Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Postavili dům nad bažinou. Takhle vypadá moderní chalupa

Redakce

Redakce

23. 10. 2012

FOTO: Pohled na průčelí domuJednou z nejzajímavějších letošních realizací je dřevěný dům nad bažinou z dílny ateliéru A1 Architects. Pozoruhodná horská chalupa se nachází v samém centru CHKO Jizerské hory.

Architekty horského objektu jsou Lenka Křemenová a David Maštálka, stavební práce zajistila firma Reno. Objekt je využíván jako rodinná chalupa určená k celoročnímu rekreačnímu užívání v horských podmínkách.

Dřevostavba nacházející se v obci Janov nahradila starý chátrající objekt, přesto jeho tvůrci museli podstoupit poměrně vleklé úřední peripetie kvůli umístění stavby přímo v CHKO. Výsledek ovšem vedl k obecné spokojenosti jak úřadů a tvůrců, tak i okolních obyvatel.

FOTO: Dům nad bažinou v horských podmínkách

Dům svou šedozelenou barvou a plechovou střechou skvěle zapadá do okolního krajinného rázu. Architekti se v tomto případě výrazně inspirovali tradiční lidovou architekturou, což jen umocňuje přirozenost stavby v dané oblasti. Zároveň zde můžeme pozorovat jistou návaznost na současnou skandinávskou tvorbu.

Lebedín – nový architektonický prvek

Celé dřevěné stavbě zvenku dominuje střešní vikýř s prosklenou vyhlídkou, takzvaný lebedín, odkud lze pozorovat výhled do krajiny. Uvnitř objektu na první pohled zaujmou centrálně postavená zelená kachlová kamna, která dělí vnitřní prostor na jednotlivé části a zároveň rovnoměrně zahřívají celý prostor.

FOTO: Pohled z vikýře

Interiér domu je řešen čistě ve dřevě s rozsáhlou vstupní verandou a otevřenými prostory. Tvůrci se zaměřili na detail jen částečně, prostor je v první řadě kompaktním celkem, jemuž dominují již zmíněná kamna.

Sami architekti uvedli, že největším oceněním jejich práce je tvrzení, že stavba působí, jakoby na svém místě stála odjakživa. Nelze než dodat, že tento záměr se jistě vydařil.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Postavili dům nad bažinou. Takhle vypadá moderní chalupa