Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Potvrzeno: Nahé tělo mozek sleduje mnohem efektivněji než oblečené

Famous

Famous

18. 11. 2011

Proč nahá těla přitahují člověka od starověku po současnost a proč lidé tak masově sledují obrázky nahých těl? Odpověď možná poskytují výsledky neurologické studie z Finska.

FOTO: Nahá figurína

Zdroj: sxc.hu

Lidský mozek totiž reaguje mnohem efektivněji a rychleji při sledování nahého těla než při sledování oblečeného těla. Ani tisíce let odívání lidského druhu to nezměnily.

Vědci z Univerzity v Tampere a Aalto ve Finsku zjistili, že u nahého těla je v mozku vizuální vnímání velmi silně nabuzeno už v rané fázi zpracovávání.

Podívejte se: Nahotě neunikli ani slavní komiksoví hrdinové

V experimentální studii muži a ženy sledovali modelky a modely nahé, v plavkách či oblečené. Přitom jejich mozek pečlivě sledovaly přístroje a zaznamenávaly reakce na vizuální podněty. Už po dvou setinách sekundy od prvního očního kontaktu s obrazem nahé modelky či modela se výrazně zvýšilo zpracovávání vizuálního vnímání.

Platí přímá úměra, čím méně oblečení modelové a modelky měli, tím byla rychlost vizuálního zpracovávání vyšší a reakce mozku intenzivnější. Ten nejlépe reaguje na úplnou nahotu, nejhůře na zcela oblečené tělo, na tělo v plavkách je reakce střední.

„Muži reagovali silněji na nahé ženy než na nahé muže, zatímco ženy reagovaly stejně silně na nahé ženy jako na nahé muže,“ tvrdí finští autoři.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Potvrzeno: Nahé tělo mozek sleduje mnohem efektivněji než oblečené