázal.

Na hřišti však nebyli jen čeští fotbalisté. Hosté o sobě dávali překvapivě hodně vědět, nutno ovšem podotknout, že především zásluhou naší obrany. Defenzivní řady české reprezentace byly k hostujícímu celku více než vstřícné, když mu několikrát doslova vydláždily cestu na vlastní polovinu. Díky Beckovi, který po dvaceti minutách hry pouze mířil nad břevno, a Sivokovi, jenž o devět minut později zachraňoval zaváhání svého kolegy ze stoperské dvojice Hubníka, zůstal stav po poločase 1:0 pro domácí.

Česká republika – Lichtenštejnsko – 2:0 (1:0)

Branky: 3. Baroš, 70. M. Kadlec

ŽK: Plašil – Rechsteiner, Mich. Stocklasa, Frick, Beck

Diváci: 6681 (vyprodáno)

ČR: Čech – Pospěch, Hubník, Sivok, M. Kadlec – Rosický (84. Polák), Hübschman, Morávek (55. Hloušek), Plašil – Baroš, Lafata (58. Necid)

Lichtenštejnsko: Jehle – Rechsteiner, Mar. Stocklasa, Mich. Stocklasa, Burgmeier – Beck, N. Hasler, Büchel (10. Kieber, 80. Christen), Erne – D. Hasler, Frick

Druhé dějství nepřineslo očekávané brzké rozhodnutí, ale málem pravý opak. Baroš a spol. se sice nadechli k náporu, z toho však nic nevytěžili. To když hostující gólman Jehle pohotově založil protiútok a k míči se dostal Hasler, mohla být katastrofa na světě. Čech byl ale naštěstí na svém místě a místo sítě pustil míč jen směrem k rohovému praporku.

Kámen ze srdce spadl českému fanouškovi dvacet minut před koncem. Hrozbu dramatického závěru odvrátil centr Plašila, na který si naskočil Michal Kadlec a hlavou zvýšil na 2:0. Stejný výsledek svítil na světelné tabuli v Českých Budějovicích i po závěrečném hvizdu, tři body zůstaly doma, dojem z předvedené hry však kdovíjak valný není.

Proč nenechal Bílek Kadlece a Kozáka radši s jednadvacítkou?

Česká fotbalová veřejnost už nějakou dobu volala po povolání Libora Kozáka, kterému to střílí v římském Laziu, do reprezentačního áčka. I vydal se kouč národního týmu Michal Bílek do Itálie, aby se na onoho hráče podíval. Kozák přesvědčil a objevil se na seznamu nominovaných pro dvojzápas ve Španělsku a s Lichtenštejnskem.

Až potud by bylo všechno v pořádku, jenže… Jenže ve stejném termínu hrála reprezentace do 21 let dva poslední ostré přípravné zápasy před mistrovstvím Evropy, na které se předtím suverénním způsobem probojovala. A právě na utkání s Běloruskem a Francií neměl trenér Dovalil k dispozici kompletní kádr.

Podívejme se zpátky do A týmu. Jak si vedl Libor Kozák a s ním i Václav Kadlec, který by se ve výběru pro ME „21“ mohl také objevit a nyní byl povolán do áčka? Nedalo se asi počítat, že ve Španělsku naskočí oba dva mladíci do základní sestavy. Taky ne, Kadlec i Kozák sledovali utkání z hlediště granadského stadionu.

ČR „21“ – Francie „21“ – 0:1 (0:1)

Branka: 28. Baysse

ŽK: Suchý, Vošahlík – N´Diaye

Diváci: 6 270

ČR: Štěch – Vácha, Suchý, Mazuch, Lecjaks – Gecov – Dočkal (85. Šmejkal), Hořava (62. Vošahlík), Mareček, Kovařík (62. Čelůstka) – Pekhart (74. Ondrášek)

Francie: Delle – Corchia (71. Stamboulli), Baysse, Varane (63. Guilavogui), M Bengue (49. Mangala) – Sissoko, N´Diaye –Saivet (71. Cabella), Martin, Pied (63. Pajot) – Privat (72. Riviere)

Zápas s Lichtenštejnskem už byl daleko ideálnější příležitostí, kdy dát těmto hráčům šanci. Jejich naděje vzrostly, když oba dva byli zařazení do nominace k utkání a byli připravení naskočit na trávník z lavičky. Blíže hřišti se však dostali maximálně při rozcvičování.

Ze střídačky do zápasu zasáhla pár minut po zahájení druhé půle nejprve dvojice Hloušek, Necid. Pár minut před koncem už trenér národního týmu vsadil na defenzivnější styl a údržbu výsledku a poslal do hry Jana Poláka. Libor Kozák si tak na svůj debut v reprezentačním áčku bude muset počkat. Nominace jemu a Kadlecovi přinesla pouze výlet do Španělska a pár, i když bezesporu cenných, tréninků s áčkem.

A jak je tento krok vysvětlován? Seniorská reprezentace má prý přednost. Otázka zní, zda je v době, kdy áčko poněkud tápe, jednu kvalifikaci už prošvihlo, druhou nemá také zrovna dvakrát ideálně rozehranou, dobré dávat přednost právě jemu. Na druhé straně jsou totiž Lvíčata. Tedy tým, který, jak už bylo zmíněno, s přehledem prošel kvalifikací na mistrovství Evropy, až do dneška nepoznal rok a půl hořkost porážky a má ve svém středu řadu nadějných fotbalistů, kteří mají předpoklady postupně nahradit současnou pozvolna stárnoucí generaci.

Ale to je asi všem jedno. Zkrátka seniorská reprezentace má přednost…