Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Jak poznáte lháře? Řečí těla, funguje totiž jako detektor lži

Redakce

Redakce

10. 4. 2012

FOTO: ObličejPozorováním gest partnera v rozhovoru můžete odhalit, že k vám není úplně upřímný, či dokonce lže. Máme pro vás pár rad, jak se ve skrytých signálech lidského těla vyznat.

FOTO: Obličej

Obličej lháře prozradí. Zdroj: sxc.hu

Při komunikaci je až osmdesát procent sdělení neverbálních. Může to být mimika v obličeji, gesta či neklidný posed. Vždy se jedná o řeč těla, která mnoho o nás prozradí. V rozhovoru s partnerem sledujte nesoulad mezi mluvením a pohyby. Z tohoto neklidu ledacos vyčteme.

Žádná studie dosud neprokázala, že by si více vymýšleli muži nebo ženy. Lžeme všichni a pohlaví o tom nerozhoduje.

Nejčastější gesta

Každý si při lhaní vypomáhá určitými typickými gesty. Tato gesta pomáhají člověku vyrovnat se s vnitřním bojem, který při lži vede v sobě samém.

Tření nosu či ušních lalůčků je projevem vnitřního rozrušení. Zakrýváním úst se podvědomě lhář snaží schovat lež a mnutím oka se nám nechce dívat do očí. Zeptejte se na detaily, při lži se bude dívat doprava, u leváků je to naopak.

Ale pozor, opravdu odhodlaný lhář udržuje neustálý oční kontakt, aby kontroloval, zda mu věříte. Pokud si dá ruce do kapes, tak se snaží něco skrývat. Neustálé ošívání tělem způsobuje pocit nepohodlí při lhaní. Velmi cenným ukazatelem je rozšíření zornic.

Lháři znejistí v časové tísni

Pokud chceme vyzrát na člověka, pro kterého je lhaní na denním pořádku, je třeba ho dostat pod časový nátlak. Bude se snažit působit klidně, vyrovnaně až strnule a nepřirozeně.

Lháři mají tendenci uchylovat se ke zbytečným detailům a podrobnému vysvětlování. Časovou tísní ho vykolejíte. Všimněte si falešného úsměvu. Je nesouměrný a kolem očí se netvoří vrásky – takzvané ledové oči. U prolhané osoby můžeme pozorovat nadměrné pocení nebo změnu barvy v obličeji.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak poznáte lháře? Řečí těla, funguje totiž jako detektor lži