×
TOPZINE.cz

Pohled do zákulisí orchestru v Divadle na Vinohradech

zkouska-orchestru-perexZkouška orchestru je dramatickým zpracováním filmu Federica Felliniho, italského režiséra, který je charakteristický abstraktním pojetím filmů a zobrazováním problémů společnosti. Představení uvádí Divadlo na Vinohradech v režii Martina Stropnického.

Zdroj:www.dnv-praha.cz
Zdroj:www.dnv-praha.cz

Silným tahákem hry Zkouška orchestru je herecké obsazení sestavené především ze známých herců (Viktor Preiss, Zlata Adamovská, Simona Postlerová, Ilja Racek, Martin Zahálka, Ladislav Frej, …). Nelze však říci, která postava je ve hře ta hlavní, jelikož každá osobnost má svůj vlastní prostor.

Děj hry je  zajímavě pojatý. Již v prvních chvílích jsou zřejmé některé charaktery postav, které se postupně rozkrývají a jsou základem pro dějové zápletky, do jisté míry shodné se skutečnými životními situacemi. Je zajímavé sledovat, jaké mezi sebou mají hudebníci vztahy, jejich vzájemné sympatie i antipatie, jejich spory i lásky.

Zdroj:www.dnv-praha.cz
Zdroj:www.dnv-praha.cz

Ve hře jsou detailně prokresleny psychologie jednotlivých postav. Každá z nich je něčím zajímavá, zvláštní, má své radosti i strasti.

Hra začíná promluvou kustoda, který představuje místní kostel, ve kterém pravidelně zkouší místní orchestr. Kustod v podání Ilji Racka uvádí diváka do situace, v níž se nachází jak kostel, tak orchestr. Poté přicházejí na scénu jednotlivé postavy, představující určité charakteristické vlastnosti, které jsou navíc zvýrazněny hudebními nástroji, kterými hudebníci promlouvají k publiku. Orchestr se na poslední chvíli dozvídá, že se s nimi bude natáčet pořad do televize a na scéně se objevuje reportérka (Veronika Žilková), toužící jen po dobrých záběrech, ignorující postupné životní zpovědi hudebníků.

Zdroj:www.dnv-praha.cz
Zdroj:www.dnv-praha.cz

Téma, které je zvoleno za námět, lze přenést jistě i do dnešní doby. Po zhlédnutí představení se divák nutně musí zamyslet nad tím, co tím chtěl autor vlastně říct. Bez zajímavosti jistě není ani to, že hra byla uvedena u příležitosti dvacátého výročí Sametové revoluce.

Zkouška orchestru stojí za zhlédnutí. Nejen pro skvělé herecké výkony a opravdu dobrý děj, ale také pro mnoho vtipných momentů a netradiční zápletku. To vše dělá z tohoto představení nezapomenutelný umělecký zážitek.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..