Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Pokud povinnost používat zimní gumy ušetří alespoň jeden lidský život, už tehdy bude mít smysl, říká europoslanec Ivo Strejček

Hana Chytrá

Hana Chytrá

18. 1. 2011

Zimní pneumatiky. Téma, které rok od roku vyvolává stále častější a vášnivější diskuze. Někteří berou přezutí svého auta jako samozřejmost, jiní jej striktně přehlíží. Je potřeba upravit zákon a užívání zimních pneumatik nařídit, nebo nechat řidičům možnost volby?

FOTO: Povinná výbava auta

Ilustrační foto, Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Nedávno vyšel aktuální komentář europoslance Ivo Strejčka, který je zastáncem úpravy zákona o používání zimních pneumatik. „Jsem obhájcem povinnosti jezdit v zimě na zimních pneumatikách, které budou mít přesně stanovenou minimální výšku dezénu. Jsem zastáncem takové zákonné úpravy, která jednoznačně a neměnně vymezí období, po které povinnost používat zimní gumy platí. Bez ohledu na to, zda zrovna leží sníh,“ píše Ivo Strejček v aktuálním komentáři.

Spoléhat či nespoléhat na zdravý rozum?

Majitelé aut v horských a podhorských oblastech asi o výměně pneumatik ani nepřemýšlejí. Prostě každý rok své auto na podzim přezují a celou zimu jezdí na gumách s vhodnějším dezénem. Jinak to ale je s majiteli aut ve velkých městech, kteří na méně udržované vozovky či do horských oblastí jezdí jen občas. Do této kategorie ale spadají také řidiči, kteří využívají například dálnici D1 z Prahy do Brna.

„To, co je považováno námi horaly za zdravý rozum, nemusí být sdíleno lidmi z nížinatých oblastí země. Spoléhat se tedy pouze na zdravý rozum každého řidiče, či pouze na funkčnost jeho pudu sebezáchovy, nemusí být úvaha správná. Ucpané dálnice či silniční tahy v našem regionu, často způsobené kolizí vozů s letními gumami, jsou tomu důkazem,“ říká Ivo Strejček.

Povinnost státu?

„Když se podíváme například do sousedního Německa či Rakouska, nenajdete snad auto, které by v zimě nemělo odpovídající pneumatiky. Zkuste vjet v zimě do Rakouska bez zimních gum a v kufru připravených sněhových řetězů. Pokud vás rakouská dopravní policie na silnicích chytí – platíte hodně nebo dokonce vůz musíte odstavit. V Německu byla dokonce minulý týden povinnost zimních gum zavedena ze dne na den,“ komentuje situaci europoslanec.

Situace u nás je bohužel jiná. Stát v této otázce moc suveréně nevystupuje a schovává svoji nerozhodnost za dočasná nařízení v podobě dopravních značek na jím vybraných komunikacích. Úseky vozovek jsou označeny značkou s autíčkem a se sněhovou vločkou a tyto úseky jsou navíc ještě každý rok obměňovány. Vzniká tím bohužel částečný chaos, kdy asi sama dopravní policie neví, zdali řidič nařízení porušil či nikoli.

Nejen zimní pneumatiky zajistí bezpečnost na českých silnicích

Nelze ale všechny problémy na komunikacích v zimním období svádět pouze a jen na  absenci zimních pneumatik. Hlavní je stále udržovat stav vozovky, pravidelná údržba posypy a především bezpečná a ohleduplná jízda řidičů. Zimní pneumatiky by ale určitě měly patřit k zimní výbavě řidičů, jako třeba lopatka a sněhové řetězy, pokud se chystáte do hor.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pokud povinnost používat zimní gumy ušetří alespoň jeden lidský život, už tehdy bude mít smysl, říká europoslanec Ivo Strejček