Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Pomoc se cení – jídlo místo zbraní

Redakce

Redakce

14. 11. 2010

FOTO: Rozdávání jídlaPřemýšleli jste někdy o tom, kam se podějí potraviny v obchodech těsně poté, co skončí doba jejich trvanlivosti? Co se stane s těmi, jejichž obaly se při distribuci poškodí a jsou tak odsouzeny k neprodejnosti? Napadlo vás někdy, že i ve vaší domácnosti občas dojde k procesu zvanému plýtvání potravin? Jsou lidé, kteří se tím zabývají…

FOTO: Rozdávání jídla

Brněnská akce Zdroj: Food Not Bombs, Brno

Food Not Bombs

Toto hnutí vzniklo v osmdesátých letech minulého století v Bostonu a odtud se postupně rozšířilo do celého světa. Desítky aktivních skupin v USA, Kanadě a Evropě se dnes věnují shánění nezávadných potravin, které jsou však určeny k vyhození. Ty následně upravují a podávají ve formě bezplatné vegetariánské nebo veganské stravy potřebným. V České republice tyto kolektivy také existují, nejvíce jich je v Brně, Praze nebo Karlových Varech.

Jednotlivé skupiny pracují v podstatě samostatně, ale v případě potřeby si navzájem vypomáhají. Není žádné centrální řízení ani vedoucí pracovníci. Skupinky jsou na sobě nezávislé, nehierarchizované, založené na dobrovolnické práci. Touto strukturou se snaží uvést do praxe podle sebe nejvhodnější model fungování společnosti bez nadvlády člověka nad člověkem. Food Not Bombs je někdy považována za to nejvýraznější, co za posledních 50 let z anarchistického hnutí vzešlo.

FOTO: Jídlo místo zbraní

Zdroj: Food Not Bombs, Brno

Žádná charita

Jak je patrno, nejedná se jen o dobročinnost. Jde o politickou akci, která se svým chováním a působením snaží vzbudit zájem ostatních, přivést pozornost k řadě společenských problémů a projevit nesouhlas s nimi. Od válek a neustálého zbrojení, chudobu přes ničení životního prostředí až po zneužívání zvířat. S tím souvisí to, proč je podávaná strava vegetariánská nebo veganská. Členové Food Not Bombs věří, že člověk, aby se nasytil, nemusí zabíjet zvířata či je zneužívat ve velkochovech.

Nicméně forma pozitivního protestu, jakou zvolili dobrovolníci z Food Not Bombs, je chvályhodná. Většina času zasvěceného práci se využívá na bezplatné získávání jídla z velkých skladů, pekáren a jiných míst, ve kterých se z různých důvodů nepovoluje jeho prodej. Po zavírací době se zase odnáší jídlo z restaurací se zdravou výživou.

Kdyby nebylo aktivistů z Food Not Bombs, tyto potraviny by byly vyhozeny na smetiště. Z takto získaných surovin se připravuje výživná strava, která se rozdává každý týden na místech, kde se shromažďují lidé, kteří ji mohou potřebovat. V Praze je to například na nádraží v Holešovicích, v Brně pak v parku pod Janáčkovým divadlem. Tímto způsobem Food Not Bombs dokazuje, že příčina hladu není v nedostatku potravin, ale v neschopnosti distribuce – dennodenně se vyhazuje takové množství stravy, které by dokázalo uživit mnoho hladovějících. S aktivisty se můžete potkat též na akcích pořádaných při různých příležitostech, jako jsou např. Den Země, benefiční koncerty, kulturní festivaly apod.

FOTO: Stánek Food Not Bombs

Rozdávání jídla Zdroj: Food Not Bombs, Brno

Kromě podávání bezplatné stravy potřebným se snaží monitorovat a zkoumat příčiny bezdomovectví v naší republice. Navazováním kontaktu s lidmi, kteří se přijdou najíst, zjišťují a zaznamenávají, co je přivedlo na ulici, jaké mají sociální a zdravotní zabezpečení, zkušenosti s policií, s jakým přístupem se setkávají na úřadech nebo jak o ně pečují rozličné charitativní spolky. Veškeré postřehy a informace získané touto činností hodlají zpracovat a přispět vzniklým materiálem do rozsáhlé kampaně proti globalizaci kapitálu po boku různých ekologických a anarchistických organizací.

Foto: Čaj

Zdroj: Food Not Bombs, Brno

A co vy?

Není bezpodmínečně nutné ztotožňovat se zcela se všemi principy Food Not Bombs. Jejich názory vám nikdo nevnucuje. Jestli ale existuje skutečnost, která vás oslovila, i vy můžete pomoci. S blížící se zimou ocení vaši snahu o to více lidé, pro které je jídlo místo zbraní často jediným teplým chodem za celý týden. Pokud se necítíte zrovna na založení vlastní samostatné skupinky, můžete přinést hotové jídlo na místo, kde se pravidelně rozdává, nebo přispět darováním starších hrnců, naběraček a podobných potřebných věcí.

Stačí přijít. Není třeba se předem ohlašovat. Pomoci může opravdu každý. Hlavně pokud si připustí, že i v jeho odpadkovém koši se občas vyskytne zbytečně něco, co by ještě našlo uplatnění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pomoc se cení – jídlo místo zbraní