Lidé si Jana Wericha váží díky jeho výrokům a ztotožňují se s jeho názory. Supraphon nám nyní přináší možnost poslechnout si dávno zapomenuté nahrávky zachycující projevy Jana Wericha.
Jan Werich, Zdroj: Booklet CD Jan Werich: Poklady z archivu
Jan Werich, velmi oblíbená postava české historie, budí dodnes zájem nahrávacích studií, na což ukazuje například zfilmování pohádkové knížky Fimfárum, které se nedávno dočkalo svého třetího zpracování. Právě v tento okamžik vycházejí i dvě audioknihy, jejichž těžištěm je právě osoba Jana Wericha. Jednou z nich je právě Jan Werich: Poklady z archivu, již si na své konto připsal Supraphon.
Nové CD věnující se čtenářsky i posluchačsky vděčné osobnosti Jana Wericha obsahuje celkem osm stop a jeden bonus. Kromě anglického projevu Jiřího Voskovce a písně Hej, pane králi (nahrána roku 1952) obsahuje audiokniha především mluvené slovo. Píseň i projev jsou zařazeny až na konec záznamu, což dovoluje posluchačům nerušeně poslouchat filozofické rozjímání Jana Wericha a až pak si oddechnout u písně.
Kdo má audioknihu na svědomí
Zvukové záznamy slavného českého spisovatele, dramatika, herce, scénáristy a vlastně i filozofa pocházejí ze soukromých archivů jeho skalních fanoušků, kterými jsou Jindřich Kučera, Ondřej Suchý a Naďa Dvorská. Právě oni společnými silami sehnali nahrávky, které jsou mnohdy již zvukově poznamenány časem, a proto ani digitální úprava jejich technickou kvalitu nedokázala zcela vylepšit. Kromě záznamů vybrali také vhodné fotografie a opatřili CD bookletem. Magda Šebestová nakonec poskytla překlad bonusu, kterým je anglický projev Jiřího Voskovce.
O čem Jan Werich vypráví
Zbylých sedm stop se věnuje nejrůznějším tématům. Na úvod se dozvíme něco O přírodě, to když se Jan Werich zamýšlí nad chováním člověka vůči okolí. Jako hlavní myšlenku vyjadřuje to, že člověk patří do přírody, je její součástí a v žádném případě nemůže být jejím pánem. Přikládá přírodě neutrální rod, protože není ani dobrá a ani zlá, není ani žena, ani muž, je něco neutrálního. Složitým pochodem myšlenek se dostává až ke kritice socialismu, ale také k pojmu času, ke konci světa nebo dokonce k antikoncepci.
Titulní strana k CD Jan Werich: Poklady z archivu, Zdroj: Booklet CD (archiv Ondřeje Suchého)
Již ne tak dlouhá je jeho úvaha O kontrašpionáži (nahráno 1966), kde se zamýšlí například nad tím, že každý stát má důmyslné kontrašpionážní zařízení, ale žádný už nemá to špionážní. Dostává se také k tomu, jak se mění detektivky, a zmiňuje dokonce i Jamese Bonda a jeho autora Iana Fleminga. V mnohem kratším časovém intervalu vypráví O Vydrovi a Vojtovi, mluví O básníku Villonovi a Baladě z hadrů (1964), O tajemství a údivu nebo O štěstí (Člověk pozná, kdy byl šťastný. A když je šťastný, tak to nikdy neví.).
Stěžejní nahrávka patří k těm známějším
Ke známějším nahrávkám patří proslov, který Jan Werich přednesl při příležitosti zahájení výstavy Millenium Judaicum Bohemicum, jež se konala 29. dubna 1968 v Praze ve Vysoké synagoze. Jeho projev se stal známým především tím, že v něm Jan Werich vyjádřil své myšlenky týkající se antisemitismu a nacismu. Formuloval mimo jiné názor, že lidé na sobě musí ještě pracovat a zároveň projevil své znepokojení nad úlohou Čechů a Slováků během holocaustu: Považoval jsem a považuji stále za největšího nepřítele člověka blbost. A z blbosti se narodil antisemitismus.
Prohledejte archivy!
Jan Werich zůstává pro dnešní i budoucí generace velmi inspirativní osobností. Audiokniha, kterou nám nyní Supraphone předkládá, je úžasným objevem nahrávek, které by neměly být zapomenuty. Bohužel se však pouze u některých z nich dá určit doba vzniku. Například proslov Millenium Judaicum Bohemicum vznikl v době, kdy si Werich mohl dovolit společenskou kritiku. Mohl otevřeně vyjádřit své obavy z toho, že lidé ztrácí svou individualitu na účet kolektivismu. Snad objevy jeho textů ještě neskončily.
Název: Jan Werich: Poklady z archivu
Výběr a sestava: Ondřej Suchý a Naďa Dvorská
Překlad anglického projevu: Magda Šebestová
Hovoří: Jan Werich a Jiří Voskovec
Zpívá: Jan Werich
Celková délka: 75:14
Verze: nezkrácená, audio CD
Vydalo: Supraphon, Praha 2011
Doporučená cena: 199 korun
Hodnocení: ***** (100%)