Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Po dvou stoletích k nám promluvil duch Marie Antoinetty v Divadle v Řeznické

Redakce

Redakce

24. 1. 2011

FOTO: Luba Skořepová ve hře Pomluva v Divadle v ŘeznickéPremiéra hry Pomluva se uskutečnila v Divadle v Řeznické začátkem ledna 2011. Hlavní a jedinou roli zde ztvárnila Luba Skořepová. Scénář napsala Hana Zavadilová, známá pod pseudonymem Hannelore K. Je to její druhá hra o královně Marii Antoinettě. Režii a výpravu měla na starosti Jana Podlipná.

FOTO: Luba Skořepová ve hře Pomluva v Divadle v Řeznické

Luba Skořepová vtáhla diváka do děje Zdroj: Divadlo v Řeznické

Marie Antoinetta, dcera Marie Terezie, manželka francouzského krále Ludvíka XVI., je považována za lehkomyslnou ženu. Královna prý hýřila penězi a příliš se nezajímala o problémy nižších vrstev. Život její a jejího manžela byl zakončen na gilotině.

Ve hře Pomluva však Luba Skořepová jakožto Marie Antoinetta vypráví svůj osud jinak. Vzpomíná na radostné dětství, hodnotí soužití s manželem. Přestože ho nemilovala, soudí, že to byl dobrý člověk a vysvětluje, jaký spolu měli pěkný vztah. Dál vypráví o jiném muži svého srdce, o své matce, svém bratrovi a nakonec o úzkostech, které provázeli konec jejího života.

Luba Skořepová zabavila publikum

Před očima se nám odehrává příběh ženy, která se snažila alespoň trochu zabavit v té cizí zemi, kde jí přezdívali ta Rakušanka. Luba Skořepová je neskutečná herečka. Díky jejímu přednesu se vyprávění stává téměř hmatatelné. Sama zvládá zabavit celé publikum tak, že člověk napjatě očekává, co se stane. Je pravda, že představení je kratší, ale to se dá pochopit. Je to lepší řešení, než kdyby se příběh zbytečně natahoval.

Za scénářem stojí Hana Zavadilová, která žije jak v Praze, tak v Paříži. Je to herečka, režisérka, dramatička, ale i loutkoherečka. Její scénář k Pomluvě je vynikající. Jsou zde závažné momenty, nutící člověka k zamyšlení o skutečném životě Marie Antoinetty. Na druhé straně je ve scénáři hojně pasáží, které nechávají herečce prostor k pobavení publika. Jsou zde odlehčené momenty a ironie. Jedním z nich je například porod, kdy by měl divák trnout napětím a místo toho se musí smát.

FOTO: Luba Skořepová jako Marie Antoinetta

Luba Skořepová má na sobě pouze jednoduchý kostým

Jana Podlipná, mimo jiné známá jako herečka, se zde ujala režie. I výprava vznikala pod jejíma rukama. Dekorace byly z masivního dřeva, v podstatě velmi jednoduché. Stůl a dvě lavice. Důležité pro představení byl pohyb herečky po scéně. Postava Marie Antoinetty vždy, když hovoří s jinou postavou, například se svou matkou Marií Terezií, má přesně určené místo.

Zajímavé je, že se na představení nepodílel jediný muž. Ve hře se sice o nich mluví, přesto nečekejte žádnou hlubokou sondu do jejich charakteru. Zdálo by se, že pro diváka, muže, to může být poněkud těžké sousto, dívat se na svět očima ženy. Ale myslím, že to je právě to obohacující, co by si z tohoto představení muži měli vzít. Přestože se Marie Antoinetta o politiku příliš nezajímala, byla to mimořádná žena, která měla svoji hrdost a zásady.

Pomluva

Divadlo v Řeznické

Scénář: Hana Zavadilová (Hannelore K.)

Režie: Jana Podlipná

Hrají: Luba Skořepová

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Po dvou stoletích k nám promluvil duch Marie Antoinetty v Divadle v Řeznické