Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Portrét na stěně mrakodrapu: Brazilský umělec se barev nebojí

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

21. 2. 2013

FOTO: kobra_niemeyer4Vzdát hold slavnému umělci formou portrétu není nic neobvyklého. Brazilský umělec Eduardo Kobra ale pojal tuto myšlenku skutečně velkolepě: Zesnulého Oscara Niemeyera zachytil na stěně mrakodrapu.

Portrét v duchu pestrobarevného muralismu najdete v centru brazilského Sao Paula. Pokrývá skutečně celou jednu stěnu mrakodrapu, který sahá do výšky 56 metrů a je 16 metrů široký. S malbou Kobrovi pomáhala skupina asistentů, díky nimž se mohl bez obtíží pohybovat i v 17. poschodí.

Muralismus již od počátku své tradice využívá k umění rozměrné plochy domů či další veřejná prostranství, využití mrakodrapů však posouvá hranice tohoto směru doslova stále výš. Zájem o konkrétní budovu projevil umělec už před pěti lety, nyní se mu konečně podařilo svůj zájem prosadit, a to dokonce s finanční podporou vlastníků mrakodrapu.

FOTO: kobra_niemeyer_nahled

Detail Kobrova obřího výtvoru. Foto: Alan Teixeira

Malba s dekonstrukčními kompozičními prvky zobrazuje Oscara Niemeyera, slavného brazilského architekta, který zemřel v prosinci minulého roku ve věku 104 let. Nejen v rodné zemi se stal ikonou moderní architektury; je autorem konceptu hlavního města Brasília nebo i centrály OSN v New Yorku.

Eduardo Kobra se muralistickému street artu věnuje již několik let, maloval například i portréty prezidentů z Rushmore. Jeho díla vynikají především neotřelou, zářivou barevností.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Portrét na stěně mrakodrapu: Brazilský umělec se barev nebojí