Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Polička, rodiště skladatele Bohuslava Martinů

Lucie Jeřábková

Lucie Jeřábková

16. 9. 2010

FOTO: Radnice v PoličcePolička je malebné město na Vysočině a kromě slavného rodáka se může pyšnit také velmi zachovalým opevněním nebo morovým sloupem na krásném náměstí. Část Poličky je městskou památkovou zónou.

FOTO: Radnice v Poličce

Radnice v Poličce, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Historie královského věnného města

Poličku založil panovník Přemysl Otakar II. na místě zvaném Na poličkách roku 1265, ve 14. století byla již Polička nazývána královským věnným městem. Jak vznikl název města si nejsou historici jisti. Později byla uprostřed náměstí postavena gotická radnice. Polička měla v této době velký význam a získala hrdelní, várečné a mílové právo. Zajímavé je, že v 17. století se město téměř vylidnilo, nebydlelo tu ani sto obyvatel. To se v osmnáctém století změnilo a Polička opět získala svůj význam. Z této doby pochází morový sloup na náměstí a vystavěna byla také nová radnice v barokním stylu, obojí je zařazeno do soupisu národních kulturních památek.

Nejhorší událost Poličku potkala v roce 1845. Vypukl požár a postupně se rozšířil po celém městě, neporušeny zůstaly pouze čtyři domy, a to jich v této době bylo v Poličce již skoro dvě stě padesát. Požár údajně způsobila místní hospodyně, když dala vařit oběd, šla si popovídat se sousedkou a zapomněla na něj… Aby se tato tragická událost již neopakovala, byla zřízena funkce pověžného, který by v případě požáru vyhlásil poplach. Samozřejmě musel vidět celé město, a tak se jeho světnička nacházela ve věži kostela sv. Jakuba, který byl po požáru přestavěn do novogotiky.

Slavný poličský rodák

FOTO: Kostel sv. Jakuba

Kostel sv. Jakuba, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Funkci pověžného zastával také švec Ferdinand Martinů, jeho manželce Karolině se v kostelní věži roku 1890  narodil syn Bohuslav, známý skladatel. Kostel sv. Jakuba stojí na náměstí, které nese skladatelovo jméno. Rodina Martinů ve světničce žila až do Bohuslavových dvanácti let. Mezi jeho nejznámější díla patří opera Řecké pašije a kantáta Otvírání studánek, která vyjadřuje jeho lásku k rodnému kraji.

Světnička byla zpřístupněna veřejnosti, nyní však prochází rekonstrukcí. V budově, která dřív sloužila jako chlapecká škola a navštěvoval ji i mladý Bohuslav, je nyní městské muzeum a Centrum Bohuslava Martinů, které vzniklo minulý rok. Expozice vás seznámí s historií Poličky, sklářstvím na Horácku a životem Bohuslava Martinů. Součástí je i třída z doby, kdy chodil do školy, a několik zpestření pro návštěvníky, například střílení ze zbraní nebo poznávání obilnin a luštěnin.

Hradby jsou veřejnosti přístupné

Nejprve měla Polička dřevěné opevnění, kamennou hradbou bylo nahrazeno až ve 14. století. Obranu ještě zlepšoval vodní příkop a z jižní strany velký rybník. Ve své době bylo opevnění skutečně výborné, postupem času však na významu ztratilo. Hradba patří k nejzachovalejším ve střední Evropě, dochovalo se všech 19 věží. Ochoz je také velmi zachovalý, brány však musely být kvůli dobré dopravní obslužnosti odstraněny. Návštěvníci mohou navštívit část ochozu i věž.

FOTO: Městské hradby

Městské hradby, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Za návštěvu také jistě stojí síň řemesel, radniční galerie a městský naučný park se Synským rybníkem. Až město projdete, můžete posedět v některé z restaurací a ochutnat poličské pivo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Polička, rodiště skladatele Bohuslava Martinů