Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Podle Henryho Kuttnera Roboti nemají ocas! Nebo ano?

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

25. 7. 2010

Název knihy ve vás může zanechat rozporuplný dojem, přesto všechno ale humorná sbírka Roboti nemají ocas patří ke stěžejním dílům amerického autora sci-fi Henryho Kuttnera, který je považován za jednoho z nejlepších představitelů takzvaného Zlatého věku.

Ilustrační foto, Foto: Jan Nohovec

Jednou z příčin opomenutí Henryho Kuttnera ve světě literatury je to, že psal svá díla pod mnoha pseudonymy a že zemřel velice mladý, už ve 42 letech. Důvodem, proč se podepisoval až sedmnácti pseudonymy, bylo zejména to, že v minulém století existoval ve Spojených státech nepsaný redaktorský zákon, podle kterého autor nemohl přispívat do jednoho čísla časopisu více články pod jedním jménem. Právě povídky uveřejněné v časopisech byly použity pro vznik jeho knihy Roboti nemají ocas.

Velkou část své tvorby psal společně se svou manželkou Catherine Mooreovou. Roboti nemají ocas je jednou z mála knih, kterou autor napsal opravdu sám, a možná právě proto patří k jeho nejlepším publikacím. Sbírka se skládá z pěti krátkých humorných povídek: Časová schránka, Svět patří mně, Povýšenec, Gallegher plus a Ex machina.

Je alkohol škodlivý?

Ve všech pěti částech sbírky sehrává hlavní úlohu extravagantní vědec Galloway Gallegher, jehož potíž spočívá v tom, že dokáže svůj talent použít, jen pokud je opilý. Pouze pod obraz se dokáže ponořit do zadaného problému a svým svérázným způsobem pracovat na jeho vyřešení.

Problém ovšem nastává, když Gallegher vystřízliví; na nic z toho si nedokáže vzpomenout. Proto se neustále dostává do svízelných situací, ze kterých pak není snadné uniknout, protože jeho střízlivé já netuší, co to opilé provedlo. Vědec se proto snaží se svým pudem sebezáchovy přinutit k tomu, aby logicky vypátral, co v povzneseném stavu způsobil. To samozřejmě není tak lehké.

Kniha Roboti nemají ocas si své čtenáře určitě najde i v dnešní době. Zejména ti, kteří mají rádi kombinaci lehkého, nevtíravého humoru a sci-fi, podlehnou jejímu kouzlu, protože se v ní dokonale snoubí obojí. Velkou výhodou je, že si čtenář může vybrat kteroukoliv z pěti povídek, protože na sebe nenavazují a každá se zaobírá svým vlastním příběhem.

Obsah sbírky Roboti nemají ocas

  • Časová schránka
  • Svět patří mně
  • Povýšenec
  • Gallegher plus
  • Ex machina

Dalo by se říci, že jednotlivé povídky mají podobnou zápletku, ale i přesto nejsou nudné nebo předvídatelné. Pointa každé z pěti částí rozhodně není přímočará a pokaždé překvapí, což je pro každého čtenáře příjemné.

Zdá se vhodné upozornit i na nadčasovost Kuttnerovy sbírky. Vzhledem k jejímu prvnímu vydání (Časovou schránku napsal autor už v roce 1943, kdy technický pokrok zdaleka nebyl tam, kde je dnes) mi vůbec nepřijde tato kniha nějak technicky nereálná.

Název originálu: Robots Have No Tails
Český název: Roboti nemají ocas
Autor: Henry Kuttner
Překlad: Miroslav Valina
Obálka: Tomasz Jedruszek
Počet stran: 256
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Laser-books, Plzeň 2010
Doporučená cena: 229 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podle Henryho Kuttnera Roboti nemají ocas! Nebo ano?