Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Poradna: Jak se hodnotí přesčasy a práce o svátcích?

Redakce

Redakce

17. 1. 2012

Pracovat přesčas či o svátcích  je pro některé noční můra. Bohužel to ale někdy tak vyjde. Vyděláte si sice více, ale neužijete si den volna. Za to vaše výplata se na vás bude usmívat.

Vaše peněženka bude o pár korun těžší, Zdroj: sxc.hu

Co si zasloužíte za práci přesčas?

Zaměstnanec, který pracoval přesčas, si plně zaslouží svoji mzdu s příplatkem nejméně 25% průměrného výdělku. Nedostane-li zaměstnanec za práci přesčas zaplaceno, musí dostat náhradní volno.

Ale jste-li ve vyšší pozici, většinou máte smůlu. Přesčasy už máte započítané ve výši vaší mzdy, a na příplatek nemáte nárok.

Jak to probíhá o svátku?

Jen to slovo vyvolává v lidech pocit pohody a klidu. Pracovat ve svátek nemá nikdo moc rád. Za práci ve svátek vám náleží dosažená mzda.

Chcete-li raději náhradní volno, žádný problém. Stačí se domluvit se zaměstnavatelem a on vám vypočítá, jak dlouho si můžete vzít volno. A při čerpání volna vám bude vyplácet vaši průměrnou mzdu.

Zaměstnavatel má povinnost vydat vám výdělek nebo dát náhradní volno do tří měsíců.

Byli jste o svátku doma? Bez korun nebudete. Máte nárok na vaši průměrnou mzdu.

K čemu přesčasy a práce o svátku je?

Vaše pracovní doba skončila, ale vy jste ještě v práci? Nebo je svátek, ale vy musíte být v práci?  Ať už pracujete dobrovolně nebo to máte nařízené, uděláte více práce a zaměstnavatel vám to ještě zaplatí. Jemu tím ušetříte peníze, protože  může lenošivé zaměstnance vyhodit. 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poradna: Jak se hodnotí přesčasy a práce o svátcích?