Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Porcelánová panenka Lily Cole myslí ekoLogicky

Redakce

Redakce

16. 4. 2011

FOTO: Lily Cole, modelkaBritská modelka Lily Cole je doslova renesanční bytost. Je úspěšná v modelingu, hrála v několika filmech, chodila s Judem Law, je výborná studentka a ještě má vlastní značku oblečení. Když ji ve 14 letech objevil modelingový agent v londýnském Soho, těžko si asi uměla představit, kam to za osm let dotáhne.

FOTO: Lily Cole pro The North Circular

Kráska v těsném spojení s přírodou aneb nová letní kolekce značky The North Circular, Zdroj: The North Circular

Její příběh je skoro jako z pohádky o Popelce. Stydlivá dívka, které se ve škole posmívali kvůli zrzavým vlasům, se stala světoznámou krasavicí. Jak sama říká, modeling jí přináší spoustu pozitivních zážitků a zkušeností. Nezůstává však jen u něj. Už třetím rokem velmi úspěšně studuje dějiny umění na univerzitě v Cambridge. Chce prý změnit stereotyp myšlení, kdy modelka rovná se hloupá.

Ekologická Lily

Není to však jen úspěšné studium, kterým boří mýty o modelkách. V 16 letech se začala zajímat o životní prostředí a od té doby se zapojuje do aktivit na jeho ochranu. Zajímá se také o lidská práva a je vášnivou propagátorkou etických principů v módním průmyslu. Jejím krédem je kupovat méně a platit více s dobrým pocitem, že kvůli tomu, co má na sobě, nedošlo k porušování lidských práv či zbytečnému ničení přírody.

FOTO: Lily Cole v ekologické továrně

Modelka v ekologické továrně, Zdroj: Environmental Justice Foundation

Nevíte, co si máte představit pod pojmem etická móda? Dobrým příkladem etické značky je The North Circular, jejíž spoluzakladatelkou je právě Cole. Tato značka se specializuje na kvalitní úplety z vlny zachráněných ovcí, kterou do podoby originálních svetrů a čepic pletou ruce šikovných babiček.

Na webových stránkách značky si můžete přečíst jak o ovcích, tak o pletařkách a způsobu výroby a dopravy. Víte tedy naprosto přesně, odkud vaše oblečení pochází. Produkty značky The North Circular nejsou levné, ale právě tento fakt je jedním z pilířů filozofie značky – kupuj méně, plať fér.

Nikdo není dokonalý

Lily Cole už vám v tomto momentě musí připadat jako anděl, který se nějakým nedopatřením ocitl mezi námi smrtelníky. Jak však modelka sama přiznává, i ona má své mouchy. Kvůli práci musí nalétat tisíce a tisíce kilometrů, což zrovna v souladu s ochranou přírody není. Ráda si také užívá života a samozřejmě miluje i hmotné statky. Snaží se však vždycky rozhodnout pro lepší alternativu.

FOTO: Lily Cole pro Playboy a The North Circular

Lily Cole jako lolitka pro francouzský Playboy a jako éterická víla pro The North Circular, Zdroj: Playboy, The North Circular

Jedinou opravdovou kontroverzí, které se modelka kdy dopustila, je fotografie na obálce francouzského Playboye z roku 2008, kde objímala plyšového medvěda a na sobě neměla nic kromě bílých kalhotech a ponožek.

Po stopách trička

Lily Cole se nedávno vrátila z Indie, kde byla coby vyslankyně Enviromental Justice Foundation. Sledovala proces výroby jednoho trička ekologickým způsobem, od ruční kultivace biobavlny až do továrny postavené z recyklovaných materiálů. Uhlíková stopa tohoto trička je o 90 % nižší než u trička produkovaného běžným způsobem. Návštěva Indie byla pro modelku pozitivní zkušeností, protože viděla, že je možné produkovat oblečení ve velkém, a přesto s ohledem na životní prostředí.

Zdá se vám to všechno jako pohádka? Ano, máte pravdu. Je to až moc optimistické a jednostranné. Napsala jsem to tak záměrně, abych sebe i vás inspirovala k zamyšlení a akci. Čtení o Lily mě totiž přimělo k zahloubání se nad tím, jestli víme, co nosíme. Víte například, odkud pochází oblečení, které máte na sobě právě teď? Kdo, jak, kde a kdy ho vyrobil a jak se k vám dostalo? Je zajímavé položit si otázku, jestli naše dnešní rozhodnutí o tom, za co utratíme svoje peníze, můžou nějak pozitivně ovlivnit naši budoucnost. Co o tom soudíte vy?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Porcelánová panenka Lily Cole myslí ekoLogicky