Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Porod: Šťastný příchod vašeho dítěte

Irena Siudová

Irena Siudová

15. 5. 2010

Tak jak se s během času mění spousta věcí, mění se také přístup k porodu a k přivítání nového človíčka na tento svět. Množství článků, knih a předporodních kurzů připravuje maminky na jejich velký den. Jaký je a jaký může být?

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Velká většina rodiček, ne-li všechny, přicházejí do porodnice připravené a více či méně obeznámené s tím, co je čeká. Je totiž obrovský rozdíl rodit dnes nebo před několika desetiletími.

Když se zeptáte své babičky na den, kdy se narodila vaše matka či otec, většinou vám povypráví o chladných prostorách porodnice, dezinfekčním zápachu, nepříjemných sestřičkách a o tom, že si děťátko nesměly po porodu vůbec pochovat. A co nějaké preparáty proti bolesti? Nad tím se shovívavě zasmějí, a praví, že něco takového tehdy vůbec nebylo. I když, pokud jste už rodily opravdu dlouho, dali vám injekci na vyvolání porodu. A co takhle změna polohy? Projít se nebo si vzít sebou nějakou podporu v podobě manžela. To neexistovalo…takže nějaká příprava porodního plánu je pro ně cizí slovo.

Díkybohu je tahle doba nenávratně pryč a my se můžeme těšit na náš velký den jako na něco, co si můžeme užít a více méně naplánovat. Ano, to je na tom to nejlepší. Pokud vše půjde tak, jak má, máte svůj porod v režii právě vy. Pochopitelně si nenaplánujete, jestli se miminko začne hlásit na svět ráno nebo večer. Jestli počká, jaké bude ten den počasí nebo jak dlouho mu bude trvat, než vykoukne na svět. Ale je pár opravdu důležitých věcí, o kterých rozhodnout můžete.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Porodnice

Maminka, která si není jistá, které místo je pro narození jejího potomka to pravé, má možnost zajít si prohlédnout porodnici, promluvit s personálem a s místem se pořádně seznámit. Většinou se pořádají dny otevřených dveří a zkušená porodní asistentka vám ráda zodpoví vaše otázky.

Nemusíte se bát žádných chladných prostor a výše zmíněného zápachu. Naopak vás mile překvapí moderně a vkusně vybavená porodnice spolu s porodními sály. Sprcha u pokoje, skákací míč a žebřiny jsou už v téměř všude samozřejmostí.

Porodní asistentka

Pokud patříte mezi ty maminky, které začaly s porodní asistentkou spolupracovat už během těhotenství, jistě víte, že si ji můžete vzít sebou k porodu. Budete tak mít u sebe odborníka, který vám poví co a jak. Určitě si vyberete tu, ke které máte svou důvěru, a proto se zmírní také vaše obavy, které můžete během porodu mít.

Rodinní příslušníci u porodu

U narození vašeho děťátka může stát po vašem boku také manžel, přítel nebo klidně kamarádka či maminka. No není to pro tatínka krásný dárek na celý život, když si toho svého prcka poprvé sám zváží a pochová? A vám se taková psychická podpora bude určitě také hodit.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Poporodní péče

Většina nemocnic dnes nabízí maminkám a jejich dětem nejen běžné pokoje pro více rodiček, ale také nadstandardní pokoje, kde budete sama nebo klidně s otcem děťátka po celou dobu vašeho pobytu v porodnici. Nemusíme snad ani zmiňovat, že většina pokojů už má opravdu svůj vlastní záchod a koupelnu. Tudíž se nemusíte bát, že na WC poputujete přes celou chodbu.

Sestřičky

I když se stává ještě dnes, že se najdou protivné a nepříjemné sestřičky, bývá to jen zřídka. Usmívající se tváře, laskavé rady a pomoc od sestřiček by už dnes také měly být samozřejmostí. Návštěva fyzioterapeutky na pokoji a laktační poradkyně také.

Porodní plán

Jestliže už víte, kde budete rodit, zda u porodu bude přítomna vaše porodní asistentka nebo lékař, jestli bude nebo ne po vašem boku manžel, můžete se začít zaobírat dalšími body porodu. Porodní plán vám k tomu dopomůže. Jedná se vlastně o seznam bodů, který usnadňuje komunikaci mezi maminkou a lékaři.

Právě tyto body si maminka přeje během porodu dodržet. Týká se tlumících prostředků, nastřihnutí hráze, změny poloh dle přání rodičky, využití sprchy v první době předporodní, zvážení a změření dítěte až druhý den po porodu, ale také pravdivé podání informací a tak dále. Lékaři jsou povinni se jimi řídit, ovšem jen do té chvíle, dokud není ohroženo zdraví matky a dítěte.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Možnost alternativního porodu

Takto bývá nazýván také přirozený porod bez utišujících prostředků, diktatury lékařů a sester. Tento druh porodu má za úkol především uklidnit maminku, pozitivně ji naladit a vyhovět jejím přáním rodit zcela přirozeným způsobem, třeba jen za pomoci duly. Které techniky maminky využívají?

  • dýchání
  • úlevné polohy
  • relaxační techniky jako jsou masáže
  • koupel
  • porod za lehce tlumeného osvětlení
  • příjemná uklidňující hudba
  • aromaterapie
  • jelikož je přirozeným prostředím pro dítě voda, je-li tedy matka s dítětem zcela v pořádku, je právě toto pokládáno za jeden z nejpřirozenějších způsobů porodu
  • některé maminky využívají také možnosti rodit doma. Zde se však musí brát v potaz určitě riziko. To je sice u každého porodu, ale pokud rodíte v porodnici, máte přece jen poblíž možnost lékařské péče v případě nutnosti. Což doma nemáte.

Porodnice umožňující alternativní porody

První porodnicí, která umožňovala alternativní způsoby porodu, byla porodnice ve Vrchlabí. Dnes je jich pro zájem o tyto služby více. Skoro každá porodnice se snaží vyjít nastávajícím rodičům vstříc. Ne všechny umožňují třeba porody do vody, ale více méně se dá říci, že přirozeně rodit už můžete téměř všude.

Můžeme být jedině šťastní, že medicína došla tak daleko, že akceptuje příchod nového člověka jako velkou událost v životě rodičky. Nekoná se žádné spěšné odnášení miminek, ale naopak se dítko dočká krásného uvítání v přítomnosti své maminky.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Komunikace

I když se zdá, že všechno, co bylo výše zmíněné je krásné, vaše zkušenost může být jiná. Nikdo vám totiž nezaručí, že právě vy nenarazíte na sestřičku, která má za sebou den blbec a její nálada nebude rezonovat s tou vaší. Taky můžete narazit na někoho, kdo vás bude chtít přesvědčit, že ví co je pro vás nejlepší i když vy to tak nebudete cítit. Proto je tím nejdůležitějším komunikace.

Mluvte o svých potřebách, předem se ujistěte, že jste si s nemocničním personálem správně porozuměli. Dejte na své pocity. Je to vaše tělo, které bude rodit a vaše dítě, které přijde na svět. Poznáte, že je něco špatně. Věřte si a stůjte si za svým. Připravte se také na to, že všechno něco stojí a tak i ty lepší služby, které pro sebe a své dítko chcete, budou dražší. Tyto peníze, ale považujte za dobrou investici, protože pohoda vaše a šťastný příchod vašeho dítěte, je k nezaplacení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Porod: Šťastný příchod vašeho dítěte