Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Pouta na DVD: Neprávem opomenutý film, který vám nedá spát

Redakce

Redakce

25. 1. 2011

Je mnoho důvodů, proč jste mohli doposud zaznamenat film Pouta. Jednak ve spojitosti s režisérem Radimem Špačkem, či skrze otřesně odpudivý a podivný plakát, nebo také proto, že se o tomto snímku tvrdí, že je jednoduše skvělý.

FOTO: Ondřej Malý ve filmu Pouta

Film

V roce 2010 vzniklo v České republice mnoho zajímavých snímků. Proč však zrovna tři nejlépe hodnocené (alespoň podle čsfd) v podstatě unikají zájmům široké divácké veřejnosti? Jedním z těchto tří filmů jsou právě Pouta. Film neobyčejně pozoruhodný v českém filmovém prostředí, a to hned z několika důvodů.

Pouta se obracejí do české minulosti, konkrétně do roku 1982.  Velmi sugestivně vykreslují, zejména pro ty, kdo tuto dobu nezažili, bezútěšnost a napjatost této doby. Mají schopnost diváka vtáhnout a na celých 146 minut nepustit. Hutná a expresivní stylizace vytváří z tohoto komorního dramatu překvapivě působivý psychologický thriller.

V tomto filmu nejde pouze o to odvyprávět určitý příběh, ale spíše zasáhnout diváka skrze příval negativní energie podpořené psychedelickou hudbou, či plíživou kamerou vytvářející množství podhledů a nadhledů. Divák musí sledovat destruktivní a nepředvídatelné jednání hlavní postavy. Tou je Antonín, příslušník tajné policie, nevzhledný menší muž s baloňákem a stále neurčitým pohledem. Antonín má v systému, kterému slouží, velkou moc. Je téměř nezničitelný, přesto však je ničen sžíravým pocitem vlastní prohnilosti, prázdnoty a nenaplněnosti.

Všechny postavy se jeví, jakoby byly tímto zmarem také nasáklé, jenže jejich bezmocné postavení je tlačí do zcela odlišné pozice. Antonín má nezměrný vztek na vše, a z nepochopitelných důvodů se upíná na dívku Kláru. Touží po ní, chce ji vlastnit, a zároveň tuší, že ji nedokáže nikdy získat. Pro její získání je ochoten udělat téměř cokoliv, tedy také zradit systém, kterému vždy věrně sloužil. Antonín není sympatický hlavní hrdina, přesto vás však bude zajímat především vývoj jeho destruktivního chování, typického svojí nepředvídatelností.

Pokud jde o děj filmu, ten se rozplétá pomalu, to však vůbec nebrání vytvoření tísnivé atmosféry. Tu podtrhují i sebemenší detaily jako jsou rekvizity, dobové oblečení, písně či automobily. Přesná a vyvážená režie Radima Špačka společně s kvalitním scénářem Ondřeje Štindla vytváří 146 minutovou podívanou, u které se prostě nebudete nudit. Což je s ohledem na české filmy excelentní výkon.

DVD

Pokud vás zhlédnutí tohoto snímku potěší, jistě uvítáte také bohatý bonusový materiál, který  Bontonfilm připravil. Jedná se o vynechané scény (dlouhé zhruba 1 minutu), zkažené scény z průběhu natáčení a také videoklip Pikola. DVD Pouta dávají na výběr mezi českým a anglickým menu, titulky jsou k dispozici české nebo anglické. Zvuk 5.1 či 2.0 česky.

Pouta (Walking Too Fast)

Drama/Thriller/Psychologický
Česká republika, 2010, 146 minut

Režie: Radim Špaček
Hrají: Ondřej Malý, Kristina Farkašová, Martin Finger, Lukáš Veselý, Lukáš Latinák, Barbora Milotová, Oldřich Kaiser

Zvuk: 2.0 česky, 5.1 česky
Titulky: české, anglické
Bonusy: vynechané scény, zkažené záběry, videoklip Pikola

Hodnocení filmu: 5*****

Hodnocení DVD: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pouta na DVD: Neprávem opomenutý film, který vám nedá spát