Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Počátek na DVD: Musíte zírat, abyste stíhali

Adéla Nikodýmová

Adéla Nikodýmová

29. 12. 2010

O Inception už toho bylo řečeno víc než dost. Někteří tento film považují za naprosto geniální, a někomu se nelíbil. Nelíbil, protože ho nejspíš nepochopili. A nepochopili ho nejspíše díky tomu, že nevěnovali ději hned ze začátku veškerou svou pozornost. U Počátku je nejdůležitější, jak nám Nolan radí v Dokonalém triku, dívat se pozorně. Zapomeňte na občerstvení u televize. Ne, musíte zírat, abyste stíhali.

Film

Můžete namítnout, že filmy, které divák díky jejich přílišné složitosti nechápe, jsou špatné. Počátek je ale dokonale zkonstruovaný film, ve kterém do sebe vše zapadá. I když se občas zdá, že ne. Režiséra Christophera Nolana baví hrát si s divákem. Proto mu předkládá filmy, které ho nutí neustále měnit hypotézy o ději i o postavách. Myslíte si ze začátku, že to bude film o muži, který se dostal na ostrov plný nepřátel? Nebo snad o chlapících, kteří se zabývají ochranou snů a myšlenek? Jsou to naopak zloději informací? Nebo psanci? Samá voda. Zhruba po osmnácti minutách, kdy si s vámi tvůrci hrají, se dozvíte, že půjde o vnuknutí myšlenky.

To ale není jediná linie filmu. Jsou zde tři hlavní, které spolu velice těsně souvisejí. Je zde příběh Doma Cobba (Leonardo DiCaprio) a jeho zesnulé ženy Mal (Marion Cotillard), který ovlivňuje vše ostatní a je důležitý pro úspěšné završení mise vnuknutí, hlavní náplní roviny reality. Rovina snů je nejkomplikovanější. Obsahuje totiž tři úrovně a Pustinu (limbus), mezi kterými se přechází zrychlujícím se střihem. Střih je podle Nolana nejpřesnějším ztvárněním toho, jak funguje lidská mysl, a zde důvěryhodně vyjadřuje souběžnost dějů ve snových úrovních.

[album:

Všechny postavy plní ve filmu své role a svoji úlohu. Fungují spíše jako stroje. Udělají svou práci a víc o nich divák nemusí vědět. Není to totiž pro příběh důležité. Jediné tři postavy, které projevují emoce, jsou Cobb, Mal a Robert Fischer (Cillian Murphy). U Cobba jsou emoce důležité, protože ho trápí a promítají se do jeho snů – do jeho práce. Mal, která ve skutečnosti není člověkem, stále jen opakuje své pocity a touhy, protože je jen projekcí v jeho snech, čerpajících ze vzpomínek. A na Robertově vztahu k otci stojí a padá úspěch celé operace. Je tedy třeba ho za pomoci emocí trochu zmanipulovat.

Podrobnější recenzi filmu Počátek si přečtěte zde.

Celý příběh Počátku využívá znalosti, které máme o lidských snech. Když tedy postavy vysvětlují fungování snu, divák si může odnést nejen filmový zážitek, ale i ponaučení z psychologie. Což ale neplatí pro toho, kdo film vidí poprvé. Ten bude rád, když pochopí děj. Objasňující části jsou totiž rychlé, a divák udělá nejlépe, když si je vryje do paměti a přijme za své. Jsou to pravidla, podle kterých film musí vnímat. Vysvětlení z úst postav aneb jak to všechno funguje, střídá výuka nové architektky (Ellen Page), která je umocňována prožitkem a vytváří tak prostor pro vizuálně atraktivní podívanou, doplněnou o hudbu Hanse Zimmera.

Velká záhada je pro mě český překlad. Přirozeně je film lepší v angličtině s českými titulky. Chápu ale, že je těžké vnímat složitý děj filmu, a ještě u toho číst. Český dabing mi vadil z několika důvodů. Nahrazení původního slova inception slovem vložení doslova drásá uši. Fuj, fuj. Zvláště když už se o významu tohoto slova dlouho mluvilo a byl všeobecně přijat jeho překlad jako vnuknutí. Debatu o celkových kvalitách obou překladů přenechám raději větším angličtinářům. Nelíbily se mi ale také česky dabované dialogy, které (alespoň oproti titulkům) působí hrozně šroubovaně.

DVD (dvoudisková edice)

Velké potěšení pro velké fanoušky Inception bude jistě možnost zakoupení dvoudiskové edice. Na prvním DVD najdete film a na druhém samotné bonusy, které rozhodně stojí za to. Je jich sedm. Nejzajímavější je dokument Sny: Kinematografie podvědomí, který vám umožní nahlédnout do myšlenek režiséra. Seznámíte se s obecným povědomím v oblasti snů, a získáte hlubší vhled do přesahů filmu. Také ho pravděpodobně lépe pochopíte.

Totéž platí i o druhém bonusu – Počátek: The Cobol Job, což je pohyblivá komiksová verze toho, co předcházelo začátku příběhu. Tedy nezdařenému pokusu ukrást informace z mysli pana Saita. Dále zde najdete soundtrack, který potěší, i když si ho do vašeho MP3 přehrávače nepřetáhnete, obrázky a trailery. Druhé DVD vám obstará zábavu zhruba na dvě hodiny.

Počátek (Inception)

Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller / Drama
USA / Velká Británie, 2010, 148 min

Režie: Christopher Nolan
Hrají: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, Tom Hardy, Ken Watanabe, Dileep Rao, Cillian Murphy, Tom Berenger, Marion Cotillard, Pete Postlethwaite, Michael Caine, Lukas Haas, Taylor Geare, Talulah Riley

Zvuk: čeština, angličtina, turečtina (Dolby Digital 5.1)
Titulky: české, anglické (pro neslyšící), bulharské, chorvatské, srbské, slovinské, turecké, estonské, litevské, lotyšské
Bonusy: Sny: Kinematografie podvědomí, Počátek: The Cobol Job, 5.1 Počátek soundtrack, koncepční galerie, promo archiv, upoutávky a TV spoty

Hodnocení filmu: 5*****

Hodnocení DVD: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Počátek na DVD: Musíte zírat, abyste stíhali