Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Podzimní knižní veletrh se bude v Havlíčkově Brodě konat již po dvacáté

Redakce

Redakce

13. 10. 2010

Už tradičně se v Havlíčkově Brodě na konci října v Kulturním domě Ostrov koná Podzimní knižní veletrh. Letošní ročník proběhne v pátek a sobotu 22. – 23. října. A bude výjimečný, je totiž jubilejní!

Podzimní knižní veletrh

Podzimní knižní veletrh, Foto: Pavla Kocourková

Podzimní knižní veletrh se v Havlíčkově Brodě konal poprvé 21. listopadu 1991. Každoročně se těší velkému zájmu ze strany vystavovatelů i návštěvníků, však je také druhým největším českým knižním veletrhem! Větší už je jen pražský Svět knihy. Jeden primát ale Markéta Hejkalová drží: Je ředitelkou nejstaršího knižního veletrhu v republice.

Bohatý doprovodný program

Původně havlíčkobrodský veletrh vznikl za účelem zprostředkování kontaktů mezi nově vznikajícími nakladateli a knihkupci. Časy se mění, hlavní poslání ale zůstalo. A co víc: lidé už si na Podzimní knižní veletrh zvykli a rádi se tam vracejí, jen loni jich přišlo asi 13 000.

FOTO: Markéta Hejkalová

Markéta Hejkalová, ředitelka veletrhu, foto: P. Kocourková

Pokud podzimní knižní slavnost navštívíte, kromě knih, které bude prezentovat na 160 českých nakladatelů, na vás čekají i doprovodné programy jako autogramiády, křty, autorská čtení a na stánku PEN Klubu dokonce autorský prodej knih, odborná veřejnost se pak může těšit na různé semináře. „Program se pořád mění a trochu se bojím, jestli těch programů není moc – návštěvníci si budou muset vybírat,“ řekla na tiskové konferenci k veletrhu jeho ředitelka Markéta Hejkalová.

Poprvé se na knižním veletrhu jako host objeví například Petra Hůlová anebo Tomio Okamura. Uděleno bude také několik cen, jmenujme hlavně ocenění České astronomické společnosti, anebo cenu pro Nejkrásnější knihu 20. Podzimního knižního veletrhu; soutěže se letos zúčastní 57 knižních titulů z 25 nakladatelství. Přihlášena je například kniha Ztracené deníky Adriana Molea anebo Perverše Martina Peciny.

Nejen česká literatura

K veletrhu patří také výstavy. Letos se tedy můžete zajít podívat na výstavu Současná česká ilustrační tvorba, již pořádá Galerie výtvarné umění a kde se budete moci setkat se studentskými pracemi. Muzeum Vysočiny své příznivce zase pozve na výstavu obřího leporela Lucie Seifertové. Anebo na expozici připomínající francouzského spisovatele Henriho Pourrata a jeho českého překladatele Jiřího Reynka.

FOTO: Radka Denemarková

Radka Denemarková, Zdroj: autorskecteni.cz

Mezi hosty Podzimního knižního veletrhu budou i slovenští autoři: Juraj Šebesta a Jozef Banáš. Oba dva absolvují na veletrhu autorské čtení a zúčastní se i sobotní česko-slovenské afterparty spolu s Radkou Denemarkovou, Antonínem Bajajou anebo Irenou Douskovou. Dodejme ještě, že Juraj Šebesta je ředitelem Městské knihovny v Bratislavě.

Přijďte a dopište Boučkovou!

Na dřívější úspěšné ročníky navazuje soutěž Dopište Boučkovou! V čem spočívá? Tereza Boučková napsala úvodní text povídky, kterou se pak soutěžící pokoušeli dopsat. V katalogu, který byl pro potřeby veletrhu vytištěn, najdete deset textů, které byly vybrány do užší nominace. Tři nejlepší práce a jejich autoři budou oceněni v sobotu 23. října 2010.

Topzine.cz jako vystavovatele můžete najít na webových stránkách Virtuálního veletrhu, anebo v Katalogu vystavovatelů. Těšit se v nejbližších dnech můžete i na okomentovaný veletržní program, na reportáž a na čerstvé informace přímo z Havlíčkova Brodu, které budeme zveřejňovat na našich facebookových stránkách!

Slosovatelná vstupenka na dva dny (22. – 23. 10.) stojí 50 Kč, pro každého návštěvníka je připravena i unikátní vstupenková knížečka nabízející slevy nejen na nákup knih během veletrhu. Navštívit můžete také Virtuální veletrh.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podzimní knižní veletrh se bude v Havlíčkově Brodě konat již po dvacáté