Menu
TOPZINE.cz
Literatura

PopCo Scarlett Thomasové – WOW!

Jana Dobešová

Jana Dobešová

27. 9. 2010

Ilustrační fotoNa takovou knížku jen tak nenarazíte! Scarlett Thomasová již má na svém kontě jeden úspěch, je totiž autorkou bestselleru Konec Panay. Bývám skeptická k lidem, kteří již napsali nějakou úspěšnou knížku, bojím se, že se na ní vyčerpali a další knihy budou už jen kýče. Ale hodně jsem se mýlila!

Medvídek

Ilustrační foto, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Po celkem pomalém rozjezdu (hrdinka jede celé dvě kapitoly vlakem) čeká čtenáře ohromný příběh. Vlastně nejde na první pohled o nic extra. Hrdinkou je žena jménem Alice, která pracuje v hračkářském průmyslu – nemá už žádnou rodinu, nemá přítele, svou práci má ráda asi tak jako my všichni. Ale přece jen je něco jinak. Alice je totiž typ intelektuálky, která nesnáší cool masové chování – jde prostě proti proudu, nechce dělat to, co dělají ostatní jen proto, že to ostatní dělají.

Vlohy

Jenže Alice má ještě k tomu vlohy po prarodičích. Její babička byla totiž významná matematička. To ovšem vnáší do knížky směs matematických poznatků a pozor – nejde o žádnou trojčlenku. Čtenář proto proniká do hlubších problémů matematických zákonitostí. Tak třeba Riemannova hypotéza prostupuje celou knihou, stejně tak rozklad na prvočísla a ještě další a další. Popravdě řečeno: musela bych PopCo přečíst ještě tak třikrát, abych pochopila všechna ta čísla a jejich vztahy.

Ale nejen matematika prostupuje Alicin život. Dědeček, který měl na ni asi největší vliv, sestavoval celý život pro různá periodika křížovky a hádanky. Luštil šifry a kódy a do toho všeho Alici zasvětil. Velice zajímavý je právě výklad jednotlivých luštitelských i šifrovacích pravidel, které nám Scarlett Thomasová pečlivě vysvětluje. Vždyť také jedním z motivů knihy je hledání pokladu. Součástí knížky je i jedna křížovka v anglickém jazyce, kterou se můžeme pokusit vyluštit.

FOTO: Ilustrační foto

Ilustrační foto, Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Jednička za překlad

A právě zde je velice nutné ocenit překladatelskou práci Tomáše Kačera, který se zasloužil právě o převedení knihy PopCo do českého jazyka. Proč považuji za nutné jeho práci vyzdvihnout? Scarlett Thomasová totiž při luštění šifer uvádí pravidla platná pro anglický jazyk, například frekvenci písmen v angličtině, frekvenci slov, pořadí jednotlivých písmen v anglické abecedě – nejen to, ale i mnohé další bylo třeba přizpůsobit českému jazyku, nestačilo knihu jen přeložit, musela se i upravit.

Náročnost

Nejen účast matematiky a šifer, ale i základy homeopatie značně zvyšují nároky na čtenáře. Není to kniha, kterou si může přečíst kdejaké pětileté dítě, některé pasáže musí i zkušený člověk často číst vícekrát, aby je pochopil. Kromě přírodních věd zasahuje PopCo i do světa marketingu a psychologie – Alice má za úkol vymyslet produkt pro náctileté dívky, takže se účastní seminářů, na kterých studuje jejich psychologii, návyky, touhy a jiné.

Ilustrační foto

Ilustrační foto, Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Náročnost PopCa je dána i dvěma časovými liniemi, které od sebe musí čtenář odlišovat. Je důležité uvědomovat si v průběhu četby, zda se právě nacházíme v období Alicina mládí nebo v přítomnosti. Do děje se dále vplétají i další příběhy lidí, kteří jsou významným způsobem spojeni s Alicí nebo s hlavní přímkou vyprávění. A tak se dokonce dostane i na krátký romantický příběh piráta, který zakopal poklad (Alice nosí na krku přívěšek s šifrou k jeho nalezení).

Samozřejmě Alice nežije jen ve světě matematiky a šifer. Na místě, kam ji firma společně s dalším týmem kreativců poslala vymýšlet produkt, nalézáme krásu vřesovišť nebo třeba keltských staveb. Alice vede celkem normální život, takže má kamarádky, které poznáváme, kočku a poznává i svou možná životní lásku Bena, se kterým se během semináře miluje. Zkrátka si i zarytí romantikové přijdou tak trochu na své.

Filozofický podtext

Hlavním posláním románu ale není předat čtenáři matematické znalosti nebo ho naučit, jak si vybrat vhodný homeopatický lék. Jeho význam je mnohem hlubší. Obsahuje totiž silné filozofické zamyšlení nad dnešním světem, kde jsme dennodenně obklopeni reklamami, které nám neustále lžou. Každá firma má plnou pusu ekologie, ale ve skutečnosti pro ochranu přírody nic nedělá. Zvířata žijí na farmě jako ve vězení, týrání je běžnou záležitostí.

Ilustrační foto

Ilustrační foto, Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

A v neposlední řadě – práce dětí se popírá, ale přitom ji firmy svým způsobem podporují. Scarlett Thomasová prostřednictvím své hrdinky nabízí zajímavé řešení, které zahrnuje kromě veganství i složitější způsoby, jak rozrušit současný systém. Otázkou zůstává, zda je její postup proveditelný a hlavně, zda by vůbec fungoval, ale to už musí posoudit každý čtenář sám.

Sen nebo skutečnost?

Nebyla jsem si jistá, jak moc Scarlett Thomasová fantazíruje a co všechno je skutečné, ale když jsem na konci knihy objevila soupis bibliografie, křížovku, čtyřstránkový seznam několika prvních prvočísel, tabulky frekvencí výskytů písmen v angličtině i v češtině a dokonce recept na jeden koláč, který Alice ochutná, byla jsem ochotná jí uvěřit, avšak hranice mezi realitou a fantazií zůstala i tak velice tenká.

Ilustrační foto

Ilustrační foto, Foto: Hana Vítová, Topzine.cz

Úžasný, úžasný, úžasný kousek. Donutí vás přemýšlet. Donutí vás hloubat. A při tom všem se budete královsky bavit. Vtipný i vážný, obtížný i odlehčený, ze života i ze snů, známý i neznámý, rychle plynoucí i loudající se – takový je text uvnitř knihy PopCo. Namáhejte mozek, poznejte něco nového, přečtěte si to.

„No, nemůžu ti to teď celé vysvětlovat, ale znáš paradox lháře?“ – „Všichni Kréťané jsou lháři?“ řeknu. „Ten?“ Paradox lháře je jednou z nejstarších hádanek na světě. Epimenidés, sám Kréťan, prohlásí, že „všichni Kréťané jsou lháři“. Jestli říká pravdu, tak lže. Ale jestli lže, tak říká pravdu, což znamená, že lže. Z takových věcí mi brní mozek, ale hezky. Je to stejné jako s množinou všech množin.

Název: PopCo
Název originálu: PopCo
Autor: Scarlett Thomasová
Překlad: Tomáš Kačer
Počet stran: 560
Vazba: Vázaná s přebalem
Rozměry: 135 × 205 × 35
Vydal: Host, Brno 2010
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: ***** (100%)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

PopCo Scarlett Thomasové – WOW!