Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Polský express. Foto uvnitř!

Redakce

Redakce

13. 12. 2009

Hřbitov ve WroclawiPrvní návštěva našich polských sousedů proběhla bez problémů, s procestováním pěti důležitých polských měst, konkrétně Wroclawi, Poznaně, Gdaňsku, Warszawi a Krakowa, s výletem do Sopot a do Osvětimi. Polsko. Naši sousedé. Každý tuto zemi zná, ale málokdo jí navštívil, i přes to, že jsou to naši sousedé. To samé ale platí i pro Poláky vůči nám. Každý zná Čechy, ale málokdo tu byl. Polsko je krásná země, kde historie dýchá z každé budovy, z každého rynku, z každého hřbitova, proto opravdu stojí za to ji navštívit.

Hřbitov ve Wroclawi, Foto: Doris Weiglová

Hřbitov ve Wroclawi, Foto: Doris Weiglová

Polsko, jakožto naše sousední země, má obrovskou výhodu, že sem z Prahy jezdí přímé vlaky. My jej využili při cestě do Wroclawi a při zpáteční cestě z Krakowa.

Wroclaw je čtvrtým největším městem Polska a je také univerzitním městem. Během války bylo toto město téměř celé zničeno, to však již v dnešní době není téměř vidět. Krása města byla obnovena a návštěvníci i obyvatelé se nyní mohou kochat krásnými budovami na Rynku – náměstí. Zde je velmi příjemné posedět si v restauraci Spiž, která má vlastní terasu, ale co je hlavní, je zde možnost ochutnat jejich vlastní vařené pivo, které se jinde sehnat nedá. K němu si zde můžete dát ještě chlebem se sádlem, což doplní tu pravou pivní atmosféru.

Rynek Wroclaw, foto: Doris Weiglová

Rynek Wroclaw, foto: Doris Weiglová

Další zajímavostí tohoto starobylého města je Ostrów Tumski, kde je příjemný park a pět nedaleko od sebe vzdálených kostelů, kde se pravidelně konají bohoslužby. Každý, kdo navštíví Wroclaw, by určitě neměl vynechat návštěvu židovského hřbitova, který patří k jednomu z nejkrásnějších hřbitovů v Evropě. Také je určitě třeba navštívit Panoráma bitvy u Rawlawic, což je monumentální kruhový obraz, zobrazující bitvu u Raclawic, kde se polským povstalcům roku 1794 podařilo porazit ruská vojska.

Dalším zajímavým polským městem je bezpochyby Poznaň. Na Starém Rynku v centru města, kde je radnice s věží, jsou vždy ve 12 hodin na věži vidět dva zápasící kozlové, kteří patří k poznaňským legendám. Atmosféru je zde možno si vychutnat posezením v některé z kaváren, odkud se dají pozorovat různí umělci, provádějící své řemeslo na ulici. Nám se zde podařilo pozorovat bublifukáře, který zde zpříjemňoval den jak dětem, tak dospělým.

Každý, kdo někdy zavítá do Polska, by měl stoprocentně navštívit město Gdaňsk. Ne pouze kvůli tomu, že leží u moře, ale kvůli samotné atmosféře historického centra, které je opravdu okouzlující. Gdaňsk je součástí tzv. trojměstí (Trójmiasto), kde vedle něj jsou ještě města Gdynia a Sopoty. Po druhé světové válce bylo město z devadesáti procent zničeno, ale následovně bylo s historickou přesností rekonstruováno, tudíž dnes můžeme tuto práci ocenit pohledem na Dlouhý trh (Dlugi targ), který vede středem historického centra a je součástí Královské cesty. Vede okolo radnice, okolo Artušova domu, Neptunovy fontány, Zelené brány až k řece Motlawě, kde je přístaviště s výletními loděmi.

Gdaňsk, Foto: Doris Weiglová

Gdaňsk, Foto: Doris Weiglová

U tohoto přístaviště je možné si prohlédnout dřevěný přístavní jeřáb – Zuraw a nebo posedět na lodi a ochutnat pivo a ryby. Z Gdaňsku je také příjemné udělat si výlet do Sopot, kde je nejdelší dřevěná mořská hráz v Evropě – Molo a nebo si udělat piknik v písku přímo u moře.

Warszawa – hlavní město Polska, avšak město, které spousta Poláků nemá ráda. My zde strávili pouze jeden den, tudíž nemohu přesně soudit. Je to město, kde se mísí historie s modernou, avšak historické centrum v nočním osvětlení působí magicky. Univerzity, kašny, královský zámek a spousta kostelů dodávají městu krásu. Nedaleko hlavního nádraží bych ráda doporučila příjemnou židovskou restauraci Menora. Příjemné prostředí, příjemná obsluha a skvělá možnost ochutnat tradiční židovská jídla, která se velmi liší od jídel, na která jsme zvyklí.

Posledním městem, které jsme navštívili, byl Krakow. Město, které na rozdíl od Warszawy spousta Poláků a spousta turistů obdivuje. A je proč. Krakow je také univerzitním městem, tudíž je zde spousta mladých lidí a noční život se tu dá strávit ve spoustě příjemných barů a hospůdek. Určitě stojí za shlédnutí kostel sv. Petra a Pavla, u kterého si nejde nevšimnout soch dvanácti apoštolů, které mu vévodí. Hlavní rynek (Rynek Glowny) patří k jedním z největších středověkých náměstí v Evropě. Uprostřed se nachází soukenická tržnice ze 16. století a chrám Panny Marie, z jehož nejvyšší věže každou celou hodinu troubí na poplach hasič, který tak ve 13. století uchránil Krakow před vpádem Mongolů.

Krakow, chrám sv. Petra a sv. Pavla, Foto: Doris Weiglová

Krakow, chrám sv. Petra a sv. Pavla, Foto: Doris Weiglová

V Krakowě je spousta zajímavých míst, které je třeba navštívit, a jedním z těch nejdůležitějších je Wawel – dějiště korunovací i pohřebiště polských králů.

Když je člověk v Krakowě, je dobré si udělat výlet do 60 km vzdálené Osvětimi. Koncentrační tábor, kde se odehrávaly hrůzy lidstva. Více o Osvětimi si můžete přečíst zde.

Jak  je uvedeno výše, Polsko je naší sousední zemí, avšak spousta lidí zde nikdy nebyla, což  je velká škoda. Je to země, kde se odehrávala historie a ta je vidět na každém kroku toho přímořského státu. Proto je dobré sem jet a nasát tuto místní atmosféru.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Polský express. Foto uvnitř!