Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Podaří se českému studentovi postavit nový Titanic?

Nikola Reindlová

Nikola Reindlová

10. 4. 2011

Sedmnáctiletý Ondřej Vrkoč, student stavební průmyslovky, je příkladem člověka, který jde za svým snem, ať se zdá sebevíc neuskutečnitelný. Od malička toužil po plavbě na nejznámější lodi všech dob – na Titanicu. Aby se mu to povedlo, musí sehnat 10 a půl miliardy korun.

Titanic

Titanic vzbudil pozornost už v roce 1912, pak ale padl, Zdroj: youtube.com

Titanic Ondřeje fascinoval už od školky a za ty roky nasbíral o slavné lodi všechny možné informace. Věci se daly do pohybu ale až minulý rok, kdy student oslovil ředitele loděnice ve Chvaleticích Ivana Samáka. Samák se začal na projektu nového Titanicu podílet, ale pouze jako soukromá osoba. To byl ale teprve začátek.

Francouzští spojenci

Z logiky věci vyplývá, že žádná zaoceánská loď se nemůže stavět na Lipně, proto začali Vrkoč se Samákem hledat mezi velkými přímořskými loděnicemi. Jejich nápad na postavení Titanicu II zaujal největší francouzskou loděnici STX France, která následně vytvořila základní projekt a předpokládaný rozpočet. Téměř přesná kopie Titanicu vyjde přibližně právě na oněch 10 a půl miliardy korun. Investory budou hledat pravděpodobně mezi některými z rejdařských společností.

Jak vyhrát plavbu na Titanicu zdarma

Kvůli stavbě Titanicu II vznikla na začátku letošního roku společnost Revival of the Titanic, jejímž zakladatelem je kvůli Vrkočově neplnoletosti jeho otec Zdeněk. Jednatelem je pak Ivan Samák a samotný Ondřej Vrkoč vystupuje jako odborník na Titanic.

Revival of the Titanic zahájila celosvětovou sbírku na stavbu kopie slavného parníku. Hledá dárce, sponzory a mediální partnery. Přispět tak můžete i vy. Buď konkrétní finanční částkou, nebo prostřednictvím koupě dárkových předmětů (zatím pouze tričko nebo nášivka).

Ten, kdo přispěje nejvyšší částkou, bude pozván na křest nového Titanicu a dostane první plavbu zdarma. Dalších 2 228 lidí, kteří poskytnou nejvyšší příspěvky, budou pozváni do loděnice, kde se zúčastní prohlídky rozestavěného Titanicu. A na úplný závěr sbírky bude vylosováno 200 dárců, kteří dostanou plavbu na parníku zdarma.

Ale ani ti, co si koupí pouze tričko, nebudou bez výhod. S tričkem totiž obdrží i certifikát, který bude fungovat jakožto sleva na samotnou plavbu nebo na prohlídku po palubě lodi.

Hezky po staru, žádná moderní verze

V projektu se počítá pouze s několika málo odlišnostmi od původního parníku z roku 1912. Konkrétně to bude motorový pohon místo parního, moderní navigace, bezpečnostní systém a podobně. Jde o věci, které jsou součástí dnešních povinných předpisů pro stavbu lodi.

Vše ostatní bude stejné jako před sto lety – kajuty, jídelny, chodby, výtahy, schodiště, promenádní paluby, bary, kuřácké salony, společenské místnosti, sklady, navigační můstek, kajuty posádky, bazén, turecké lázně, tenisový kurt, čítárna a písárna, oblečení posádky, stevardů, kuchařů, uklízečů, služek, číšníků i hudebníků.

Ne každý chce nový Titanic

Titanic má, tak jako každá známá věc, osoba nebo událost, své fanoušky. Ne všichni však Vrkočův projekt podporují. Jeden příklad za všechny z Titanic World Fóra: „Každej, kdo tu Titanicu rozumí nebo prostě má svědomí, tak je proti té kopii, je to zneuctění památky Titanicu a obětí, které před 99 lety zemřely v ledových vodách severního Atlantiku…“ Podle některých byl prostě Titanic jenom jeden a mělo by to tak zůstat.

Jestli se i přes to všechno podaří mladému Čechovi obnovit legendu jménem Titanic, ukáže čas.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podaří se českému studentovi postavit nový Titanic?