Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Po festivalech se rozmáhá hudební pirátství. Dokázal to výzkum Spotify

Redakce

Redakce

27. 7. 2013

Na letních hudebních festivalech se objevují nové oblíbené kapely, což má za následek stahování alb z internetu. Kdo z nás ovšem nevyvinul tuhle pirátskou aktivitu po nějakém z letošních úspěšných festivalů?

FOTO: Hudební festivaly

Nadšení fanoušci často zamíří z festivalu přímo k počítači a dají se do stahování. Foto: Oldřich Šálek

Ačkoliv hudba vychází na fyzických nosičích, stejně se rozmáhá její digitální forma, která se pak snáz krade z internetu. „Analýzy odkryly případy, kde se torrenty rozjely ihned po povedeném festivalu,“ udává tisková zpráva hudební služby Spotify. Nejvíce zneužívanými na internetu jsou muzikanti, kteří váhají s vydáním svých alb.

Okamžité uspokojení nutí k pirátství

Výzkum sledoval hvězdy jednoho z holandských letních festivalů. BitTorrent zaznamenal poptávku na interprety hned poté, co dohráli, ovšem legální prodej a stream na Spotify nic většího nezaznamenal. Spotify se tlačí především do zemí, kde se vyskytuje internetové pirátství ve velkém, ve snaze naučit lidi za muziku platit. V ČR však zatím není.

Server tvrdí, že lidé chtějí mít hudbu hned, a je to právě potřeba okamžitého uspokojení, jež je žene k pirátským činům. Pokud by muzikanti svěřili svou hudbu Spotify, sníží šance na nelegální stahování jejich práce. Zní to sice trochu jako reklamní slogan, ale něco na tom bude.

Zároveň ale streamovací služby někdy narazí. Nedávno totiž zpěvák Radiohead Thom Yorke stáhl své sólové projekty na protest proti chování firem vůči začínajícím kapelám. Například kapela Grizzly Bear dostala za 10 tisíc přehrání pouhých 10 dolarů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Po festivalech se rozmáhá hudební pirátství. Dokázal to výzkum Spotify