Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Podívejte se na 10 nejdivnějších budov světové architektury

Redakce

Redakce

23. 2. 2012

FOTO: Křivý domekPřestože v Praze výstavba Knihovny neprošla, ve světě neustále vyrůstají nejroztodivnější stavby, které svou originalitou přitahují zraky lidí a objektivy fotoaparátů. Zde vám nabízíme přehled současné desítky.

1. Šnečí ulita (Sofia, Bulharsko)

Stavba této „budky“ trvala téměř 10 let a byla dokončena v roce 2009. Přestože se jedná o pětipatrový rodinný domek, stal se v Sofii oblíbenou atrakcí.

FOTO: Snailhouse

Netradiční rodinný domek přitahuje pohledy. Zdroj: strangebuildings.com

2. Druzhba Holiday Center Hall (Jalta, Ukrajina)

Toto prázdninové centrum má na svědomí Igor Vasilevsky. Kolos připomínající hodinový strojek je dynamickým zásahem do krajiny. Datuje se do roku 1984 a byl proslaven především díky fotografiím Frederica Chaubina, které vystavoval ve státech bývalého Sovětského svazu, Indii, Norsku a Kambodži.

FOTO:Druzhba holiday center hall

Ozubená kolečka obřích hodinek se zasekla do krajiny. Foto: Frederic Chaubin

3. Kamenný dům (Guimarães, Portugalsko)

Rodinné venkovské sídlo vybudované v roce 1974 až nápadně připomíná domky z oblíbeného seriálu Flinstonovi. Obydlí zasazené mezi dva obrovské balvany se stalo spíše turistickou atrakcí než místem odpočinku. V současné době patří Vitoru Rodrigues. Možná byste se divili, ale tato přírodní stavba má neprůstřelná okna a ocelové dveře, dokonce si sama vyrábí i energii díky vzdušným turbínám.

FOTO: Kamenný dům

Stavitel se nechal inspirovat v prehistorických obydlích. Zdroj: strangebuildings.com

4. Garáž Veřejné knihovny v Kansas City (Kansas City, USA)

Knihovna v Kansas City se rozhodla vylepšit parkovací prostor a vylepšila jednu stranu svých garáží velice specifickým způsobem. Obří police nese 22 knih, které vybrali sami čtenáři. Každá je vyšší než 7 metrů a široká zhruba metr a půl. Tento originální nápad dal vzniknout jednomu z nejcharakterističtějších rysů města.

FOTO:Garáže Veřejné knihovny v Kansas City

Tolkien nebo Shakespeare? Zaparkujte si auto dle vašeho literárního gusta! 

5. Křivý domek (Sopot, Polsko)

Budova těsně zasazená mezi ostatní může budit dojem, že se původně jednalo o běžnou stavbu, která se  pokroutila až časem. Roztančené linie působí, jako by dům ožil a vesele jásal a dováděl. Ve skutečnosti byl architekt Szotynscy Zaleski inspirován pohádkovými ilustracemi Jana Marcina Szancera. Uvnitř najdete tři patra obchodů, kaváren a restaurací.

FOTO: Křivý domek

Domek působí, jako byste se na něj dívali přes zkreslovací sklíčko.

6. Přírodní dům (Wales, Spojené království Velké Británie a Severního Irska)

Domek připomínající hobití noru si navrhl a sestavil Simon Dale sám pro svou rodinu za neuvěřitelných 3.000 liber (asi 90.000 Kč). Chtěl se tímto vyhnout hypotékám a uplatnit vlastní kreativitu, přestože sám neměl s budováním domu moc velké zkušenosti. Stavba mu trvala 4 měsíce, přičemž mu vypomáhal tchán a přátelé, a byly využity pouze přírodní materiály. Ekologicky šetrné obydlí si vystačí samo: získává vodu z okolí (především na jaře) nebo ze střechy a energii ze solárních panelů, záchod je na kompostu a lednice je chlazena podzemním vzduchem.

FOTO: Přírodní dům

Nechtěl platit hypotéku, tak si postavil domek sám ze dřeva a slámy. 

7. Habitat 67 (Montreal, Kanada)

Nepřipomíná vám tento komplex domků dětské stavebnice? Jedná se o objekt výstavy Expo 67, tematicky zaměřené především na bydlení. Návrh Moshe Safdieho měl elegantním a hravým způsobem řešit problémy velkých měst, kde je nedostatek místa a často i peněz na rodinné domy, a demonstroval jednu z možností nového životního stylu. Projekt je konstruován tak, aby každý byt měl svou vlastní terasu a zahradu.

FOTO: Habitat 67

Masivní stavebnice, nebo sídliště nové doby?

8. Park Güell (Barcelona, Španělsko)

Antonio Gaudí bezpochyby změnil tvář Barcelony minulého století a tento komplex zahrad je pouze jedním z mnoha jeho počinů. Jeho typickým znakem jsou barevné mozaiky a rozvlněné linie.

FOTO: Park Guell

Gaudí zanechal svůj otisk v celé Barceloně.

9. Hallgrímskirkja (Reykjavík, Island)

Hallgrímurský farní kostel je se svou výškou 74,5 metru 6. nejvyšší stavbou Islandu. Architekt Guðjón Samuelsson ho navrhl tak, aby ladil s místní krajinou a připomínal čedičový lávový proud. Základy byly položeny v roce 1945, ale dílo bylo dokončeno až o 38 let později.

FOTO: Hallgrímskirkja

Jeho jméno si sice málokdo zapamatuje, zato pohled na tuto čedičovou horu se těžko zapomíná.

10. Pohyblivý mrakodrap (Dubaj, Spojené arabské emiráty)

Každé z 80 podlaží se pohybuje samostatně a říká se, že budova nikdy nebude vypadat dvakrát stejně. Vizionář David Fisher ji navrhl tak, aby odolávala přírodním podmínkám a díky větrným turbínám byla i energeticky nezávislá a ekologicky neškodná. Může se vám stát, že se ráno probudíte s výhledem na vycházející slunce a večer usínáte při jeho západu.

FOTO: Točící se mrakodrap

Dokážete si představit život v této pohyblivé věži?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Podívejte se na 10 nejdivnějších budov světové architektury