Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Poslední fan(t)a(s)tický Harry Potter

Martin Peška

Martin Peška

2. 2. 2008

Poslední díl Potterovské ságy byl dlouho očekáván. Tomu nasvědčovaly i přípravy distribuce, kterých nešlo si nevšimnout, jelikož příchod již sedmého dílu byl prezentován snad ve všech médiích. A to jak před 31. lednem 2008, kdy byl Harry vydán, tak i nyní, několik dní po té.


Celou ságu boje dobra proti zlu se autorka rozhodla zakončit příběhem trojice věrných kamarádů známá snad každému člověku, nejen zajímajícímu se o fantasy. V posledním ročníku Harry, Hermiona a Ron tentokrát do bradavické školy nenastoupí. Mají za úkol nalezení a zneškodnění zničených viteálů. Právě do nich Pán zla rozdrolil svou duši. Tento úkol nemohl splnit ani Albus Brumbál, který byl zasažen smrtící kletbou. Hrdinové ale nemají jinou možnost – je to jediný způsob, jak nad Pánem zla zvítězit.

Čtenáři mohou očekávat očekávané nástrahy skýtající patřičnou dávku adrenalinu. Množství nebezpečí je kompenzováno podporou přátel Harryho a páru jeho nejbližších. Samotným vyvrcholením nemůže být ani nic jiného než závěrečná bitva s Voldemortem a jeho přívrženci, která se uskuteční v samotných Bradavicích.

V tomto díle se nejen děti, ale další spřízněnci této literatury dočkají i rozřešení všech dosud neobjasněných problémů a záhad.
Je až pozoruhodné, jaké množství lidí dokázal příběh malého čarodějnického chlapce dokázal přitáhnout, kolik lidí zná jeho postavu a skutky a kolik lidí se touto knihou nechává inspirovat i v běžném reálném světě. Jsou to doslova masy, které hltaly jeden díl Harryho za druhým. Až si člověk musí položit otázku – proč? Jistě v naší republice zapůsobilo filmové zpracování, které zpětně vzbudilo zájem o literárně zpracovaný příběh. Ale rozhodně to není ten pravý důvod.

V poslední době se vůbec s poměrně dobrým zvukem vyskytují literární i filmové zpracování fantasy příběhu, který působí spíše jako pohádka než fantasy. Ale těší se velké popularitě. Že by lidé měli tak v oblibě malé děti? Byla by pohádka Šípková Růženka také takový fenomén, kdyby byla v dnešní době „moderně a temněji“ nafilmována a hlavními hrdiny by byly děti?

Napsala Joanne K. Rowlingová
Přeložil Pavel Medek z anglického originálu Harry Potter and the Deathly Hallows.
Ilustrace na obálce Mary GrandPré.
632 stran, doporučená cena 549 Kč
Vydává ALBATROS nakladatelství, a.s.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poslední fan(t)a(s)tický Harry Potter