Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Pouť do Santiaga de Compostely: Vyzkoušeli jsme na vlastní kůži!

Redakce

Redakce

16. 5. 2011

Jako potoky a říčky vedou do říčního systému a poté  se vlévají do moře, tak i trasy poutě Camino de Santiago procházejí celou Evropu, aby se střetly ve španělském městě Santiago de Compostela.

FOTO: Katedrála v Santiagu de Compostele

Katedrála v Santiagu de Compostele, Foto: Pavla Popelářová

V Santiagu de Compostela, v Evropském městě kultury roku 2000, byly dle legendy uloženy ostatky sv. Jakuba Staršího, který jako jeden z Kristových učedníků přinesl na Iberský poloostrov křesťanství. Dle tradice by měli poutníci v katedrále navštívit hrob sv. Jakuba, obejmout sochu tohoto světce a také položit ruku na bránu „Pórtico de la glorie“.

FOTO: křešťanská pouť Camimo de Santiago de Compostela

Křešťanská pouť Camimo de Santiago de Compostela, Foto: Pavla Popelářová

Vedle lidí, kteří cestu absolvují právě z náboženských důvodů, však na cestě potkáte spoustu dalších poutníků, kteří se k pouti odhodlají z čistě prozaických důvodů. Pro ně je to cesta za poznáním nové země, sportovní aktivita či výzva, nebo také možnost, jak ze sebe v dnešní hektické době setřást stres každodenního života.

Existence pouti je známa již přes tisíc let. Ve středověku patřila tato cesta společně s Římem a Jeruzalémem ke třem hlavním křesťanským poutím cílům. V pozdějších dobách byla kvůli morové epidemii ve 14. století či reformačnímu hnutí v 16. století její tradice přerušena. Avšak od  roku 1980 opět počet poutníků z celého světa rychle narůstá a cesta získává stále více na oblibě.

Zvláště pak v letech „jubilejních či svatých“, kdy svátek sv. Jakuba (25. červenec) připadne na neděli, je počet poutníků úctyhodný, obvykle dvojnásobný nebo i vyšší než v letech běžných. V loňském „jubilejním“ roce bylo napočítáno přibližně 270 tisíc poutníků.

Kde svou cestu zahájit?

FOTO: trasa pouti z městečka Saint Jean Pied de Port

Trasa pouti z městečka Saint Jean Pied de Port, Foto: Pavla Popelářová

Pouť značenou žlutými šipkami a symboly mušle je možné zahájit kdekoliv. V České republice byly například Klubem českých turistů vytyčeny její dvě větve. Severní vychází ze Zbraslavi u Prahy a vede do Železné, kde se u Parku smíření napojuje na německou trasu do Norimberka a jižní vede z Prahy do Regensburku.

Naprostá většina si však za počátek své cesty volí malé francouzské městečko v podhůří Pyrenejí – Saint Jean Pied de Port. Zde začíná nejznámější a zároveň nejfrekventovanější cesta nazývaná „francouzská“. Její vzdálenost od cíle je 764 km. Oblíbené jsou taky cesty „španělská“ či „portugalská“.

Latinsky psaný certifikát „compostela“

FOTO: cestou necestou až do Santiaga de Compostely

Cestou necestou až do Santiaga de Compostely, Foto: Pavla Popelářová

Každý poutník, který chce získat dekret o absolvování poutě, musí urazit pěšky nebo na koni minimálně 100 km a na kole minimálně 200 km. Časté je proto také zahájení pěší pouti v malém městečku Sarria, které je velmi dobře dostupné z celého Španělska a je vzdáleno od cíle pouhých 110 – 112 km. K získání dekretu pak poutník v každý den své poutě musí v ubytovnách, na farách, v kostelech nebo na jiných místech získat do svého poutnického pasu razítko s datem.

V katedrále na hlavním náměstí v Santiagu de Compostela se každodenně v poledne koná takzvaná Poutní mše, během níž jsou všichni poutníci srdečně přivítáni a poté jednotlivě jmenováni společně se zemí původu a výchozím místem.

Poutnický pas „credencial“

FOTO: razítka v poutnickém pasu

Razítka v poutnickém pasu, Foto: Pavla Popelářová

V místě zahájení cesty si poutníci zakoupí poutnický pas nazývaný „credencial“, jehož vlastnictví také například opravňuje k bezplatnému ubytování v některých poutnických ubytovnách takzvaných „albergues“ (cca 10% ze všech). Ostatní ubytovny lemující cesty směřující do Santiaga de Compostely jsou pak zpoplatněny v rozmezí 5-10 EUR na noc. Spí se většinou na palandách v místnostech pro cca 20 lidí a každý má zde možnost použít koupelnu, internet, kuchyň aj.

Ve městech si poutníci také můžou zakoupit v restauracích tzv. poutnické menu, jehož cena se pohybuje v rozmezí 8 – 12 EUR a skládá se z hlavního jídla o dvou chodech, salátu a vína.

Svatojakubská mušle jako znak poutníků

FOTO: mušle je znakem pouti

Mušle je znakem pouti

Mušle je nejen symbolem poutníků směřujících do Santiaga de Compostely, ale měla také magický vliv. Léčila nemoci a přinášela štěstí těm, kteří si mušli zakoupili v Santiagu nebo během své poutě, či sebrali na pobřeží u mysu Finisterre.

Mys Finisterre se nachází u pobřeží Atlantského oceánu. Po mši v katedrále sem pokračuje velké množství poutníků a svou pouť zakončí až zde. Mys byl pojmenován Římany a považován za nejzápadnější bod evropského kontinentu, i když ve skutečnosti tomu tak není.

Zkusíte to i vy a připojíte se k miliónům těch, jejichž otisky bot se nesmazatelně vtiskly do cest Svatojakubské pouti směřujících do Santiaga de Compostely?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pouť do Santiaga de Compostely: Vyzkoušeli jsme na vlastní kůži!