Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Politika a politici ve hrách

Redakce

Redakce

22. 12. 2009

obama_01ehavé téma? Možná. Dnes se společně podíváme na to, proč zrovna političtí představitelé figurují ve velkém množství počítačových her. Jedná se většinou o takzvané „flashovky“, tedy hry, které můžeme velice snadno najít, spustit a hrát pomocí našeho internetového prohlížeče.

bush

A to je přesně ono! Dostupnost her tohoto typu je opravdu velká a díky tomu se i jednoduché zábavní kousky těší nemalé oblibě mezi všemi vrstvami společnosti. Není totiž nic jednoduššího, než spustit prohlížeč, několik sekund hledat a máme přímo perfektní kousek na odreagování. Máte zlost? Jste nervózní? Existuje něco, co vás dokáže lépe uklidnit, než obrovská, přes celou obrazovku mrkající, hlava vysokého státního hodnostáře? Samozřejmě tento výjev sám o sobě k vybití vzteku nestačí. Ale o hodně zajímavější je podbízivá paleta „nástrojů“ a specialitek. Je libo kopanec do čela? Anebo vám stačí ke štěstí, když zasadíte politickému oponentovi tvrdou ránu boxerskou rukavicí přímo pod oko? Ano, ano, velmi oblíbená je taktéž baseballová pálka, která, jak už to tak bývá, působí daleko větší zranění, než dříve zmíněné konvenční prostředky.

Vztek jsme si vybili, ok, co dál? Stále jsme ve stresu a potřebujeme nějakou hříčku, při níž je snadné zapomenout na běžné životní starosti. Máte dost Super Maria a podobných hopsajících postaviček? Modrý ježeček pohybující se nadzvukovou rychlostí také není to pravé ořechové? Co když se ale objeví na začátku levelu vtipná postavička nemotorného amerického prezidenta, který místo obvyklých jablíček a hvězdiček sbírá teroristy? Určitě mnohem zábavnější, že ano?

obama

Každopádně častokrát se setkáme i s jinými osobnostmi. Nemusí to být pokaždé zrovna prezident. Politici jsou odedávna v lidském podvědomí spojováni s vajíčky a rajčaty. Proč? No, když se tak zamyslíte, nedá vám mnoho práce zjistit, že vajíčko anebo přezrálé rajče má právě takové vlastnosti, jaké nejlépe upotřebíte při útoku na vysokého hodnostáře. Optimální velikost, konzistence, hmotnost a skladnost by mohly být příčinou jejich největších obav před vystoupením na vyvýšené podium. A ve hrách tomu není jinak. Nejčastěji se budete obratně skrývat, uhýbat a odolávat náporu davu jakožto mediálně známá tvář. V jiné hříčce to budete právě vy, kdo hodí to první vejce.

A co nám chybí k naprosto bezkonkurenční náladě? Vtipná animace! Spustit, zapnout zvuk a s očekáváním pozorovat, co se bude dít. Černý humor anebo ironický filmeček? Parodie na jednání státníků? Proč ne? S tímhle vším se můžeme každý den setkat doma, ve škole, anebo v zaměstnání u blikajících obrazovek.

bush_01

Z globálního hlediska tento typ her vždy věrně kopíruje a hlavně paroduje aktuální politickou situaci v zemi i na celém světě. Stačí jedno špatné či méně diplomatické slovo vypuštěné z úst politika, jeden nekonzistentní názor a ještě ten večer se objeví první flashové vlaštovky společně s články v bulváru. Je to tak. Počítačové hříčky čerpají náměty z bulvární sféry. To je přesně to, co masu lidí zajímá, čím se baví a o čem dlouze diskutuje.

Nakonec bych rád poukázal na fakt, že tzv. politické hry jsou ve většině případů nevalné kvality. Z programátorského hlediska nezabere moc času a ani energie vytvořit jakoukoliv hloupost. Je až neuvěřitelné, že se opravdu velká kvanta lidí dokážou bavit tak přízemním humorem, který nám tyto rádoby hry servírují. Nebudu zde ale zabíhat do podrobností. To by vydalo na nový a spíše psychologický článek. Jen jsem chtěl taktně naznačit, že existují daleko lepší herní alternativy a obličej politického reprezentanta by neměl být tím jediným, co nás vedlo ke spuštění dané gamesky.

Na druhou stranu – jsou to lidé, které jsme si zvolili, jejich obličeje a názory jsou nám v denních cyklech prezentovány v médiích, takže proč ne? Alespoň občas…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Politika a politici ve hrách