Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Podvody při očkování proti covidu – muž použil falešnou paži

Petr Gorás

Petr Gorás

6. 12. 2021

Možná jste už v médiích zachytili zprávy o tom, jak někteří Češi údajně vyvěšují inzeráty, že se za úplatu chtějí nechat nakazit koronavirem. Aby měli klid od všech těch pandemických nařízení. Jistý postarší Ital to vzal z druhého konce – chtěl se nechat naočkovat, avšak nebýt naočkován.

Proč na to jít jednoduše, když to jde i složitěji

Všechno to začalo změnou vládních nařízení. V Itálii je – podobně jako u nás – požadován tzv. zelený certifikát pro vstup do restaurací, divadel a dalších vnitřních prostor. Nově se teď už neuznávají PCR testy, ale pouze očkování nebo prodělání nemoci. Kromě toho navíc Itálie jako první v Evropě zavedla povinné očkování u pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách.

Sedmapadesátiletému italskému zubaři, který byl již kvůli svému odmítání vakcíny pracovně suspendován, došla s novými omezeními trpělivost. Sehnal si silikonovou protézu ruky, což je mimochodem docela drahá záležitost, a vydal se pro očkování. Může se to zdát jako recese nebo anekdota, ale Ital to podle všeho s chladnou silikonovou končetinou myslel naprosto vážně.

Gramatické okénko: Víte, jak se správně česky píše koronavirus či covid?

„Cítila jsem se profesně uražena,“ uvedla sestra

Podvod odhalila zdravotní sestra Filippa Bua, které se muž dostal takříkajíc pod jehlu. Pro CNN se vyjádřila, že jí ta paže už zpočátku přišla nějaká podezřelá: „Barva kůže byla neobvyklá, mnohem světlejší než pacientovy ruce nebo obličej.“ Sestra s více než třicetiletou praxí pak záhy zjistila, že se jedná o umělou silikonovou paži.

Muž se sestře na místě přiznal, že to byl pokus o podvod. Ta už ale byla v ten moment dopálená. „Zpočátku jsem byla překvapená, ale pak jsem se naštvala,“ uvedla. „Cítila jsem se profesně uražena, neboť neprojevil žádnou úctu k naší inteligenci a k naší profesi. Něco takového bych v životě nečekala.“

Mezinárodní ostuda

Ačkoli italský podvodník prosil sestru, ať to přehlédne, neváhala a předala celou aféru státním zástupcům. Případ se okamžitě dostal do vyšších pater i do titulků novin po celém světě. Prezident italského regionu Piedmont, kde se incident odehrál, spolu s tamějším radním pro zdravotnictví vydal následující oficiální vyjádření: „Tento případ by se dal považovat za ‚směšný‘. Až na to, že se tu bavíme o gestu obrovské závažnosti, které je nepřijatelné pro oběť, kterou za pandemii platí celá komunita.“

Tím spíše je celý případ brán jako nehorázná drzost, že se odehrál v regionu na severu Itálie, který silně  zasáhla úplně první covidová vlna na jaře loňského roku. Dnes už však díky vysoké proočkovanosti patří k nejméně zasaženým oblastem Evropy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podvody při očkování proti covidu – muž použil falešnou paži