Menu
TOPZINE.cz
Sport

Poslední česká medaile z ME „21“ je z roku 2002. Jak se vyvíjela kariéra zlatých Lvíčat?

Martin Slabý

Martin Slabý

10. 6. 2011

Čeští fotbalisté do 21 let mají před sebou velkou výzvu v podobě šance uspět na evropském šampionátu. Posledního velkého úspěchu dosáhla Lvíčata před devíti lety, kdy na ME „21“ ve Švýcarsku získala titul mistrů Evropy. Jak se ale vyvíjela kariéra evropských šampiónů dál? Kdo se prosadil do áčka? Komu se to nepodařilo?

Petr Čech

Petr Čech je již řadu let stálicí v bráně reprezentačního áčka Zdroj: youtube.com

Na švýcarská hřiště se v květnu roku 2002 dostalo celkem dvacet fotbalistů. Po necelých devíti letech, v březnu 2011, se na trávníku v kvalifikačním utkání seniorské reprezentace proti Lichtenštejnsku objevila z tehdejšího výběru čtyři jména. Podívejme se, jak si za oněch devět let dvacítka mistrů Evropy vedla.

Petr Čech (reprezentace 83 zápasů/0 gólů; Mistrovství Evropy 2004, 2008; Mistrovství světa 2006)

Tehdy sparťanský brankář zamířil po šampionátu do francouzského Rennes, kde si ho po dvou letech vyhlédla londýnská Chelsea. V Anglii odkroutil už sedm sezón, během kterých získal tři tituly mistra ligy. V říjnu 2006 utrpěl vážné zranění hlavy, ale už po třech měsících se vrátil na trávník. Od té doby k němu neodmyslitelně patří typická ochranná helma. Kromě týmových ocenění získal nespočet individuálních cen včetně několika v anketě o nejlepšího brankáře Evropy.

Martin Jiránek (31/0; ME 2004)

V zahraničí, konkrétně v italské Reggině, působil už v době ME 2002. Jeho další kroky vedly o dva roky později do Spartaku Moskva, kde působil šest sezón a v letech 2009–2010 zde vykonával i funkci kapitána. V uplynulém ročníku hrál za Birmingham, který ale z Premier League sestoupil, a Jiránek bude pravděpodobně měnit působiště. V reprezentaci má odehráno 31 zápasů. Naposledy nastoupil v březnu 2007 v kvalifikačním utkání s Kyprem.

Petr Voříšek (4/0)

Po úspěšném šampionátu se o něj přetahovala obě pražská „S“. Nakonec skončil na Letné, odkud po roce a půl šel do Rakouska. Po dvou letech odešel na půl roku do Mladé Boleslavi a rok 2008 strávil opět ve Spartě. Nyní figuruje na soupisce vídeňské Austrie. Do reprezentace se příliš neprosadil, odehrál pouze několik minut ve třech přátelských zápasech a utkání v Rakousku v rámci kvalifikace o ME 2004.

Václav Drobný (2/0)

Mistrovství Evropy mu vymetlo cestičku do Štrasburku, poté hrál rok v Aston Ville, pak se vrátil zpět do Francie, ale po pár týdnech zamířil do Sparty. První polovinu sezóny 2005–2006 však nakonec odehrál v Jablonci. Ve Spartě si ale přece jen zahrál, a to v letech 2006–2007. Další jeho kroky směřovaly do Augsburgu a posléze do Trnavy. V zimě ukončil profesionální kariéru, nyní trénuje SK Třeboradice, se kterými postoupil z 1.A třídy do přeboru.

David Kobylík (0/0)

Také šikovnému záložníkovi vyneslo ME „21“ angažmá ve Štrasburku. Po dvouleté francouzské epizodě se na rok vrátil do Olomouce. Mezi roky 2005–2008 oblékal dres Arminie Bielefeld, ve kterém si zahrál i Bundesligu. Byl také v kyperské Omonii Nikosia a slovenské Žilině, které v ročníku 2009–2010 pomohl k titulu.

Milan Baroš (81/39; ME 2004, 2008; MS 2006)

Milan Baroš

Milan Baroš je druhým nejlepším střelcem v historii reprezentace Zdroj: youtube.com

Spolu s Petrem Čechem to dotáhl z výběrů tehdejších mistrů Evropy nejdál. Kromě slavného Liverpoolu, se kterým vyhrál Ligu mistrů, oblékal dres Aston Villy, Lyonu a Portsmouthu. Nyní si na živobytí vydělává v Galatasaray Istanbul. V reprezentaci odehrál 81 utkání a vstřelil 39 branek, čímž se řadí za Jana Kollera na druhé místo historických tabulek. Hrál na ME 2004, kde se stal nejlepším střelcem, a 2008 i na MS 2006.

Michal Pospíšil (0/0)

Nikoli do ciziny, ale jen ze Žižkova do Sparty putoval po ME Michal Pospíšil. Dva roky pak hrál za Liberec, než na dvě a půl sezóny spojil svůj fotbalový život se skotským Hearts. V zahraničí hrál ještě za belgický St. Truiden, pak se vrátil do Prahy, kde prošel opět Viktorií Žižkov a střížkovskými Bohemians. V lednu zamířil opět za hranice, když si jej vybral islandský Grindavík.

David Rozehnal (60/1; ME 2004, 2008; MS 2006)

Kluby slavných jmen má ve svém životopisu David Rozehnal. Rok po zlatém mistrovství zamířil do Brugg, hrál za Paris Saint-Germain, Newcastle, Lazio Řím a Hamburk, odkud je od loňského roku na hostování ve francouzském Lille, se kterým letos oslavil double, tedy zisk mistrovského titulu i pohárové trofeje.

Rudolf Skácel (7/1)

V reprezentaci si poprvé zahrál hned v následujícím roce po zlatém úspěchu. V dalších sedmi letech v ní však odehrál jen 7 zápasů. S fotbalem procestoval už řadu zemí. Ze Slavie zamířil v srpnu 2003 do Marseille, hrál za Panathinaikos, Hearts, Southampton, Herthu Berlín a řeckou Larissu. Loni v září se vrátil do Hearts.

Zdeněk Grygera (65/2; ME 2004, 2008; MS 2006)

Celkem 65 reprezentačními starty se může pochlubit Zdeněk Grygera. Do zahraničí, konkrétně Ajaxu Amsterdam, zamířil až rok po ME 2002. Po čtyřech letech se oblékl do bílo-černého dresu Juventusu Turín.

Tomáš Hübschman (36/0; ME 2004)

Tomáš Hübschman

Tomáš Hübschman spojil svou kariéru se Šachtarem Doněck Zdroj: youtube.com

Do ligy sice poprvé nakoukl v dresu Jablonce, ale svou dosavadní kariéru spojil se dvěma jinými kluby. V letech 2001–2004 hrál za pražskou Spartu a od léta 2004 bojuje za Šachtar Doněck, se kterým získal už čtyři tituly ukrajinského mistra a v roce 2009 dokonce trofej pro vítěze Poháru UEFA. V současnosti patří k základním kamenům reprezentace, za kterou odehrál 36 zápasů a zúčastnil se evropského šampionátu v roce 2004.

Tomáš Hrdlička (0/0)

Ze všech fotbalistů zlatého výběru čekal na zahraniční angažmá nejdéle. Odchovanec Slavie změnil působiště až v létě 2007, kdy odešel do Mladé Boleslavi. Tam se po půlroční epizodě v Bohemians 1905 vrátil a letos v zimě odešel za trenérem Jarolímem do Slovanu Bratislava, se kterým vyhrál slovenský titul.

Tomáš Jun (10/2)

Několikaleté pendlování mezi Jabloncem a Spartou přerušilo až v létě 2005 angažmá v tureckém Trabzonsporu. Tam pobyl ale jen půl roku a stěhoval se do Besiktase Instanbul. Ani tam ale déle než půl sezóny nezůstal a vrátil se do Sparty. Po roce šel zpět do Besiktase a v zimě 2008 zamířil na rok do Teplic. Nyní už dva a půl roku hraje v Rakousku. Momentálně za Austrii Vídeň.

Lukáš Zelenka (3/0)

Jeden z fotbalistů, které šampionát do zahraničí ještě neposunul. V rudém dresu Sparty hrál až do roku 2006, pak putoval do tureckého Manisasporu. Dva roky nato odešel do belgického Westerlo a v září 2009 se stal hráčem Slovácka. S tamním vedením se ale po několika měsících rozkmotřil a po půlroce stráveném v béčku odešel do Honvédu Budapešť.

Štěpán Vachoušek (23/2; ME 2004)

Pražská Slavia jej po ME 2002 udržela už jen do března následujícího roku, kdy kývl na nabídku Marseille. Největší část své zahraniční kariéry ale strávil v Austrii Vídeň. Odtud po pětiletém působení v létě 2008 přišel do Teplic, kde kromě několikaměsíční sparťanské epizody hraje doposud.

Radoslav Kováč (30/2; MS 2006; ME 2008)

Radoslav Kováč

Radoslav Kováč hraje za anglický West Ham Zdroj: youtube.com

V Olomouci si jej rok po šampionátu vyhlédla Sparta. Po roce a půl se stěhoval na východ, když přestoupil do Spartaku Moskva. Od ledna 2009 hraje v barvách West Hamu, jehož dres ale oblékl naposledy v únoru a uvažuje o odchodu.

Karel Piták (3/0)

Hradeckého odchovance se podařilo Slavii udržet až do léta 2006. Čtyři následující sezóny odehrál v Salzburku, loni v červenci se vrátil do české ligy, ale nikoli do Slavie či do Hradce, ale do Jablonce. Na reprezentačním účtu má tři čárky za stejný počet přáteláků v letech 2006–2007.

Jan Polák (57/7; MS 2006; ME 2008)

Do kádru reprezentace stále patří brněnský odchovanec Jan Polák. Šampionát ho nasměroval do Liberce, ale od roku 2005 už působí výhradně v zahraničí. Dva roky si vydělával v Norimberku, tři a půl sezóny v Anderlechtu, od letošní zimy hraje za Wolfsburg.

Martin Horák (0/0)

Pěknou řádku klubů má na kontě odchovanec Olomouce. Před ME 2002 přišel z Bohemians do Sparty, hned následující zimu pak odešel do Ruska, kde hraje dodnes. Hrál v Petrohradu, Rostovu a Jaroslavli. Od ledna 2007 je opět v Rostovu.

Libor Žůrek (0/0)

Největší část kariéry strávil v Baníku Ostrava. Hrál ve Zlíně a v Plzni. V lednu letošního roku okusil i zahraniční štaci, když se vydal do Prešova. V reprezentačním áčku nikdy nehrál.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poslední česká medaile z ME „21“ je z roku 2002. Jak se vyvíjela kariéra zlatých Lvíčat?