Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Pop-art v zámecké jízdárně: Warhol ovládne Hlubokou již tuto sobotu

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

11. 7. 2013

Na kontrast pop-artu s historickým areálem v Hluboké nad Vltavou vsadila Alšova jihočeská galerie. Už v sobotu 13. července tak přivítá první návštěvníky výstavy Andy Warhol – Zlatá šedesátá.

Na návštěvníky čeká zhruba 90 velkoformátových portrétů; lákadlem budou obaly hudebních desek. Těch Andy Warhol navrhl za svůj život celkem 51, organizátorům výstavy se jich podařilo sehnat 30. Některé z nich jsou navíc první vydání. Součástí výstavy budou i předměty z umělcova života nebo také zmenšenina The Factory: umělecké dílny, kde si návštěvníci budou moci vyrobit plakát nebo potisknout triko.

Největší část exponátů získali organizátoři z Múzea moderného umenia Andy Warhola na Slovensku, další pochází ze soukromých sbírek českých, slovenských a německých sběratelů. Pro účely výstavy bylo zapotřebí prostory zámecké jízdárny výrazně upravit, jednak kvůli obrazům samotným, především ale pro zajištění atmosféry šedesátých let. Ta byla pro Warhola skutečně zlatými léty; naskýtá se tak zajímavý kontrast se situací v tehdejším Československu.

Za unikátní výstavou umělce s českými kořeny stojí Daniel Hovorka; organizace mu trvala devět měsíců. Jedná se teprve o druhou velkou výstavu Warhola v České republice, ta první proběhla v roce 1999. Výstava v Hluboké nad Vltavou potrvá do konce září, více informací lze zjistit na oficiálních stránkách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pop-art v zámecké jízdárně: Warhol ovládne Hlubokou již tuto sobotu