Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Poutní místo Rokole. Pociťte sílu výjimečného místa

Redakce

Redakce

22. 2. 2011

Tajemno a genius loci tohoto místa je opravdu znatelné. Pokud máte chuť na duchovní očistu, je tohle ideální místo. Mariánské poutní místo Rokole je známo svou zázračnou studánkou a křížovou cestou a procházka po okolí vás naplní zvláštní energií.

FOTO: Kaplička Panny Marie Rokoleské

Kaplička Panny Marie Rokoleské, Foto: Jana Roszková, Topzine.cz

Rokole se nachází v Orlických horách nedaleko Nového města nad Metují a je ukryto uprostřed lesa asi jeden kilometr od Nového Hrádku. Pramen, který v Rokoli najdete, je podle pověsti zázračný. Stále zde chodí mnoho lidí pro vodu, která je zde i v dobách největšího sucha. Kamínky z pramenu si lidé berou domů na památku.

Nad pramenem se nachází kaplička z roku 1859. V ní visí obraz Panny Marie Rokolské, který je zázračný, a dřevěná Loreta s obrazy sedmi bolestí Panny Marie. Síla tohoto místa je velice patrná a citliví lidé vnímají jeho kouzlo mnohem intenzivněji, zvláště v kapličce.

Kousek od kaple je vystavěn kostel a také budova, která patří místním sestrám. Schönstattské sestry najdete až za poutním místem, kde se nachází jejich obydlí a také první originální svatyně v ČR, kopie původní kapličky v Schönstattě. Když svítí slunce, kolem svatyně spatříte barevnou duhu.

FOTO: Zázračná studánka v Rokole

Zázračná studánka v Rokole, Foto: Jana Roszková, Topzine.cz

Křížová cesta a zázraky?

Křížová cesta se nachází na protější straně přes silnici a je to nádherná procházka. Na kamenných sloupcích jsou litinové reliéfy, které zobrazují cestu Kristovu. Celá cesta je místem pokoje a míru a není určena pouze pro věřící.

Rokole je opředena mnoha zázračnými uzdraveními. V pamětní knize slavoňovské farnosti je zaznamenáno několik uzdravení, která se zde stala. Chromí a slepí odsud odešli vyléčeni. Dne 8. září 1879 (v den svátku Panny Marie) si žena z Machova donesla lahvičku vody z Rokole. Láhev jí zmrzla, praskla a v ledu se objevil obraz Panny Marie v dlouhé říze s korunkou na hlavě a děťátkem na levé ruce. Tento výjev zmizel až v druhé půlce února následujícího roku.

OBR: Rubrika Cestování - čtenářské tipy

Toto místo ale neléčí jen neduhy těla, ale i duše. Citliví lidé zde pocítí brnění až pálení rukou, možná i nevolnost. Přítomnost místa si jistě vychutnáte, ať už věříte čemukoli, protože jsou věci mezi nebem a zemí a poutní místo Rokole jím určitě je. Síla tohoto místa vám dá klid a mír v duši.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poutní místo Rokole. Pociťte sílu výjimečného místa