Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Potvrzení o studiu je klíčem ke studentským výhodám

Alena Nová

Alena Nová

20. 11. 2010

O tom, že každá ušetřená koruna přijde vhod, asi žádný student nepochybuje. S platným potvrzením o studiu získáte slevu na veřejnou dopravu, studentské konto v bance, vyšší slevu na dani z brigády nebo třeba levnější lístky do kina. To vše dohromady pomáhá udržet studentský rozpočet nad vodou.

Bez potvrzení o studiu se na vysoké ani střední škole neobejdete. Pokud je vám míň než 26 let, můžete si díky němu pořídit žákovský průkaz a jezdit do školy vlakem se slevou 45 %. Podobně je tomu i u autobusové dopravy a MHD. Například v Praze ušetříte za měsíční kupon na městskou dopravu téměř tři sta korun, čtvrtletní studentské jízdné vás oproti dospělému vyjde o 50 % levněji.

Statut studenta zúročíte i v případě, že si při studiu přivyděláváte. Studenti mají kromě základní slevy na dani, která činí 2070 korun měsíčně a vztahuje se na všechny fyzické osoby platící daň z příjmu, nárok ještě na slevu na studenta. Ta dosahuje dalších 335 korun měsíčně. Obě slevy se sčítají, takže pracujícímu studentovi se z vypočtené daně z příjmu každý měsíc odečítá 2405 Kč.

S potvrzením o studiu získáte:

  • slevy na veřejnou dopravu
  • vyšší slevu na dani z příjmu
  • přídavek na dítě (pokud příjem vaší rodiny nepřesahuje 2,4násobek životního minima)
  • studentské konto v bance s nižšími poplatky
  • můžete si pořídit mezinárodně platnou ISIC kartu (slevy v obchodech, zvýhodněné vstupné na kulturní akce apod.)
  • nižší roční poplatek v knihovnách
  • rodiče na vás mohou uplatňovat daňové zvýhodnění

Vaše studentské výhody doložené potvrzením o studiu ocení i vaši rodiče, neboť jeden z nich na vás může uplatňovat roční daňové zvýhodnění ve výši 11 604 Kč (částka platí pro rok 2010). Jako studenti můžete do svých 26 let pobírat také přídavek na dítě ve výši 700 korun měsíčně. Podmínkou je, aby příjem vaší rodiny nepřesahoval 2,4násobek životního minima.

Další studentskou výhodou je možnost zařídit si v bance studentský účet. Jeho zřízení i vedení je obvykle zdarma nebo s nižšími poplatky než u běžných účtů. U některých bank ho lze při studiu využívat až do třiceti let.

S platným potvrzením o studiu si můžete pořídit mezinárodně platnou ISIC kartu, s níž získáte slevy v obchodech, zvýhodněné vstupné do kulturních objektů a na kulturní akce nebo třeba levnější skipasy. Více se o výhodách ISIC karty dozvíte zde.

Kde potvrzení o studiu dostanete?

Většina vysokých škol má potvrzení o studiu k dispozici na svých webových stránkách, stačí tedy jen si ho stáhnout, vyplnit a donést potvrdit na studijní oddělení. Když na stránkách není, na studijním se najde určitě. Pokud vám potvrzení, která jste si v září přinesli od zápisu, už došla, právě teď je vhodný čas zastavit se pro nová. Semestr se rozběhl, a je tedy velmi pravděpodobné, že se výprava na studijní oddělení tentokrát obejde bez front. Středoškoláci dostanou potvrzení o studiu u ředitele školy.

Pro některé účely, jako je přídavek na dítě (tedy na studenta do 26 let) nebo studentská sleva na MHD, je třeba vyplnit potvrzení vydané přímo příslušnou institucí. Žádosti o přídavky se podávají na kontaktních místech úřadů práce dle vašeho trvalého bydliště, kde vám vydají i potřebné tiskopisy. V elektronické podobě je najdete na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Potvrzení o studiu je klíčem ke studentským výhodám