Menu
TOPZINE.cz
Brigády pro studenty

Poradna: 10 chyb, kterými dokážete zkazit pohovor. Vyhněte se jim

Redakce

Redakce

30. 9. 2012

Zvládnout přijímací pohovor je umění. Nesmíte se nechat zaskočit otázkami na tělo ani zástupy dalších adeptů. Největší zlom ale přichází s mluvením a sebeprezentací. Jak se vyhnout základním chybám?

FOTO: Špatný pohovor

Nenechte se u pohovoru zaskočit nepříjemnými otázkami, Zdroj:sxc.hu

1. Nedochvilnost

Velmi důležité je vhodné načasování. Myslíte-li si, že pozdější příchod zvýší vaše šance, pak se velmi mýlíte. Podnik určitě nemá jen jednoho adepta na práci. Dochvilnost je samozřejmostí.

Ideální je přijít o pět minut dříve a raději počkat. Můžete si zatím dát několik doušků vody na uklidnění a vydýchání.

2. Nedostačná informovanost

Jdete na pohovor, ale o firmě, jejích zakladatelích, historii a dalších důležitých informacích nevíte vůbec nic? To se vám může vymstít. Položí-li vám pár otázek ohledně existence firmy a vy nebudete znát odpověď ani na nejjednodušší otázku, ztratí o vám zájem. Zjistí, že vám na této spolupráci evidentně vůbec nezáleží.

3. Špatně zvolené oblečení

Pohodlí je fajn, ale upřednostňovat ho před formálním oděvem je cestou do pekla. Oblečení přizpůsobte práci, o kterou se ucházíte. A pamatujte, že vždy musí být čisté. S umazaným tričkem aplaus nesklidíte ani náhodou.

Oblékněte se seriózně s lehkou dávkou elegance. Pánové mohou zvolit oblek s černou obuví. Avšak dávejte si pozor, aby byl čistý a pečlivě vyžehlený. Zmuchlané věci jsou pro tuto příležitost nežádoucí. Detaily jsou také hodně bodované. Dobrý dojem vzbudíte se zapnutým sakem a pečlivě uvázanou kravatou.

Dámám bude slušet kalhotový kostým nebo sako se sukní s délkou po kolena doplněné lodičkami. Vhodně zvolené barvy jsou rovněž důležité. Nepřehánějte to s nimi. Dávejte přednost tlumeným barvám.

FOTO: Business tie

Správné oblečení je první krok k úspěchu, Zdroj: sxc.hu

4. Vulgarismy

Poslední dobou se mluva českého národa postatně zhoršila. Ale vzpomeňte si na spisovnou češtinu a při pohovoru ji určitě použijte. Vyhněte se výrazům hovorové češtiny. Pokud možno používejte odborné výrazy (musíte ale znát jejich význam) a mějte důstojný způsob vyjadřování. Nenapodobujte dlaždiče z ulice.

Čtěte také: Správná argumentace: Umění vyjádřit názor a dosáhnout svého

5. Nervozita

Strach dokáže pokazit mnohé. Máte pocit, že hovoříte o samých zbytečnostech a nedokážete se soustředit? Jste mimo realitu a myslíte si o sobě, jak jste nemožní? Nedovolte svému strachu převzít nad vámi nadvládu. Ovládněte ho a dokažte sami sobě, jak jste dobří a talentovaní.

6. Hrobové ticho či skákání do řeči

Jsou dvě věci, které jsou u pohovoru naprosto nepřípustné. Mluvit příliš moc a skákat druhému do řeči. Své zajímavé historky ze života si schovejte pro přátele. Na druhou stranu ale nesmíte mlčet a hypnotizovat stěnu před vámi. Zvolte zlatou střední cestu.

7. Přehnané nároky

Absolventi, kteří právě skončili školu, mají někdy nereálné požadavky na práci. Neinformují se o platu a žádají příliš vysokou částku. To ale není všechno. Diktují si pravidla, která jsou nesplnitelná.

Před schůzkou je dobré informovat se o průměrné výši platu a být smířený i se snížením svých požadavků.

FOTO: Working

Vyhledejte si podrobné info o práci, o kterou se ucházíte, Zdroj: sxc.hu

8. Pýcha předchází pád

Sebevědomé chování je velkým plusem. Umět své vědomosti prodat vám zajistí velký úspěch. Problémem je, když se sebevědomí změní v aroganci. Vychloubačné a arogantní lidi nemá nikdo rád.

Čtěte také: Jak překonat nesmělost a získat sebedůvěru v práci

9. Nezájem

Přístup mrtvého brouka nic dobrého nepřinese. Akorát ze sebe uděláte naprosto nezajímavého žadatele. Laxním chováním dosáhnete jen dříve ukončeného pohovoru.

Dejte najevo, jak o danou práci stojíte a jakým přínosem byste pro firmu byli. Co firmě můžete dát? Proč jste právě vy vhodným kandidátem? I to jsou otázky, které vás u pohovoru neminou.

10. Nenechte se vyvést z míry

Dostáváte nepříjemné otázky na tělo a přestává se vám to líbit? Myslíte si, že některé jsou už moc dotěrné a vadí vám? Rozčílit se a vybuchnout je to poslední, čeho by jste se měli dopustit. Jinak máte jisté, že práci v této firmě nedostanete.

Zhluboka se nadechněte a odpovídejte mile a s úsměvem, i když se tak momentálně necítíte. Překonejte se a buďte hodně trpěliví. Tímto chováním překvapíte a dokážete, že o práci vážně stojíte.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Poradna: 10 chyb, kterými dokážete zkazit pohovor. Vyhněte se jim