Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Podzimní cyklus literárních večerů Vzhůru do Sklepů! zahájil Jiří Stránský

Redakce

Redakce

10. 10. 2010

FOTO: Jiří StránskýVe středu 6. září se po kratší prázdninové odmlce ve studentském klubu K4 konal další z cyklu literárních večerů Vzhůru do Sklepů! Tentokrát byl váženým hostem spisovatel Jiří Stránský, který vyprávěl především o svých zážitcích z dob minulého režimu. K příjemnému poslechu hrála kapela Çava.

FOTO: Jiří Stránský

Jiří Stránský během literárního večera v Celetné, Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Jiří Stránský se posluchačům nejprve představil. Pochází z rodiny, která ani jedné z totalit 20. století nebyla příliš po chuti, už jeho dědeček byl komunisty vězněn, stejně tak bratr a strýc. Sám Stránský pobyl ve vězení celkem  10 let, 8 měcíců pracoval jako pétépák. Teď o tom píše knihy, filmové scénáře a ještě chodí do škol besedovat se studenty. Vše s jedním hlavním cílem: ukázat světu, jak to tehdy za bolševika vypadalo. Protože, jak sám řekl, zprostředkovaná zkušenost je také zkušenost.

Studenti se ptali, a hodně

Protože je pan Stránský z besed se studenty zvyklý na všemožné otázky, vybídl posluchače hned na začátku, aby se neostýchali, a kdykoli je napadne jakákoli otázka, položili ji. Ti neváhali, a padala tedy jedna otázka za druhou. Nechyběla ani ta, kterou prý studenti pokládají nejčastěji: proč jste se proti režimu nevzbouřili?  Stránský mluvil o strachu některých lidí, na druhou misku vah však přidal příběh z lágru o tzv. nudlové aféře.

(…) Z té náčelnictvo uranových lágrů – aby se šéfové seshora neposlali do podobných zařízení, v jakých jsme byli zavření my – vyrobilo vzpouru, ačkoli šlo jen o to, že jsme odmítli přistoupit na nový druh buzerace připravující nás o síly a která byla podpořena (a zahájena) obědem z rozvařených nudlí, samozřejmě bez chuti a s trochou zápachu.
(Stránský, Jiří:  Oblouk)

Od posluchačů také zazněla otázka týkající se možného nástupu nové totality. Pan Stránský odpověděl, že se nové totality určitě nebojí. Mladí lidé podle něj už totiž dokáží rozeznat populisty, kteří by se případnou totalitu mohli pokusit nastolit. Navíc jsou zvyklí na svobodu, kterou by si jistě nenechali vzít. Jednou z totalit dnešní doby je pro něj internet, v jehož zajetí se mnoho teenagerů nachází.

Humor jako lék

Ačkoliv se při spisovatelově vyprávění často doslova tajil dech, například představa vodní cely a jiných mučících praktik naháněla husí kůži, vždy vyprávění znova odlehčil nějakým vtípkem. Sám řekl, že užírat se nenávistí a touhou po pomstě nemá smysl, ubírá to příliš mnoho energie. „Kdybychom si nemohli dělat srandu, tak bychom to nepřežili,“ reagoval na otázku, kde bral tolik optimismu v době svého věznění.

FOTO: Çava

Skupina Çava, varianta česko-slovenská, Foto: Kateřina Mikešová, Topzine.cz

Pan Stránský ve svém vyprávění zabrousil i do současnosti a posluchačům stručně představil činnost českého PEN klubu, jehož je členem a emeritním předsedou. Také krátce zavzpomínal na spisovate Jana Zahradníčka a Karla Pecku. Po desáté hodině večerní se rozloučil slovy: „Takoví fosilové jako já už musí chodit spát,“ a přenechal publikum skupině Çava.

Publikum si vyžádalo několik přídavků

Pražská akustická kapela s hudebním přesahem do world music, folku a jazzu, tak se představuje skupina Çava na svých webových stránkách. Naživo posluchače čekal opravdu nevšední zážitek. Střídaly se rytmy pomalé s rytmy rychlými, flétnu střídal saxofón a zpěvačka předvedla svůj melodický hlas postupně ve všech možných podobách a polohách. O tom, že se posluchačům vystoupení skutečně velmi líbilo, svědčí i to, že si na kapele vyžádali nejméně pět přídavků. Jeden ze členů kapely si kvůli nim dokonce nechal ujet vlak!

Příště vás budeme jménem Studentské rady FF UK zvát Vzhůru do Sklepů! ve čtvrtek 11. 11., a to na večer nazvaný Generálka na vánoční besídku. Program si pro vás připravují dvě mladičké básnířky: Vlaďka Ptáčková a Tereza Verecká. Hudební doprovod zajistí Adam Rut.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podzimní cyklus literárních večerů Vzhůru do Sklepů! zahájil Jiří Stránský