Druhý díl post-apokalyptického opusu vykresluje další příhody Yoricka Browna ve světě, kde vymřeli všechny bytosti s chromozomem Y, vyjma Yoricka a jeho opičáka Ampersanda. A ty příhody jsou čím dál divnější…
Ilustrační foto Foto: Daniel Husek
Svět bez mužů by byl příjemnější, snaží se nám namluvit feministky. A tohohle nápadu se ujal scénárista Brian K. Vaughan, známý díky spolupráci na seriálu Ztraceni, a zkusil představit si, jak by to v takovém světě vypadalo.
Děj se téměř nepošoupne, ale děje se toho zatraceně hodně
Druhý díl série Y: Poslední z mužů začíná tam, kde skončil první. A tak se Yorick spolu s Ampersandem, agentkou tajné společnosti nazývanou jen 355 a doktorkou Mannovou vydává na cestu do Kalifornie, kde by se mohlo povést Yoricka naklonovat. Ale cestou se střetává s Amazonkami, ženou blouznící o mužích z vesmíru a skončí ve vesničce, která není tak dokonalá, jak se snaží tvářit.
Komiks složený z dialogů
Oproti prvnímu dílu, složenému především z mistrovsky zvládnutých dialogů, se zde objeví více akce a celkově má dvojka rychlejší tempo, což ale vůbec není na škodu. Právě naopak. První polovina knihy je spíše takovým rozjezdem promíchaným s povedenou akcí, který vás přesně dožene k tomu, abyste si pořádně užili druhou polovinu, kde to teprve přijde. To už opět na řadu nastoupí klasické vaughanovské dialogy, které jsou vyšperkované k dokonalosti. Rozmluvy jsou opět napsané skvělým způsobem a především působí uvěřitelně.
Když se podíváte na dialogy mezi postavami z konce první knihy a porovnáte je s těmi z poloviny či konce druhé knihy, naprosto zřetelně poznáte, jak se vyvíjejí vztahy mezi postavami podle toho, co se mezi postavami stalo. Navíc je v dialozích a chování postav zřetelná psychika každé z postav, což jim dodává reálný rozměr a vykresluje jejich osobnosti k dokonalosti.
Poněvadž se děj odehrává téměř celý na jednom místě a moc se neposune, autor dostává prostor hlavně na další rozvíjení postav a pro zachycení psychiky. K tomu skvěle sedí kresba, kterou obstarala Kanaďanka Pia Guerra. Její kresba, ačkoliv se vám stěží zaryje do mozku do konce života, skvěle zachycuje mimiku postav, včetně gest, které člověk dělá jen mimoděk, jako máchání rukama či kroužení nohou po zemi v případě nervozity.
Ke kladům této knihy také patří fakt, že v ní najdete obálky sešitů, ve kterých Y: Poslední z mužů v originále vycházel. Všechny nakreslil J. G. Jones, u nás známý díky knize Mrtvý nebo živý, a které vynikají reálností a nádhernou propracovaností. Navíc jsou zde, na rozdíl od minulého dílu, přiloženy původní skicy Piy Guerry, a tak se můžete podívat, jak měly postavy ze začátku vypadat.
Podtrženo sečteno je to takové postapo, které se vymyká všem ostatním postapům, ale to neznamená, že by bylo špatné. Je to něco originálního, i když je téma posledního muže na Zemi ohrané. Ale v takovém stylu a takové dokonalosti, v jaké to rozjel Vaughan s Guerrou je to něco nevídaného, originálního a úžasného.
Název originálu: Y: The Last Man #2-Cycles
Český název: Y: Poslední z mužů #2-Cykly
Scénář: Brian K. Vaughan
Kresba: Pia Guerra
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: J. G. Jones
Počet stran: 128
Vazba: brožovaná
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: BB/art ve spolupráci s Crew, Brno 2010
Doporučená cena: 399 Kč
Hodnocení:***** (90%)