Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Pode Bal: Malík Urvi II

Redakce

Redakce

27. 4. 2010

Foto: Kristina Svitakova, Topzine.cz

V centru současného umění DOX je od 25. března k vidění výstava Malík Urvi II skupiny Pode – Bal. Tato skupina se vrací po deseti letech ke svému projektu, kde zobrazuje současné soudce a státní zástupce působící již za minulého režimu. Vydejte se do světa obvinění, která si dnešní člověk už ani nedokáže představit.

Malík Urvi II. Zdroj: doxprague.org

Malík Urvi II. Zdroj: doxprague.org

Tento ojedinělý projekt se skládá z konkrétních soudců, kteří i přesto, že soudili za minulého režimu, jsou na svých pozicích dodnes. Brání se tím, že vždy postupovali podle platných zákonů a tudíž je nemáme za co soudit. Byli pouhým nástrojem systému. Proč ale mají tito lidé dělat svou práci dodnes?

Obličeje soudců tvoří koláže z jejich rozsudků

Obrazy jsou vytvořené koláží z kopií rozsudků, které vynesli. Také zde najdeme mapky území, kde působí, či zprávy ze schůzí Charty 77. Dominující jsou však portréty soudců. K některým obrazům tvůrci nesehnali fotografie, a tak jsou zde zobrazeny pouze bílé skvrny. Jako by byli duchy minulosti.

Zdroj: www.doxprague.org

Plakát k výstavě Malík Urvi II. Zdroj: doxprague.org

Rozsudky a usnesení se vždy týkají signatářů Charty 77. Sedí ve vězení většinou proto, že řekli jen slovo proti systému v zemi, žádali o pomoc ze zahraničí či si stěžovali na úředníka, který po nich chtěl úplatek. Například Jiří Volejník byl odsouzen za to, že v různých restauracích a na tanečních zábavách před mladými lidmi pronesl výroky, jimiž hanobil KSČ a její členy. Urazil také prezidenta republiky. Také vám to připomíná Švejka a urážky na adresu císaře pána?

Měli zůstat v minulém režimu nebo opravdu patří i do současného systému?

Těchto 31 portrétů soudců a státních zástupců je bohužel pouhý zlomek ze všech, kteří dodnes působí. Projekt Pode Balu je především sondou do porovnání současného a minulého systému. Jsou si totiž navzájem velice podobné. Každý systém si vytvoří své pilné včelky, které ho slepě sledují. A když padne, tak prostě přesednou na jiný květ a jdou dál jako by se nic nestalo. Tato výstava to nádherně vystihuje.

Malík Urvi II. Zdroj: doxprague.org

Malík Urvi II. Zdroj: doxprague.org

Projekt je možné vidět až do 17. května a až budete z galerie odcházet, tak mi jistě dáte za pravdu, že se jedná o velice trefnou a působivou sondu do minulosti.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pode Bal: Malík Urvi II