×
TOPZINE.cz

Poslední fan(t)a(s)tický Harry Potter

Poslední díl Potterovské ságy byl dlouho očekáván. Tomu nasvědčovaly i přípravy distribuce, kterých nešlo si nevšimnout, jelikož příchod již sedmého dílu byl prezentován snad ve všech médiích. A to jak před 31. lednem 2008, kdy byl Harry vydán, tak i nyní, několik dní po té.Celou ságu boje dobra proti zlu se autorka rozhodla zakončit příběhem trojice věrných kamarádů známá snad každému člověku, nejen zajímajícímu se o fantasy. V posledním ročníku Harry, Hermiona a Ron tentokrát do bradavické školy nenastoupí. Mají za úkol nalezení a zneškodnění zničených viteálů. Právě do nich Pán zla rozdrolil svou duši. Tento úkol nemohl splnit ani Albus Brumbál, který byl zasažen smrtící kletbou. Hrdinové ale nemají jinou možnost – je to jediný způsob, jak nad Pánem zla zvítězit.
Čtenáři mohou očekávat očekávané nástrahy skýtající patřičnou dávku adrenalinu. Množství nebezpečí je kompenzováno podporou přátel Harryho a páru jeho nejbližších. Samotným vyvrcholením nemůže být ani nic jiného než závěrečná bitva s Voldemortem a jeho přívrženci, která se uskuteční v samotných Bradavicích.
V tomto díle se nejen děti, ale další spřízněnci této literatury dočkají i rozřešení všech dosud neobjasněných problémů a záhad.
Je až pozoruhodné, jaké množství lidí dokázal příběh malého čarodějnického chlapce dokázal přitáhnout, kolik lidí zná jeho postavu a skutky a kolik lidí se touto knihou nechává inspirovat i v běžném reálném světě. Jsou to doslova masy, které hltaly jeden díl Harryho za druhým. Až si člověk musí položit otázku – proč? Jistě v naší republice zapůsobilo filmové zpracování, které zpětně vzbudilo zájem o literárně zpracovaný příběh. Ale rozhodně to není ten pravý důvod.
V poslední době se vůbec s poměrně dobrým zvukem vyskytují literární i filmové zpracování fantasy příběhu, který působí spíše jako pohádka než fantasy. Ale těší se velké popularitě. Že by lidé měli tak v oblibě malé děti? Byla by pohádka Šípková Růženka také takový fenomén, kdyby byla v dnešní době „moderně a temněji“ nafilmována a hlavními hrdiny by byly děti?
Napsala Joanne K. Rowlingová
Přeložil Pavel Medek z anglického originálu Harry Potter and the Deathly Hallows.
Ilustrace na obálce Mary GrandPré.
632 stran, doporučená cena 549 Kč
Vydává ALBATROS nakladatelství, a.s.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..